Հայաստանում վերջին օրերին աշխուժացել են էնտերովիրուսային վարակները: Ջերմության բարձրացում, թուլություն, ուժեղ գլխացավ, լորձաթաղանթի բորբոքում, որովայնում ցավեր, սրտխառնոց, փսխում, քրտնարտադրություն, դող. այս նշանների դեպքում պետք է անհապաղ դիմել բժշկին: Հիվանդանում են հիմնականում մինչև 10 տարեկան երեխաները, հիվանդությունն ընթանում է կլինիկորեն ծանր և միջին ծանրության ընթացքով, առավել ծանր՝ մինչև 1 տարեկանների մոտ:
Աղիքային վարակների, այդ թվում և դիզենտերիայի ակտիվացմանը նպաստում են նաև եղանակային ներկա պայմանները: Առաջիկա օրերին էլ Երևանում, Արարատում, Արմավիրում ջերմաստիճանը գերազանցելու է 40 աստիճանը:
Ինչպես սնվել շոգին, որպեսզի առողջական նման խնդրի առաջ չկանգնեն: Այս հարցով Panorama.am-ը դիմեց սննդագիտության դոկտոր Դավիթ Պիպոյանին: Բանաձևը պարզ է՝ խմել շատ հեղուկներ, առանց կամ քիչ շաքարով, ուտել բանջարեղեն, մրգեր, խուսափել ուշ ժամերին սնվելուց: Ճիշտ սնվելուց բացի պետք է մեծ ուշադրություն դարձնել սննդամթերքի անվտանգության խնդրին:
«Շոգը թունավորումների համար «հիանալի» պայմաններ է ստեղծել, բարձր ջերմաստիճանի պայմաններում միկրոօրգանիզմները շատ արագ բազմանում են մասնավորապես կենդանական ծագման սննդամթերքի մեջ: Այս պարագայում շատ կարևոր է սննդամթերքը պատրաստել ջերմային ռեժիմի պայմանների խիստ պահպանմամբ»,-ընդգծեց սննդագետը:
Նա զարմացած է. ուշ երեկոյան քաղաքում զբոսնելիս տեսել է՝ սրճարաններում, ռեստորաններում մարդիկ մինչև կեսգիշեր նստած սնվում են, իսկ լցնովի պաղպաղակի ապարատների մոտ մեծահասակների ու երեխաների հերթեր են լինում:
«Տեսնում ես ուշ ժամի նստած սրճարանում գարեջուր են խմում, հետո պաղպաղակ են ուտում, հետո՝ մի ուրիշ բան: Հիշեցնեմ, որ գարեջուրը, գինին խմորում անցնող մթերքներ են, հետևաբար այս շոգ եղանակին նախասիրությունները պետք է փոխել: Բացի այդ, այգիներում ուշ ժամերին երեխաներին չիփսեր են տալիս, գազավորված ըմպելիքներ, պաղպաղակներ: Չի կարելի: Չպետք է ընդառաջել երեխաների ցանկությանն ու թույլ տալ լցնովի պաղպաղակ ուտել, դա ջերմամշակման չենթարկված սնունդ է, երբեմեն էլ սանիտարական պայմանները չեն պահպանվում, վաճառողն առանց ձեռնոցների է, առանց համապատասխան հագուստի»,-փաստեց մասնագետը:
Պիպոյանի խոսքով, անկախ տարվա եղանակից պետք է հետևել կանոնավոր սնվելու ռեժիմին, առավել զգոն պետք է լինել հատկապես երեխաների դեպքում: Հիմա մրգերի ու բանջարեղենի շատ լավ սեզոն է, պետք է շատ ուտել, սակայն մրգերը պետք է օգտագործել որպես ետճաշիկ նախաճաշից հետո՝ 11:30-13-ն ընկած հատվածում ու ժամը 15-ից հետո, բայց ոչ ուշ ժամերին:
Սննդագետը խորհուրդ է տալիս օգտվել ամռան ընձեռած մատչելի ու առողջ սնվելու հնարավորությունից, հաճախ պատրաստել թարմ բանջարեղենի աղցաներ, խորովել սմբուկ ու պղպեղ, խուսափել մսի ու մսամթերքի հաճախ օգտագործումից:
«Հաջորդ կարևոր խնդիրը՝ շոգի պայմաններում օրգանիզմին անհրաժեշտ քանակությամբ հեղուկով ապահովելն է, պետք է խմել շատ ջուր, քիչ շաքարով մրգահյութեր, սառը նեկտարներ, կոմպոտներ, սա նաև մաշկի համար է շատ կարևոր: Սառը սուրճն էլ պետք է խմել առանց շաքարի»,-խորհուրդ տվեց նա:
Առողջապահության նախարարությունն էլ հիշեցնում է՝ էնտերովիրուսային վարակներից պաշտպանվելու համար անհրաժեշտ է`
•պահպանել անձնական հիգիենայի կանոնները (հաճախակի լվանալ ձեռքերը, հազի և փռշտալու հիգիենան), հատկապես նորածինների խնամքի պարագայում,

Жара в Армении: эксперт рассказал, как питаться правильно и избежать пищевых отравлений
