«Ոսկե ծիրան» փառատոնի պատվավոր հյուրն է Դարեն Արոնոֆսկին
«Ոսկե ծիրան» Երևանի 15-րդ միջազգային կինոփառատոնի բացման արարողությանը՝ հուլիսի 8-ին, Արամ Խաչատրյանի անվան համերգասրահում ելույթ է ունենալու «Հովեր» երգչախումբը, որը հատուկ համար է պատրաստել փառատոնի համար,  կոչվում է կինո, կարելի է ասել հայկական կինո։ Լրագրողների հետ հանդիպմանը փառատոնի բացման արարողությունից որոշ մանրամասներ ներկայացրեց բացման և փակման արարողությունների ռեժիսոր Հրանտ Մովսիսյանը։
Փառատոնի կինոքննադատ Րաֆֆի Մովսիսյանն ասաց, որ փառատոնը բացի հիմնական ծրագրերից, ունենալու է կից ծրագրեր։ Նա տեղեկացրեց, որ լինելու են ցուցահանդեսներ, փառատոնի անցած պատմությունը՝ 15 տարին, ներկայացնելու են ոչ միայն տեսահոլովակների միջոցով, որոնք կլինեն բացմանը, նաև ցուցահանդեսների։ Նա նաև հայտնեց, որ փառատոնի շրջանակում Հայաստան են գալու հայտնի ռեժիսորներ, որոնց հրավիրելու համար երկար տարիներ աշխատել են։
«Ոսկե ծիրան» Երևանի 15-րդ միջազգային կինոփառատոնի պատվավոր հյուրն է լինելու ամերիկյան հայտնի ռեժիսոր, պրոդյուսեր, սցենարիստ, Վենետիկի կինոփառատոնի մրցանակակիր Դարեն Արոնոֆսկին։
«Փառատոնի շրջանակներում մենք հնարավորություն ենք ունենալու ոչ միայն հանդիպել հայտնի ռեժիսորին, այլ նաև դիտել վերջինիս ֆիլմերից երեքը` «Ակունքը», «Սև Կարապը» և «Մայրը»»,- ասաց Հ. Մովսիսյանը։
Փառատոնի հյուրերից է նաև վավերագրական կինոյի հեղինակ իտալացի ռեժիսոր Ջանֆրանկո Ռոզին: Ներկայացվելու են ոչ միայն նրա ֆիլմերը, նաև ունենալու է վարպետության դասընթաց։
Ասուլիսին ներկա ԱՄՆ դեսպանատան հասարակայնության հետ կապերի բաժնի ղեկավար Ռոբերտ Անդերսոնն ասաց, որ ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությունը հենց փառատոնի սկզբից աջակցություն է ցուցաբերել։  Այս անգամ երկու ասպեկտով են մասնակցում. նպաստում են կինոյի ոլորտում հայ և թուրք երիտասարդների հայտնաբերմանը, որպեսզի ֆիլմեր ստեղծեն, ինչպես նաև բավականին հայտնի ամերիկյան ֆիլեր են բերել։

Почетным гостем XV кинофестиваля «Золотой абрикос» в Ереване станет режиссер фильма «Черный лебедь» Даррен Аронофски
18:11 29/06/2018
На торжественной церемонии открытия XV Ереванского международного кинофестиваля «Золотой абрикос» 8 июля в концертном зале имени Арама Хачатуряна выступит хор «Овер», который подготовил специальный номер для фестиваля под названием «Кино». Об этом на пресс-конференции сообщил режиссер церемоний открытия и закрытия фестиваля Грант Мовсисян, представляя некоторые подробности.
Кинокритик Раффи Мовсисян в свою очередь отметил, что в рамках фестиваля, кроме основных программ, в этом году будут и смежные. Он сообщил, что планируется проведение выставок, пройденный фестивалем 15-летний путь будет представлен не только в видеороликах, но и на выставках.Кинокритик отметил также, что в рамках фестиваля Армению посетят знаменитые режиссеры, для приглашения которых велась многолетняя работа.
Отметим, что почетным гостем XV ереванского международного кинофестиваля «Золотой абрикос» станет известный американский режиссер, продюсер, сценарист, обладатель Золотого Льва Венецианского кинофестиваля Даррен Аронофски (Darren Aronofsky).
«В рамках фестиваля у нас будет возможность встретиться не только с известным режиссером, но также посмотреть три его фильма – "Фонтан", "Черный лебедь" и “Мама”», – отметил Г. Мовсисян.
Ещё одним гостем фестиваля станет итальянский режиссер Джанфранко Рози. Будут представлены не только его фильмы, но также будет проведет мастер-класс.
В свою очередь директор отдела по связям с общественностью посольства США в Армении Роберт Андерсон отметил, что посольство США в РА оказывало поддержку фестивалю с самого начала его проведения.
По словам представителя посольства, на этот раз они участвуют в двух аспектах: способствуют выявлению армянских и турецких представителей молодежи с целью создания фильмов, а также представление известных американских фильмов на фестивале.