Առաջնագծում տիրող իրավիճակի, կուտակումների ինստենսիվության, հայկական կողմի քայլերի մասին Panorama.am-ը հարցեր է ուղղել Արցախի Հանրապետության նախագահի խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանին:
Հարց-Առաջնագծում թշնամու կուտակումները շարունակվո՞ւմ են նախկին ակտիվությամբ:
Պատասխան- Հակառակորդի ակտիվ տեղաշարժերն ու կուտակումները նախորդ մի քանի շաբաթների համեմատ նվազել են, որն ամենայն հավանականությամբ պայմանավորված է Ադրբեջանում հուլիսի 2-6-ը անցկացվող մասշտաբային զորավարժությունների հետ: Միաժամանակ պետք է հաշվի առնել այն հանգամանքը, որ զորավարժություններն անցկացվում են շփման գծից այնպիսի հեռավորության վրա, որ դրանք կարող են ժամերի ընթացքում կտրուկ լարվածություն մտցնել:
Հարց- Այս օրերին ի՞նչ իրավիճակ է առաջնագծում. դիվերսիոն ներթափանցումներ, դիպուկահարների գործողություններ կա՞ն, թե՞ ոչ:
Պատասխան-Դիպուկահարների որոշակի ակտիվություն նկատելի է, ինչ վերաբերում է դիվերսիոն խմբերի ակտիվությանը, ապա այս պահին մի փոքր է դժվար է գնահատական տալ. ամեն դեպքում ճեղքման էական փորձեր այս պահին չեն արձանագրվել:
Հարց- Հայկական կողմն ի պատասխան կուտակումների ի՞նչ քայլեր է իրականացնում:
Պատասխան-Մամուլում թերևս ամենաշատը քննարկվող հարցերից է՝ ի՞նչ է անում զինուժը նման իրավիճակներում: Խորը գիտակցելով հասարակության հետաքրքրությունն ու անհանգստությունը նման իրավիճակներում՝ այնուամենայնիվ ճիշտ չի լինի ամբողջապես բացել փակագծերը և մանրամասներ ներկայացնել:
Միայն կարող եմ նշել, որ իրավիճակին համահունչ քայլեր պաշտպանության բանակը ձեռնարկում է և դրա շնորհիվ է, որ Ադրբեջանի վերջին ակտիվության ֆոնին հակառակորդի բոլոր սադրանքները՝ դիվերսիոն ներթափանցման, դիպուկահարների կողմից մարդկային ուժի և տեխնիկական միջոցներին՝ այդ թվում՝ քաղաքացիականին վնաս տալու փորձեր, առաջնագծի մերձակա տարածքների հրդեհումը կանխվեցին՝ թույլ չտալով իրավիճակի հետագա սրում:

Советник президента Арцаха: Армия обороны пресекла все провокации ВС Азербайджана
О ситуации на передовой линии, интенсивности скоплений военной техники и живой силы ВС Азербайджана, шагах армянской стороны корреспондент Panorama.am побеседовал с советником президента Арцаха (Нагорно-Карабахская Республика, НКР) Тиграном Абрамяном.
– Азербайджанская сторона скопления на передовой продолжает с прежней активностью?
– Активность перемещений и скоплений военной техники и живой силы азербайджанской стороны, по сравнению с минувшими неделями, сократилась, что, по всей вероятности, обусловлено масштабными военными учениями, проводимыми с 2 по 6 июля в Азербайджане. В то же время необходимо учитывать то обстоятельство, что военные учения проводятся на таком расстоянии от линии соприкосновения, что они могут внести резкую напряженность в течение нескольких часов.
– Какая ситуация сложилась в эти дни на передовой: были ли совершены попытки диверсионных проникновений, задействованы ли снайперы?
– Заметна некоторая активность снайперов, что же касается активности диверсионных групп, то на данный момент несколько сложно давать какие-либо оценки: в любом случае, существенных попыток проникновений по состоянию на данный момент не было зафиксировано.
– Какие шаги предпринимает армянская сторона в ответ на скопления на передовой?
– Что делают ВС в подобных ситуациях? Это, пожалуй, один из самых обсуждаемых в прессе вопросов. В полной мере осознавая интерес и обеспокоенность общественности в подобных ситуациях, тем не менее, было бы неправильным полностью раскрывать скобки и представлять подробности.
Могу лишь отметить, что Армия обороны Арцаха предпринимает созвучные ситуации действия и именно благодаря этому, на фоне активности Азербайджана в последний период все провокации противника – попытки диверсионных проникновений, нанесения снайперами ущерба живой силе и технике, в том числе, гражданским лицам, поджога прилегающих к передовой территорий – были пресечены, не допуская дальнейшего обострения ситуации.