«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Իրավաբանական շրջանակներում այս օրերին քննարկվում է, որ ՀՀ վարչապետին առընթեր ընտրական օրենսդրության բարեփոխումների հանձնաժողովը թաքուն ընտրական նախագիծ է գրում, այնպես, ինչպես արել են նախկին իշխանությունները:
Բանն այն է, որ իրավաբանական լայն հանրությանն անհայտ է, թե ինչ փոփոխություններ են ուզում անել ներկա իշխանությունները, ընդամենը կցկտուր ինֆորմացիաներ ունեն, այն էլ՝ ասուլիսներից, հարցազրույցներից և հրապարակային այլ միջոցառումներից:
Օրինակ՝ խոսում են, որ որոշվել է խորհրդարանական ընտրությունների անցողիկ շեմն իջեցնել։ Նախ ասում էին, որ 5-ի փոխարեն դառնալու է 3, իսկ 7-ի փոխարեն՝ 5, սակայն, վերջին տվյալներով՝ մտադիր են իջեցնել 1 տոկոսով։ Այսինքն՝ կուսակցությունների համար 5-ի փոխարեն անցողիկ շեմը կսահմանվի 4 տոկոս, դաշինքների համար՝ 7 տոկոսի փոխարեն 6 տոկոս:
Մեր աղբյուրը, անդրադառնալով այս փոփոխությանը, նշեց, որ պառլամենտական կառավարման երկրում հակառակն է լինում, անցողիկ շեմը բարձր է լինում, որպեսզի հեշտությամբ կառավարություն ձևավորեն և ետընտրական ճգնաժամերի մեջ չհայտնվեն»:

«Грапарак»: Комиссия в тайне готовит проект Избирательного кодекса
Газета «Грапарак» пишет, что в юридических кругах в эти дни обсуждается, что сформированная при премьер-министре Армении комиссия по реформированию избирательного законодательства тайно пишет проект Избирательного кодекса точно так, как это делали прежние власти.
«Дело в том, что широкому юридическому сообществу неизвестно, какие изменения хотят внести нынешние власти, у них есть лишь отрывочная информация, полученная с пресс-конференций, интервью и других публичных мероприятий.
К примеру, говорят, что решено снизить проходной барьер на парламентских выборах. Сначала заявляли о том, что вместо 5% станет 3%, а вместо 7% – 5%, однако, по последним данным, проходной барьер намерены снизить на 1 процент. То есть, для партий вместо проходного барьера 5% будет установлено 4%, для блоков вместо 7% – 6%. Наш источник, касаясь этого изменения, отметил, что в стране с парламентской моделью правления бывает наоборот и устанавливается высокий проходной барьер, чтобы легко сформировать правительство и не оказаться в поствыборном кризисе», - пишет газета.