Պատրաստ ենք ընդունել բոլորին՝ այդ թվում Ադրբեջանի և Թուրքիայի ներկայացուցիչներին. Շարմազանով
«Սևծովյան համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի 51-րդ նստաշրջանի ընթացքում Հայաստանի պատվիրակության բոլոր անդամները ելույթներում ամենակարևոր գիծն այն էր, որ մենք դեմ ենք ՍԾՏՀ ԽՎ-ն դառնա ավելի ավելի քաղաքականացված և որևէ պետության նախապայմաններ առաջադրելու կազմակերպություն»,- Ազգային ժողովում այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ԱԺ նախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
Նրա խոսքով՝ կառույցն ունի տնտեսական ուղղվածություն և իրենք տնտեսական համագործակցության կողմնակից են անդամ բոլոր երկրների հետ:
«Մենք այնտեղ բարձրաձայնել ենք Թուրքիայի կողմից Հայաստանի շրջափակման մասին և նշել դրա անթույլատրելիությունը: Եղել են առանձին հանդիպումներ Ռուսաստանի, Մոլդովայի, Հուսնաստանի պատվիրակությունների հետ: Քննարկումները եղել են շատ կառուցողական»,- ասաց Շարմազանովը:
ԱԺ փոխնախագահը հիշեցրեց, որ ՍԾՏՀ ԽՎ-ի հերթական նիստն արդեն տեղի կունենա Երևանում. «Հուսով եմ կմասնակցեն անդամ բոլոր երկրների ներկայացուցիչները՝ այդ թվում նաև Ադրբեջանի և Թուրքիայի: Մենք պատրաստ ենք նրանց ընդունելու և պատվով ներկայացնելու մեր աշխատանքը»:
Շարմազանովը նաև հավելեց, որ այնտեղ ևս մեկ անգամ ապացուցվեց, որ անկախ իրենց քաղաքական տարաձայնություններից հայաստանյան խորհրդարանական պատվիրակությունները արտերկրում հանդես են գալիս որպես մեկ միասնական ուժ:

We are ready to welcome everyone, including Turkish and Azerbaijani delegates - Eduard Sharmazanov
The main message of the speeches by Armenian delegates at the 51st Plenary Session of the General Assembly of the Black Sea Economic Cooperation organization (BSEC) has been that Armenia is against turning BSEC into a politicized body and a tool to bring forward preconditions by any member state, Deputy Speaker of Armenian National Assembly Eduard Sharmazanov stated on Tuesday at a press conference.
In Sharmazanov’s words, the organization is an economic structure, and Armenia is for cooperation with all member states.
“We have voiced the issues of Armenia’s blockade by Turkey, deeming it as unacceptable. Separate meetings were held with delegations of Russia, Moldova, and Greece that were generally constructive,” Sharmazanov summed up the activity of Armenia’s delegation.
He next reminded that the regular session of the Assembly will be held in Yerevan, as the country has taken over the PABSEC Presidency.
“I am hopeful delegations of all member states will partake at the Yerevan session, including from Azerbaijan and Turkey. We are committed to receive them and work with honor,” concluded the vice president of the parliament.