«Ոսկե ծիրան»-ը դարձել է Հայաստանն աշխարհի հետ կապող՝ միջմշակութային փոխգործակցության կարևոր հարթակ. Ռալֆ Յիրիկյան
Հուլիսի 8-ին մեկնարկել է մայրաքաղաքի ամենանշանակալի մշակութային իրադարձություններից մեկը՝ «Ոսկե ծիրան» Երևանի 15-րդ միջազգային կինոփառատոնը, որի գլխավոր գործընկերն արդեն 13 տարի անընդմեջ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն է: Մինչև հուլիսի 14-ը հայ ֆիլմասերներն ու կինոգործիչներն ունեն միջազգային կինեմատոգրաֆիայի գլուխգործոցները վայելելու բացառիկ հնարավորություն:
Կինոփառատոնի պաշտոնական բացումը տեղի է ունեցել «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում: Մինչ մեկնարկն անվանի հյուրերը, մրցույթային և ոչ մրցույթային ծրագրերի մասնակիցներն անցել են կարմիր գորգով:
Փառատոնը բացման ֆիլմը Ռոբեր Գետիկյանի «Առանձնատունն» է եղել, որի ցուցադրությունը կազմակերպվել էր «Մոսկվա» կինոթատրոնում: Փակման ֆիլմը Թերի Գիլյամի «Դոն Կիխոտին սպանողը»-ն է:
Փառատոնի պատվավոր հյուրերն են օսկարակիր Դարեն Արոնոֆսկին և «Ոսկե առյուծ» մրցանակի դափնեկիր Ջանֆրանկո Ռոզին, ում ֆիլմերը կներկայացվեն «Հետահայաց ցուցադրությամբ»:
Խաղարկային ֆիլմերի ժյուրին այս տարի կնախագահի կրկնակի օսկարակիր, Կաննի միջազգային կինոփառատոնի մրցանակակիր Ասղար Ֆարհադին (Իրան): Հանձնաժողովի կազմում են եվրոպական կինոշուկայի նախագահ Բեկի Պրոբսթը (Գերմանիա), ռուս ռեժիսոր Բորիս Խլեբնիկովը (Ռուսաստան), ֆրանսահայ կինոռեժիսոր Վալերի Մասադյանը (Ֆրանսիա), ճանաչված կինոօպերատոր Լերի Սմիթը (Միացյալ Թագավորություն)։
Իսկ վավերագրական ֆիլմերի ժյուրին կնախագահի ժամանակակից վավերագրական կինոյի նշանավոր կինոռեժիսոր Ճաո Լյանը (Չինաստան): Ժյուրիի կազմում են ռեժիսոր, սցենարիստ Ալեքսեյ Վախրուշևը (Ռուսաստան), Լիտվայի երաժշտության և թատրոնի ակադեմիայի պրոֆեսոր, ռեժիսոր և պրոդյուսեր Աուդրյուս Սթոնիսը (Լիտվա), ռեժիսոր և պրոդյուսեր Բեն վան Լիսհաութը (Նիդերլանդներ), միջազգային մի շարք կինոփառատոների, այդ թվում՝ «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի մրցանակակիր, կինոռեժիսոր Թամարա Ստեփանյանը (Ֆրանսիա)։
Այս տարի փառատոնն ունենալու է 15 տարբեր խորագրեր կրող ազդագրեր, որոնցից յուրաքանչյուրը ներկայացնում է փառատոնի պատմությունը, ձեռքբերումները և մարտահրավերները։
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ից հայտնում են, որ ողջույնի խոսքով հանդես են եկել «Ոսկե ծիրան» Երևանի միջազգային կինոփառատոնի հիմնադիր տնօրեն Հարություն Խաչատրյանը, ՀՀ մշակույթի նախարար Լիլիթ Մակունցը, արդեն տասներեք տարի փառատոնի գլխավոր գործընկեր ընկերության՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Լրատվամիջոցներին տրված հարցազրույցում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը նշել է. «Տասներեք տարի անընդմեջ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը ձեռք է մեկնում «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնին` որպես կինոարվեստի միջազգային ասպարեզում իր ուրույն տեղն ունեցող միջոցառման: Փառատոնի միջոցով աշխարհը ճանաչում է հայերի ստեղծագործականությունն ու կամքը` հասնելու նոր բարձունքների կինոարվեստի ոլորտում: Նաև արդեն կարող ենք ուրախությամբ փաստել, որ «Ոսկե ծիրան»-ը դարձել է Հայաստանն աշխարհի հետ կապող՝ միջմշակութային փոխգործակցության յուրօրինակ ու կարևոր հարթակ: «Ոսկե ծիրան»-ը խթանում է ազգային կինոյի զարգացումը: Ուրույն դիմագիծ ունեցող մեր կինոյով մենք՝ հայերս, այս եզակի միջոցառման շնորհիվ իրավունք ենք ստանում հավասարը հավասարի կանգնել մշակութային ազգերի կողքին: Ազգային կինոն մեզ անհրաժեշտ է մեր մշակութային ներկայությունը «մեծ աշխարհում» ամրապնդելու և միաժամանակ՝ գլոբալ մշակութային մարտահրավերներին արձագանքելու համար՝ պահպանելով մեր ինքնությունը»:

