«Հրապարակ». Նախագահի տարածաշրջանային այցը ինչ աշխարհագրություն կունենա
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Մեր տեղեկություններով՝ արտաքին քաղաքական տիրույթում վարչապետ-նախագահ մրցակցությունը սրվում է։ Լուրեր կան, որ հնարավոր է Արմեն Սարգսյանը մեկնի Բաքու, թեև նախագահականի մեր աղբյուրները դա «աբսուրդ» համարեցին։ Լուրեր կան նաև, թե Արմեն Սարգսյանը մեկնելու է Իրան։ «Եվրոպա, ԱՄՆ այցերից առաջ Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է, այո, ՀՀ-ում Իրանի դեսպանի հետ, սակայն նման հարց չի քննարկվել»,- ասացին մեզ։
Այնուհանդերձ, մեր տեղեկություններով, Արմեն Սարգսյանը պատրաստվում է Իրան այցելել։ Ի դեպ, Իրան է մեկնելու նաև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ մեզ ասացին, որ «վերջնական ժամկետները ճշտվում են»։ Իսկ առաջիկայում՝ հուլիսի 11-12-ին, Փաշինյանը կմեկնի Բրյուսել՝ մասնակցելու ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովին, որի օրակարգում առանցքային ուշագրավ հարց կա՝ ՆԱՏՕ-ն քննարկելու է ռուսական ագրեսիայի զսպման հարցը»։

«Грапарак»: Какие страны намерен посетить президент в рамках регионального визита
Газета «Грапарак» пишет со ссылкой на свои источники, что соперничество премьер – президент во внешнеполитической сфере обостряется. Есть сведения о том, что возможно, Армен Саркисян поедет в Баку, хотя наши источники в резиденции президента считает это «абсурдом». Есть также информация о том, что Армен Саркисян поедет в Иран.
«Да, перед визитами в Европу, США Армен Саркисян встречался с послом Ирана в Армении, однако такой вопрос не обсуждался», - сказали нам.
Тем не менее, по нашим сведениям, Армен Саркисян собирается посетить Иран. Кстати, в Иран поедет также премьер-министр Никол Пашинян: нам сказали, что «окончательные сроки уточняются». А в ближайшее время – 11-12 июня Пашинян отправится в Брюссель для участия в саммите НАТО, в повестку которого включен ключевой примечательный вопрос – НАТО обсудит вопрос сдерживания российской агрессии», - отмечает издание.