Վաշինգտոնի ազգային պուրակում նախօրեին մեկնարկել է Սմիթսոնյան հաստատության ժողովրդական կենցաղի և մշակութային ժառանգության կենտրոնի կազմակերպած ժողովրդական և ազգային տոների, սովորույթների և կենցաղի դրվագները ներկայացնող ամենամյա «Սմիթսոնյան ֆոլքլայֆ» փառատոնը։
Փառատոնն անցկացվում է 1967 թվականից, մինչ օրս ներկայացրել է ավելի քան 100 ազգերի, տարածաշրջանների ներկայացուցիչների, որոնց թվում՝ 30 հազար և ավելի երաժիշտներ, պարողներ, արհեստավորներ, խոհարարներ և այլ մասնագիտությունների տեր մարդիկ։ Այս տարի փառատոնը ներկայացնում է հայկական և կատալոնական մշակութային ժառանգությունը։ ՀՀ մշակույթի նախարարության տեղեկացմամբ, Հայաստանն այս տարի փառատոնի պատվավոր հյուրերի ցանկում է:
«Ամերիկայի ձայնի» հաղորդմամբ, հայկական մշակութային ժառանգությունը ներկայացում են Հայաստանից և Սփյուռքից ժամանած մեծ թվով հայրենակիցներ, որոնց թվում են արհեստագործներ, դիզայներներ, խոհարարներ, երաժիշտներ, կատարողական արվեստի այլ ներկայացուցիչներ։
Հայկական կենցաղին և մշակութային ժառանգությանը ծանոթանալու հետ մեկտեղ՝ փառատոնի մասնակիցները կարող են նաև հայկական պարեր, փորագրել և գորգ գործել սովորել, ինչպես նաև՝ թոնիրում լավաշ թխել, խորոված, պանիր և գաթա պատրաստել:
Փառատոնի պաշտոնական բացումը տեղի կունենա այսօր։ Այն կշարունակվի 10 օր։
ՀՀ մշակույթի նախարար Լիլիթ Մակունցը նույնպես Վաշինգտոնում է՝ մասնակցելու «Ֆոլքլայֆ» մշակութային փառատոնի բացմանը:

Армения – в списке почетных гостей фестиваля Smithsonian Folklife в Вашингтоне
На территории Национальной аллеи в Вашингтоне накануне, 27 июня, стартовал Смитсоновский фольклорный фестиваль –  крупнейший в США этно- фестиваль, который проводит Смитсоновский институт.
The Smithsonian Folklife Festival проводится с 1967 года. Он  проходит в конце июня – начале июля и длится около двух недель.
Одна из основных задач фестиваля – поощрение культурного обмена, поэтому все его экспозиции и мероприятия совершенно бесплатные, чтобы их могло посетить как можно больше человек. За две недели фестиваль посещает около миллиона человек, что делает его крупнейшим ежегодным культурным мероприятием в столице США.
Фестиваль до сегодняшнего времени представил более 100 национальностей, представителей регионов, в числе которых свыше 30 тысяч музыкантов, танцоров, ремесленников, поваров и представителей других профессий.
В этом году фестиваль представляет армянское и каталонское культурное наследие. Как сообщают из Минкультуры Армении, Армения – в списке почетных гостей фестиваля этого года. На протяжении 10 дней тысячи гостей получат возможность познакомиться с традиционной армянской культурой, обычаями и носителями этой культуры.
На открытии фестиваля будут присутствовать президент Армении Армен Саркисян, министр культуры РА Лилит Макунц.
Как передает «Голос Америки», организаторов фестиваля особенно интересовала уникальная способность армянского народа сохранять культуру и традиции, иногда даже в условиях отсутствия государственности.