One of the most spectacular events of the capital the 15th Golden Arpicot International Film Festival kicked off on July 8th. The General Partner of the event is VivaCell-MTS that has been by the festival’s side for 13 years in a row. As the company reports in a release, Armenian film lovers and cinema professionals will have the privilege to enjoy masterpieces of international cinematography till July 14th.
The festival officially opened at Aram Khachaturian concert hall. The renowned guests and the participants of competition and non-competition programs appeared on the red carpet before the start of the ceremony.
Robert Guediguian’s “The House by the Sea”, which opened the festival, was screened at the “Moscow” Cinema. The closing film is Terry Gilliam’s “The Man Who Killed Don Quixote”.
Distinguished guests include Darren Aronofski, and Golden Lion winner Gianfranco Rosi, whose films will be screened within “Retrospect” program.
The feature competition juries will be chaired by twice winner of Oscar, Cannes winner Asghar Farhadi (Iran). The members include chairwoman of European Cinema Market Beki Probst (Germany), Russian director Boris Khlebnikov (Russia), French Armenian director Valerie Massadian (France), and renowned cinematographer Larry Smith (United Kingdom).
The documentary competition juries will be chaired by prominent contemporary documentarist Zhao Liang (China). Members of the jury are director and scriptwriter Aleksei Vakhrushev (Russia), director and producer, professor of Lithuanian Academy of Music and Theater Audrius Stonys (Lithuania), director and producer Ben van Lieshout (the Netherlands), as well as director, winner of a number of film festivals, including the Golden Apricot, Tamara Stepanyan (France).
This year the festival will have 15 varying posters, each representing the history of the festival, its achievements, and the challenges it has faced.
Founding director of the festival Harutyun Khachatryan, Minister of Culture of Armenia Lilit Makunts, and VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian greeted the public attending the opening ceremony.
In the interview with representatives of the mass media, VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said: “For thirteen consecutive years, VivaCell-MTS has supported “Golden Apricot” International Film Festival as a remarkable event in the world of modern cinematography that in itself is a manifestation of the creative talent and aspiration of the Armenians in reaching new heights in the sphere of art. We can now say with confidence that “Golden Apricot” has become an outstanding platform of intercultural collaboration between Armenia and the world. “Golden Apricot” fosters the development of national cinematography as an invaluable part of our culture. Through this exceptional event, we, Armenians, with the unique identity of our cinema, get the opportunity to be on par with other cultural nations. For us, national cinema is a means of enhancing our cultural presence in the “big world”, and concurrently, a means of responding to global cultural challenges, while maintaining our identity.”