ԼՂ շուրջ բանակցությունները ներկա փուլում՝ փակուղի, թե վերադիրքավորում «ռեստարտից» առաջ
Վերջին օրերին կրկին ակտիվորեն շրջանառվում է այն տեսակետը, որ Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմը կամ գոնե իրավիճակի սրումն անխուսափելի է, և դա միայն ժամանակի հարց է։ Նման հոռետես կանխատեսումների համար հիմք են տալիս տևական ժամանակ բանակցությունների բացակայությունը և կողմերի դիրքորոշումների որոշակի կոշտացումը։ Պայմանավորված ներքաղաքական զարգացումներով՝ ԼՂ շուրջ բարձր մակարդակի բանակցություններում դադար էր, և այն ենթադրվում է, որ կվերսկսվի նոր իշխանությունների ձևավորումից հետո։
Սակայն գործընթացներն ունեցան այլ զարգացումներ։ Եթե Ադրբեջանում, ինչպես և սպասվում էր, Իլհամ Ալիևը, ֆորմալ ունենալով բնակչության 80 տոկոսից ավելի քվեն, վերընտրվեց նախագահի պաշտոնում, ապա Հայաստանում հեղափոխության ալիքի վրա ձևավորեց ժողովրդի վստահությունը վայելող նոր կառավարություն, ինչը չէր կարող չազդել ԼՂ բանակցությունների վրա։
Մայիսի 9-ին վարչապետ Փաշինյանը Ստեփանակերտում հայտարարեց, որ հակամարտության լիարժեք կողմերից մեկը՝ Արցախի Հանրապետությունը պետք է լինի բանակցությունների լիարժեք կողմ։ Հետագայում այս միտքն արտացոլվեց նաև կառավարության ծրագրում, որտեղ նշվում է, որ Արցախը որպես հակամարտության հիմնական կողմ պետք է որոշիչ ձայն և ներգրավվածություն ունենա իրական և տևական խաղաղ հանգուցալուծման գործընթացում:
Հայաստանի նոր իշխանությունների մյուս կարևոր ուղերձը ԼՂ բանակցությունների համատեքստում այն է, որ Հայաստանը հավատարիմ է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ հարցի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը, և որ պետք է ձևավորվի խաղաղությանը նպաստող մթնոլորտ։
Իսկ Ադրբեջանի «նորընտիր» իշխանությունները որդեգրել են բացահայտ միլիտարիստական մոտեցում, և հարկադրման դիվանագիտությունից, կարելի է ասել, անցել են «վախեցնելու» գործելոճին, երբ ուժի կիրառման սպառնալիքին զուգահեռ իրականացվում է ուժի ցուցադրում, հնչում են անթաքույց կոչեր ուժային լուծումների նախապատվության և դրանց վերահասության մասին։
Դեռևս ապրիլից սկսած ԼՂ շփման գծում նկատելի էին ադրբեջանան զինուժի կուտակումներ, այնուհետև ականատես եղանք նախիջևանյան սադրանքին։ Այս օրերին էլ ադրբեջանական զինուժը մեծամասշտաբ զորավարժություններ է իրականացնում։ Տպավորությունն այն է, որ Ադրբեջանում կա բանակցային փաստարկների պակաս և նավթադոլարներով ձեռք բերված զենքի ավելցուկ, այդ իսկ պատճառով նախապատվություն տրվում է ռազմական լուծումներին, որն ուղեկցվում է հայատյացության աննախադեպ քարոզով։  Ադրբեջանական պրոպագանդան ջանք չի խնայում շրջանառության մեջ պահել այն նորահայտ քարոզչական հնարքը, ըստ որի Հայաստանի նոր իշխանությունները հակառուսական են, ուստի Ռուսաստանը կօգնի Ադրբեջանին վերադարձնել Լեռնային Ղարաբաղը՝ նույնիսկ ուժային ճանապարհով, քանի որ Հարավային Կովկասում ՌԴ միակ վստահելի դաշնակիցը Ադրբեջանն է։ Այս մոտեցման շրջանակներում է, որ եվրասիականության ջատագով Դուգինն ու ընկերները հավաքվել էին Արցախի հետ շփման գծի բավականին խորհրդանշական մի վայրում, և միմյանց հերթ չտալով գովաբանում էին Ադրբեջանին՝ նրան նվիրելով «Ղարաբաղը»։ Դուգինի և նրա նմանների հաշվարկը պարզ է թվում՝ Ադրբեջանին բերել եվրասիականության ծիրի մեջ, եթե պետք է Հայաստանի ու ԼՂ հաշվին։
