«Հրապարակ». Դատավորները վրդովված են ու կրկես են համարում ՍԴ դատավորի ընտրության գործընթացը
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Դատական համակարգում վրդովված են Սահմանադրական դատարանի դատավորի թեկնածուի ընտրության գործընթացից: Թեկնածուներին ընտրող դատավորների ընդհանուր 2-րդ ժողովին 240 դատավորից հազիվ 80 հոգի է ներկայացել:
Դատավորներն այս ամենը կրկես են համարում և վրդովված են։ «Մենք էլ, իրենք էլ գիտենք, որ ինչ թեկնածու էլ ուղարկեն ԱԺ, չի ընտրվելու, քաղաքական որոշում է պետք, հավատացեք՝ ոչ մի նորմալ, կենսագրություն, փորձ ունեցող դատավորի դուր չի գա, որ կենսագրությունում գրվի, որ ընտրվել է թեկնածու, սակայն ԱԺ-ում չի անցել»,- ասաց մեր զրուցակիցը՝ վրդովված, որ ԱԺ-ում իրենց կոլեգաներին կոռուպցիայից, պատվերից հարցեր են տալիս «ամենաազնիվները»՝ Միքայել Մելքումյանն ու Նաիրա Զոհրաբյանը:
Նշենք, որ այս պահին ՍԴ-ում 2 տեղ կա թափուր: ԱԺ-ն ՍԴ դատավորի պաշտոնում չի հաստատել ՀՀ նախագահի թեկնածու Էմիլ Բաբայանին: Ապա դատավորների ընդհանուր ժողովի թեկնածու Ելիզավետա Դանիելյանին, այնուհետև դատավորների ժողովն առաջարկեց Արման Դիլանյանին, ում թեկնածությունը կքննարկեն սեպտեմբերի 10-ին գումարվելիք ԱԺ առաջին նիստում»:

«Грапарак»: Судьи возмущены и считают цирком процесс избрания судьи Конституционного суда
«Газета «Грапарак» пишет, что в судебной системе возмущены процессом выборов кандидата в судьи Конституционного суда Армении. На 2-ом общем собрании судьей, выбирающих кандидатов, из 240 судей явились почти 80 человек.
Судьи считают все это цирком и возмущены.
«И мы, и они, знают, что какого бы кандидата мы не направили в парламент, он не будет избран, нужно политическое решение. Поверьте, ни одному имеющему нормальную биографию, опыт судье не понравится, чтобы в его биографии было написано, что был выбран кандидатом, однако не прошел в парламенте», - сказал наш собеседник, возмущенный тем, что в Национальном Собрании их коллегам задают вопросы о коррупции и заказе «самые честные» – Микаел Мелкумян и Наира Зограбян.
Отметим, что сейчас в Конституционном суде есть два вакантных места. Парламент не утвердил на должность председателя Конституционного суда кандидатуру Эмиля Бабаяна. Потом оказался утвердить кандидата от общего совета судей – Елизавету Даниелян, затем совет судей предложил Армана Диланяна, чья кандидатура будет обсуждена на предстоящем 10 сентября заседании парламента Армении.