Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանում այսօր մեկնարկեց պաշտպանական համակարգում գիտահետազոտական աշխատանքների կատարման, դրանց արդյունավետ կիրառման, ինչպես նաև զորակոչիկների մասնագիտական կարողությունները պարտադիր զինվորական ծառայության ընթացքում ավելի արդյունավետ օգտագործելու նպատակով հայտարարված մրցույթի 1-ին` տրամաբանական թեստավորման փուլը:
Մրցույթին մասնակցում են 2018թ. ամառային զորակոչի ժամանակ զորակոչի ենթակա խորը մասնագիտական գիտելիքներ ու համապատասխան խնդիրներ լուծելու գործնական հմտություններ ունեցող զորակոչիկները՝ հետևյալ մասնագիտություններով. ֆիզիկա և ռադիոֆիզիկա, օպտոէլեկտրոնիկա և ռադիոէլեկտրոնիկա, նյութաբանություն և քիմիա, կառավարման համակարգեր և տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ, ռոբոտիկա և ԱԹՍ, մեքենաշինություն և սարքաշինություն:
ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Դավիթ Փախչանյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ մրցույթն անցկացվելու է երեք փուլով. առաջին փուլում զորակոչիկները կհանձնեն տրամաբանական թեստ, երկրորդում՝ բանավոր մասնագիտական քննություն, երրորդը՝ հարցազրույցի փուլն է:
Փոխնախարարը հայտնեց, որ լուրջ մրցակցություն է լինելու: Ըստ նրա՝ մրցույթին մասնակցելու համար դիմել է 156 զորակոչիկ, սակայն նրանցից վերջնական փուլ կանցնեն 18-ը:
Զորակոչիկները ծառայության կանցնեն Ռազմական ավիացիոն ինստիտուտում, երկու տարվա ծառայության ընթացքում զինծառայողները ներգրավված կլինեն գիտահետազոտական աշխատանքներում, կցված կլինեն այն գիտահետազոտական ընկերություններին, որոնք պաշտպանության նախարարության հետ ունեն համապատասխան պայմանագրեր:
Դավիթ Փախչանյանը չբացառեց, որ լավագույները երկու տարվա ծառայությունից հետո կշարունակեն աշխատել ՊՆ-ում:
«Մինչ այս եղել են զինվորներ, որոնք ծառայության ընթացքում այնպիսի աշխատանքներ են կատարել, որ նույնիսկ 2000-3000 դոլար աշխատավարձով ստացող մասնագետը չէր կարողանա այդպիսի ախատանք կատարեր»,- ասաց փոխնախարարը:
Անդրադառնալով խոշոր զորամասերում «Թումո» կենտրոններ հիմնելու նախագծին, Դավիթ Փախչանյանն ասաց, որ այդ գաղափարն ուժի մեջ է:
«Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը շատ կարևորում է, որ բանակից վերադառնալուց հետո զինծառայողների կրթական ցենզն ավելի բարձր լինի, քան մինչ բանակ գալն էր: Եւ «Թումո»-ի նման ծրագրերը զարգացնելու ենք: Այսինքն՝ այդ նախագիծն ուժի մեջ է»,- ընդգծեց փոխնախարարը:

Из 156 только 18 или в «бой» идут ребята из IT-сферы Армении
В Национальном политехническом университете Армении сегодня, 7 июля, стартовал первый этап (тест на логику) конкурса, объявленного с целью проведения научно-исследовательских работ в системе обороны, их эффективного применения, а также более эффективного использования профессиональных навыков и возможностей призывников в ходе несения обязательной воинской службы.
В конкурсе в рамках летнего призыва 2018 года участвуют призывники с глубокими профессиональными знаниями и практическими навыками по решению соответствующих задач, по следующим специальностям: физика и радиофизика, оптоэлектроника и радиоэлектроника, материаловедение и химия, системы управления и информационные технологии, робототехника и БПЛА, машиностроение и оборудостроение.
В свою очередь замминистра обороны РА Давид Пахчанян в беседе с журналистами отметил, что конкурс будет проведен в три этапа: на первом этапе призывники сдадут тест на логику, на втором этапе – устный экзамен по специальности, третий этап – собеседование. Замминистра сообщил, что ожидается серьезная конкуренция. По его словам, для участия в конкурсе подали заявки 156 призывников, однако в финальный этап пройдут лишь 18.
Призывники пройдут службу в Военно-авиационном университете им. Маршала Арменака Ханферянца МО РА, в течение двух лет военнослужащие будут вовлечены в научно-исследовательские работы, будут прикреплены к научно-исследовательским компаниям, у которых с министерством обороны РА соответствующие договоры.
Д. Пахчанян не исключил, что после двухлетней службы лучшие из них поступят на работу в Минобороны РА.
«До этого были военнослужащие, которые в ходе службы в армии выполняли такие работы, что даже специалисты с зарплатой порядка 2000-3000 тысяч долларов не смогут осуществить подобное», – отметил замминистра.
Обратившись к проекту основания в крупных воинских частях филиалов центра креативных технологий «Тумо», Д.Пахчанян отметил, что данная идея в силе.
«Министр обороны Давид Тоноян придает важность тому, что после возвращения из армии образовательный ценз военнослужащих был ещё выше, чем был до службы. И мы будем развивать подобные центру “Тумо” программы. Иными словами, данный проект в силе», – подчеркнул замминистра. Sent on:3:25 pm