Ադրբեջանի նորելուկ ռուսասիրությունն ու Հարավային Կովկասում Ռուսաստանի միակ վստահելի գործընկերոջ դիրքից հանդես գալն էլ կարելի է հասկանալ։ Փորձում են այդ կերպ ստանալ ռուսական աջակցությունը ԼՂ հարցում, ինչպես նաև լուծում են ներքաղաքական խնդիրներ։ Պարզ չէ, թե որտեղ կհասնի այս ամենը, և ինչքանով է այն վայելում ռուսական պաշտոնական շրջանակների հավանությունը։
Այս համատեքստում առաջին արձագանքը, որ կարելի է սպասել Հայաստանի կողմից, այն է, որ պետք է վերահաստատվի Ռուսաստանի հետ ռազմավարական համագործակցության հանձնառությունը։ Սակայն միաժամանակ պետք է խուսափել չափազանց հավատարիմ լինելու կերպարից ու Ադրբեջանի հետ ռուսասիրության մրցույթի մեջ մտնելուց։ Կա ժամանակով փորձված հայ-ռուսական բարեկամություն, կան շահեր և հավասարության հիման վրա համագործակցությունը շարունակելու կամք։
Միաժամանակ, եթե ադրբեջանական թեզը ճիշտ է, որ նա է մնացել տարածաշրջանում միակ գործընկերը, դա պետք է անհանգստացնի հենց Ռուսաստանին և ստիպի նրան վերանայել իր քաղաքականությունը, որի արդյունքում ամենահավատարիմ դաշնակցի համբավ ունեցող Հայաստանը հեռացել է ռուսական ազդեցության գոտուց։
Ինչևէ, հարկ է նշել, որ ընթացիկ դիրքային վերադասավորումներում հայկական կողմը ապավինում է դիվանագիտական ու քաղաքական միջոցներին, որպես ժողովրդավարական արժեքներ կրող, դե իսկ Ադրբեջանը շարժվում է տոտալիտարիզմի լավագույն ավանդույթներով՝ տանկեր, հրթիռներ, արտաքին թշնամի, ամենափրկիչ առաջնորդ, ծանրաշունչ քարոզ և այլն։ Այստեղ չպետք է մոլորություն լինի, որ ժողովրդավարական պասիֆիզմը պարտվողականություն է։
Խաղաղությունը նախընտրելը չի նշանակում պատերազմելուց վախենալ։ Այն նշանակում է մարդու և նրա կյանքի արժևորում ու ռացիոնալ ճանապարհով, ողջամիտ փոխզիջումների հիման վրա խնդրի լուծում։
Ակնկալենք, որ իրադարձությունները կզարգանան այս ուղով, և Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ բանակցությունները շուտով կվերսկսվեն, ինչը կնվազեցնի նաև ռազմական բախման կանխատեսվող հավանականությունը։

Нынешний этап переговоров по Карабаху: тупик или передислокация перед «рестартом»
В последние дни вновь активно обсуждается точка зрения, что война в Нагорном Карабахе или, по крайней мере, обострение ситуации неизбежны и это всего лишь вопрос времени.
Основанием для подобных пессимистических прогнозов служат отсутствие переговоров в течение длительного времени и определенное  ужесточение позиций сторон. Из-за внутриполитических событий в переговорах по Нагорному Карабаху на высоком уровне была пауза, предполагалось, что они возобновятся после формирования новых властей. Однако процессы получили другое развитие.
