Այվազովսկու աշխատանքները ցուցադրվելու են Նավաշինարարի օրվան նվիրված ցուցահանդեսում
Հունիսի 29-ին նշվում է Նավաշինարարի օրը։ Այդ առիթով այսօր Ռուսաստանի ժամանակակից պատմության պետական կենտրոնական թանգարանում բացվելու է ցուցահանդես, որտեղ ներկայացվելու են նաև հայազգի հայտնի ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու աշխատանքները։
«Այդ նկարներում, որոնք թանգարանի հավաքածուից են, ներկայացված են մեր մեր նավաստիների սխրանքները Ցուսիմյան ճակատամարտում, նավերի շինարարները։ Կտավների հեղինակներն են՝ լեգենդար ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկին, Բորիս Կուստոդիևը, Նիկոլայ Դորմիդոնտովը, Գեորգի Նիսկին»,- ասել է թանգարանի տնօրենը։
ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, ցուցահանդեսը շարունակվելու է մինչև հուլիսի 15-ը։
Հովհաննես Այվազովսկին ծնվել է 1817 թվականին Ղրիմում՝ Թեոդոսիա քաղաքում, աղքատ հայ ընտանիքում։ Իր ընտանիքի ազգանունն Այվազյան էր։ Թեոդոսիայի հայկական եկեղեցու ծննդյան և մկրտության մատյանում Այվազովսկու ծնունդը գրանցված է՝ Գևորգ Այվազյանի որդի Հովհաննես: Նկարչի նկարներից մի քանիսը կրում են այս ստորագրությունը՝ «Հովհաննես Այվազյան»: Այվազովսկու նախնիները Գալիցիայի հայերից էին, ովքեր XVII–րդ դարում Գալիցիա էին գաղթել Արևմտյան Հայաստանից։ Նրա՝ որպես նկարչի տաղանդը, իր համար ճանապարհ է բացել դեպի Սիմֆերոպոլ քաղաքի գիմնազիա, իսկ հետագայում՝ դեպի Սանկտ Պետերբուրգի գեղարվեստի ակադեմիա, որը Հովհաննես Այվազովսկին ավարտեց ոսկե մեդալով։ Ստեղծել է 6000-ից ավելի կտավ, հիմնականում ծովանկարներ: Նա չի անտեսել նաև հայրենի բնաշխարհը, հայկական թեմատիկան: Աշխատել է շատ արագ, տեսողական վիթխարի հիշողությամբ։ Իր հաջողակ ստեղծագործական գործունեության ընթացքում վաստակած զգալի գումարներով Այվազովսկին բացել է արվեստի դպրոց և պատկերասրահ իր հարազատ Թեոդոսիա քաղաքում։
Հ.Այվազովսկին վախճանվել է 1900 թվականին։ Այվազովսկին թաղված է Թեոդոսիայում՝ հայոց միջնադարյան Սուրբ Սարգիս եկեղեցու բակում։ 1903 թ.նկարչի այրին մարմարե շիրմաքար է տեղադրել, որը իտալացի քանդակագործ Լ.Բիոջոլիի աշխատանքն է։ Շիրմաքարին գրաբար փորագրված են պատմահայր Մովսես Խորենացուխոսքերը. «Մահկանացու ծնեալ անմահ զիւրն յիշատակ եթող»։ Այվազովսկու գործերը աճուրդով վաճառվել են մինչև $2 միլիոն 125 հազար ամերիկյան դոլարով։

Central Museum of Contemporary History of Russia to exhibit works of Aivazovksy
The State Central Museum of Contemporary History of Russia will open an exhibition on the occasion of the Day of Shipbuilders marked on June 29. The exhibition, that will run through July 15, will feature works by world-known Armenian-Russian sea painter Hovhannes Aivazovsky
“The works included in the collection showcase acts of bravery by our mariners recorded during different periods of the history. Works by legendary painter Ivan Aivazovsky, Boris Kostodiyev, Nikolay Dormidontov and Georgi Niskin are in the exhibition,” the director at the Museum has told TASS agency.
To note, Ivan (Hovhannes) Aivazovsky (born July 29, 1817 – died May 5, 1900) was a Russian painter of Armenian descent, most famous for his seascapes, which constitute more than half of his paintings. Aivazovsky was born to a poor Armenian family in the city of Theodosia in the Crimea.
At the age of twenty, he graduates from the Art Academy of St. Petersburg with a gold medal. He goes to Italy to continue his studies and returns as an internationally acclaimed seascape painter. Neither financial security nor life in Palace interests him. He returns to his native land, builds a workplace on the seashore and, until the last days of his life, dedicates himself to the work that he loves. He participates in exhibitions all over the world.