Միջազգային զբոսաշրջությունն այս տարի աճել է 6%-ով
ՄԱԿ-ի Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպությունը (UNWTO) հրապարակել է «Աշխարհի զբոսաշրջության բարոմետր» (World Tourism Barometer) հերթական  ուսումնասիրությունը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Հրապարակած տվյալների համաձայն, 2018 թվականի առաջին չորս ամիսների ընթացքում միջազգային զբոսաշրջային այցելությունների ցուցանիշն աճել է բոլոր երկրներում: Ամենամեծ աճը արձանագրվել է Ասիայի և Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում, որտեղ առաջատար են Հարավարևելյան Ասիան (10% աճ) և Հարավային Ասիան (9% աճ):
Աֆրիկայում և Մերձավոր Արևելքում 2018 թվականի առաջին չորս ամիսներին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում ընդունել են համապատասխանաբար  6% և 4%-ով ավելի զբոսաշրջիկներ:
Եվրոպայում միջազգային զբոսաշրջությունն աճել է 8% -ով: Այստեղ առաջատարներն են  Հարավային, Միջերկրական և Արևմտյան շրջանները:
Հարավային և Հյուսիսային Ամերիկայում  այս տարվա չորս ամիսներին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ զբոսաշրջությունն աճել է 3%-ով: Միջազգային զբոսաշրջային այցելությունների ամենամեծ աճը գրանցվել է Հարավային Ամերիկայում (8%):
Միակ տարածաշրջանը, որտեղ արձանագրվել է ներգնա զբոսաշրջային հոսքի նվազումը, Կարիբներն էին: Հավանաբար, պատճառը 2017 թվականի օգոստոսին և սեպտեմբերին տեղի ունեցած փոթորիկներն էին:

Мировой туризм вырос на 6% в 2018 году. Доклад UNWTO
Всемирная туристская организация ООН – UNWTO – опубликовала очередное исследование «Мировой туристический барометр» (World Tourism Barometer), сообщает РИА Новости со ссылкой на АТОР.
Согласно полученным данным, показатель международных туристических прибытий за первые четыре месяца 2018 года демонстрирует рост во всех регионах. Наибольший – наблюдается в Азиатско-Тихоокеанском регионе, где лидерами стали Юго-Восточная Азия (+10%) и Южная Азия (+9%).
Африка и Ближний Восток за первые четыре месяца 2018 года приняли на 6% и 4% туристов больше, чем за аналогичный период прошлого года.
Международный туризм в Европе вырос на 8%. Лидерами здесь стали Южная, Средиземноморская и Западная части Европы.
Южная и Северная Америки показали рост 3% в сравнении с периодом январь-апрель прошлого года. Наиболее значительный рост международных туристических прибытий здесь произошел в Южной Америке (8%).
Единственным регионом, где зафиксировано снижение въездного турпотока, оказались Карибы – вероятно, причиной стали произошедшие здесь в августе и сентябре 2017 года ураганы.