Если в Азербайджане, как и ожидалось, Ильхам Алиев, формально заручившись поддержкой более 80% избирателей, был переизбран на пост президента, то в Армении на волне революции сформировалось новое пользующееся доверием народа правительство, что не могло не повлиять на переговоры по карабахскому урегулированию.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян 9 мая заявил в Степанакерте, что одна из сторон конфликта – Республика Арцах – должна стать полноправной стороной переговоров.
В дальнейшем эта идея была также отражена в программе правительства, в документе в частности закреплено: Республика Арцах, в качестве основной стороны конфликта, должна иметь решающий голос и участвовать в реальном и длительном процессе мирного урегулирования.Другим важным месседжем новых властей Армении в контексте переговоров по Нагорному Карабаху является то, что Армения привержена исключительно мирному урегулированию проблемы при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ и что необходимо сформировать способствующую миру атмосферу.
А «новоизбранные» власти Азербайджана избрали открыто милитаристский подход, и от дипломатии противопоставления, можно сказать, перешли к стилю «запугиваний», когда параллельно угрозе применения силы осуществляется демонстрация силы, звучат открыто призывы отдать предпочтение силовым решениям.Еще с апреля на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск были заметны скопления ВС Азербайджана, затем мы стали свидетелями провокации в нахиджеванском направлении армяно-азербайджанской границы.
В эти дни азербайджанские вооруженные силы проводят широкомасштабные военные учения. Создается впечатление, что в Азербайджане существует нехватка аргументов по переговорам и избыток оружия, приобретенного нефтедолларами, поэтому предпочтение отдается военным решениям, что сопровождается беспрецедентной пропагандой армяноненавистничества.
Азербайджанская пропаганда не жалеет усилий, чтобы сохранить новый пропагандистский трюк, согласно которому новые власти Армении являются антироссийскими, посему Россия поможет Азербайджану вернуть Нагорный Карабах – даже силовым путем, поскольку Азербайджан является единственным надежным союзником России на Южном Кавказе.
Именно в рамках этого подхода лидер Международного «Евразийского движения» Александр Дугин и товарищи собрались в довольно символическом месте на линии соприкосновения с Арцахом и, не давая слова друг другу, восхваляли Азербайджан, даря ему «Карабах».Расчет Дугина и похожих на него кажется ясным –  привести Азербайджан в евразийское русло, если нужно будет за счет Армении и Нагорного Карабаха.
Можно также понять новоявленную любовь Азербайджана к России и выступление с позиций единственного надежного партнера России на Южном Кавказе. Азербайджанская сторона таким образом пытается получить поддержку России в вопросе карабахского конфликта, а также решает внутриполитические проблемы.
Неясно, к чему это может привести, и в какой степени это пользуется одобрением представителей российских официальных кругов. В данном контексте первая реакция, которую можно ожидать от Армении, должна заключаться в подтверждении приверженности стратегическому сотрудничеству с Россией.
Однако в то же время Армении необходимо избегать образа чрезмерно преданного партнера и не вступать в гонку с Азербайджаном в проявлении любви к России. Есть проверенная годами армяно-российская дружба, есть интересы и воля к продолжению сотрудничества, основанного на принципе равенства.
В то же время, если азербайджанский тезис о том, что именно Азербайджан остается единственным партнером РФ в регионе, окажется верным, то это, в первую очередь, должно беспокоить Россию и заставить ее пересмотреть свою политику, в результате которой Армения, пользующаяся репутацией самого преданного союзника, отдалилась от  зоны влияния России.
Как бы то ни было, стоит отметить, что в условиях текущего перераспределения позиций армянская сторона опирается на дипломатические и политические средства, в качестве носительницы демократических ценностей, а Азербайджан руководствуется лучшими традициями тоталитаризма: танки, ракеты, внешний враг, лидер-всеспаситель, тяжелая усиленная пропаганда и др.
Здесь не должно быть заблуждений касательно того, что демократический пацифизм – это поражение.
А предпочтение мира не означает страха перед войной. Это означает придание ценности человеку и его жизни и решение проблемы рациональным путем, на основе разумных компромиссов.
Будем надеяться, что события будут развиваться этим  путем, и переговоры вокруг карабахского вопроса вскоре возобновятся, что снизит также вероятность прогнозируемых военных столкновений.