Հայ-ռուսական համաժողովի օրակարգում համագործակցության խորացման ու զարգացման հարցերն են
Հայ-ռուսական միջմարզային հարաբերությունները ծանրակշիռ դերակատարում ունեն գործընկերության զարգացման համար։ Այս մասին այսօր Երևանում տեղի ունեցած Հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային յոթերորդ համաժողովում հայտարարեց ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Սուրեն Պապիկյանը։
«Հայաստանի և Ռուսաստանի թվային նախաձեռնությունները ԵԱՏՄ թվային օրակարգի իրականացման շրջանակում» խորագրով համաժողովում նախարարը նշեց, որ հայ-ռուսական միջմարզային համագործակցությունը  առաջանային խնդիր է ՀՀ կառավարության համար:
«Մենք պետք է համատեղ ուղիներ և հնարավորություններ որոնենք համագործակցության համար՝ ինչպես պետական, այնպես էլ մասնավոր հատվածում։ Համոզված եմ, որ կազմակերպչական հարցերի արդյունավետ լուծումների դեպքում մենք ականատես կլինենք նոր համատեղ ինովացիոն ծրագրերի իրականացմանն ու կյանքի կոչմանը», - նշեց Սուրեն Պապիկյանը։
Նրա խոսքով՝ հայ-ռուսական երկկողմ համագործակցության դինամիկ զարգացման մեջ մեծ է գործարար հանրության դերը: Այսպիսով, ըստ նրա, պետք է մշակել հետագա համագործակցության նոր ուղղություններ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև՝ միաժամանակ ընդայնելով նախկինում եղած համագործակցությունը։
«Ուրախ եմ նաև արձանագրել, որ տարեցտարի խորանում է երկկողմ համագործակցությունը գիտության, մշակույթի, սպորտի, առողջապահության և կրթության ոլորտներում»,-ասաց Սուրեն Պապիկյանը։
Նշենք, որ միջոցառումը նվիրված է գյուղատնտեսական արդյունաբերության, տրանսպորտի, զբոսաշրջության, հումանիտար համագործակցության ոլորտներում զարգացող թվային տնտեսության պայմաններում երկու երկրների տարածաշրջանների առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնմանը։
Միջոցառմանը մասնակցում են Հայաստանի և Ռուսաստանի ոլորտային նախարարությունների ներկայացուցիչներ, երկու երկրների գործարար շրջանակների ներկայացուցիչներ, տարածաշրջանների ղեկավարներ։
Հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային համաժողովներն սկսել են անցկացվել 2011 թվականից` Հայաստանի մարզերի ու Ռուսաստանի ռեգիոնների միջև տարբեր ուղղություններով համագործակցության խորացման ու զարգացման հարցերի քննարկման նպատակով:

The interregional relations between Armenia and Russia play a major role in developing the mutual cooperation, Armenian Minister of Territorial Administration and Development Suren Papikyan said at the 7th Russian-Armenian Interregional Forum hosted by Yerevan, Armenia.
At the event titled “The digital initiatives of Armenia and Russia on the sidelines of the implementation of the digital agenda of the Eurasian Economic Union”, the Armenian minister stressed the Armenian-Russian interregional cooperation is a top priority for the country’s government.
“We need to jointly seek ways and opportunities of cooperation both in the public and private sectors. I believe in case of effectively settling the organizational issues, we will witness the implementation of new joint innovation programs,” Papikyan said.
According to the minister, the business community plays a key role in the dynamic development of the Armenian-Russian bilateral cooperation. He stressed the need to elaborate new directors of further cooperation between the two states, meantime expanding the existing partnership.
“I am also glad to note that the bilateral cooperation in the spheres of science, culture, sports, health and education is deepening year by year,” the minister noted.
The forum is dedicated to the expansion of the trade and economic ties between Armenia and Russia at a time of increasing digitalization in such sectors as agriculture, transport, tourism and humanitarian cooperation.
The event has brought together representatives of the two countries’ ministries, business circles, as well as heads of regions.
The Russian-Armenian Interregional Forum has been held since 2011 to discuss issues of developing and deepening cooperation between the Armenian and Russian regions in different directions.