«Փաստ» օրաթերթը գրում է. «Ըստ վարչապետի աշխատակազմի հաստիքացուցակի, նախատեսված է վարչապետի՝ մինչև 7–ական օգնական և խորհրդական: Բայց նշված թիվը չի վերաբերում հասարակական հիմունքներով խորհրդականներին: Քանի որ իրենք չեն վարձատրվում, նրանց թիվը ներառված չէ հաստիքացուցակի մեջ: Սահմանված թիվ չկա, թե վարչապետը հասարակական հիմունքներով քանի խորհրդական կարող է ունենալ: «Փաստ»–ի հետ զրույցում այս մասին հայտնեց վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Սարգիս Խանդանյանը:
«Այս թիվը ոչ թե առկա օգնականների, այլ հաստիքների թիվն է: Օգնականները ժամանակի ընթացքում համալրվում են: Իսկ փոխվարչապետներից յուրաքանչյուրն ունի իր գրասենյակը, և գրասենյակների աշխատակիցների ֆիքսված հաստիքների քանակ կա: Այդ հաստիքների մեջ արդեն փոխվարչապետներն իրենք են որոշում, թե քանի խորհրդական, քանի օգնական նշանակեն: Օրինակ` առաջին փոխվարչապետ Արարատ Միրզոյանի գրասենյակն ունի 19 հաստիք, մյուս փոխվարչապետերի գրասենյակները` 15– ական հաստիքներ»,–ասաց նա:
Նաև հայտնեց, որ վարչապետի աշխատակազմի հաստիքացուցակը ձևավորված է, պարզապես նշանակումները դեռ շարունակվում են. «Վարչապետի աշխատակազմի հաստիքների քանակը 580 է»»:

«Паст»: Сколько помощников и советников может иметь премьер
Газета «Паст» пишет, что согласно штатному расписанию Аппарата премьер-министра, предусматривается, что премьер может иметь по 7 помощников и советников. Однако указанное число не относится к советников на общественных началах. Поскольку они не оплачиваются, их число не включено штатный список. Нет установленного количества, сколько советников на общественных началах может иметь премьер. Об этом заявил в беседе с корреспондентом издания заместитель руководителя Аппарата премьер-министра Саркис Ханданян.
«Это цифра касается штатных единиц, а не советников. Советники пополняются со временем. Каждый из вице-премьеров имеет свой офис, и есть зафиксированное число сотрудников этих офисов. Вице-премьеры уже сами решают, сколько советников и помощников назначать. Например, офис первого вице-премьера Арарата Мирзояна имеет 19 штатных единиц, а других вице-премьеров – по 15», - сказал он.
Он также сообщил, что штатное расписание Аппарата премьер-министра сформировано, просто назначения все еще продолжаются: «Количество штатных единиц в аппарате премьера составляет 580».