В Армении в последние дни активизировались энтеровирусные инфекции. При энтеровирусной инфекции могут наблюдаться следующие симптомы: повышение температуры, слабость, вялость, тошнота, головная боль, боль в горле, носу и ушах, боль в нижней части живота и пр..  При появлении данных симптомов необходимо немедленно  обратиться к врачу.
Особенностью энтеровирусных инфекций является то, что они чаще всего встречаются в летние и осенние месяцы, а не зимой или весной, когда происходят вспышки большинства инфекционных заболеваний. Примерно 80-90% заболевших энтеровирусными инфекциями составляют дети. Из них половина – дети дошкольного возраста.
Наиболее тяжело болезнь переносят дети до 1 года. Активизации кишечных инфекций, в том числе и дизентерии, способствуют также нынешние погодные условия. В ближайшие дни в Ереване, Арарате, Армавире температура воздуха превысит 40 градусов.
Как правильно питаться в жару, чтобы избежать подобных проблем со здоровьем? С этим вопросом корреспондент Panorama.am обратился к руководителю департамента оценки риска пищевых цепей Центра эколого-ноосферных исследований Национальной академии наук (НАН) Армении Давиду Пипояну, получившему в Италии докторскую степень специалиста по качеству и безопасности пищевых продуктов.
Формула проста – пить много воды без или с небольшим количеством сахара, отдавать предпочтение овощам, фруктам, воздерживаться от приема пищи в поздние часы. Кроме правильного питания необходимо обращать большое внимание также вопросу безопасности продуктов питания.
«Жара создает “прекрасные” условия для отравлений, в условиях высокой температуры микроорганизмы довольно быстро размножаются, в частности, в продуктах животного происхождения. В данном случае весьма важно готовить пищу при строгом соблюдении температурных режимов», – подчеркнул эксперт.
Специалист удивлен тем, что в вечернее время в городских кафе, ресторанах люди питаются до поздней ночи, а возле аппаратов с мягким мороженым всегда выстраиваются огромные очереди – как детей, так и взрослых.
«Видишь, как в позднее время в городе люди в ресторанах пьют пиво, а после заедают это мороженым, затем съедают ещё что-то. Напомню, что пиво, вино проходят процесс брожения, посему в столь жаркую погоду необходимо несколько изменить свои предпочтения. Кроме этого, в позднее время детям в парках покупают чипсы, газированные напитки, мороженое. Этого нельзя делать. Нельзя потокать прихотям ребенка и позволять есть мягкое мороженое, поскольку это не подвергнутая термической обработке пища, иногда даже санитарные условия не соблюдаются, а продавцы, зачастую, работают без перчаток, без соответствующей униформы», – отметил Д. Пипоян.
«Следующей важной задачей является обеспечение организма необходимым количеством питьевой воды в условиях жаркой погоды, нужно пить как можно больше воды, соки с небольшим содержанием сахара, холодные нектары, компоты, это также важно для кожи. А холодный кофе нужно пить без сахара», – посоветовал эксперт.
Отметим, что министерство здравоохранения Армении напоминает, что во избежание заболеваний энтеровирусными инфекциями необходимо: