Ջութակահար, ՀՀ վաստակավոր արտիստ Սերգեյ Խաչատրյանը կբացի Երևանյան 12-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնը: Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի կայքից տեղեկանում ենք, որ Երևանյան 12-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի հանդիսավոր բացումը կայանալու է սեպտեմբերի 10-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում։ Փառատոնը նվիրվում է Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակին և Հայաստանի Առաջին Հանրապետության 100-ամյակին։
Փառատոնի բացման համերգին հնչելու է Բրամսի Ջութակի կոնցերտը և Բեթհովենի Սիմֆոնիա թիվ 9-ը։Համերգը ղեկավարելու է դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը։
Նշենք, որ փառատոնի գեղարվեստական ղեկավարներն են Ալեքսանդր Չաուշյանը և Էդուարդ Թոփչյանը։
Սերգեյ Խաչատրյանը ծնվել է 1985 թվականին Երևանում՝ երաժիշտ–դաշնակահարների ընտանիքում։ 1993 թվականից ընտանիքով բնակվում են Գերմանիայում։ 9 տարեկանում Խաչատրյանն առաջին անգամ հանդես է գալիս որպես մենակատար սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ։ 15 տարեկանում նա դառնում է Հելսինկիի Սիբելիուսի անվան մրցույթի ամենաերիտասարդ մասնակիցն ու հաղթողը, նաև ստանում «կոնցերտի լավագույն կատարում» մրցանակը։
Սերգեյը ելույթ է ունեցել Մեծ Բրիտանիայի բոլոր խոշոր նվագախմբերի հետ, ներառյալ Բիրմինգհամյան սիմֆոնիկ, BBC ֆիլհարմոնիկ, և մշտական համագործակցությամբ՝ Ֆիլհարմոնիա նվագախմբերի հետ նաև Տոկիոյի NHK Symphony, Թագավորական Կոնցերտգեբաու, Ֆրանսիայի ազգային, Ֆրանկֆուրտի Ռադիո-սիմֆոնիկ, Բալտիմուրի սիմֆոնիկ, Լոնդոնի ֆիլհարմոնիկ, Բամբերգի սիմֆոնիկ, Մյունխենի ֆիլհարմոնիկ, Շվեդիայի ռադիո-սիմֆոնիկ, Մարիինյան թատրոնի նվագախմբերի, Բեռլինի ֆիլհարմոնիկ, Ամստերդամի սիմֆոնիետայի, Ռոտերդամի Ֆիլհարմոնիկ, Փարիզի սիմֆոնիկ, Սիատլի սիմֆոնիկ, Նյու Յորքի սիմֆոնիկ, Բոստոնի սիմֆոնիկ, Ֆիլադելֆիայի սիմֆոնիկ և այլ հեղինակավոր նվագախմբերի հետ։ Հանդես է եկել դիրիժորներ Գուստավո Դուդամելի, Կուրտ Մազուրի, Ռուդոլֆ Բարշայի, Վալերի Գերգիևի, Մայքլ Թիլսոն Թոմասի, Ջուկա-Պեկկա Սարաստեի, Յուրի Տեմիրկանովի, Դանիել Հարդինգի, Հերբերտ Բլոմսթեդի, Ջոնաթան Նոթի, Ջեյմս Գաֆիգանի, Անդրիս Նելսոնսի, Սըր Չարլզ Մակկերասի, Քրիստոֆ ֆոն Դոհնանյի, Ռաֆայել Ֆրուհբեկ դե Բորգոյի, Յուրա Վալչուհայի, Տուգան Սոխիևի և այլոց հետ։
Սերգեյ Խաչատրյանը 2013 թվականին ստացել է շվեյցարական Credit Swiss բանկի ամենամյա մրցանակը՝ որպես «Աշխարհի լավագույն երիտասարդ երաժիշտ»:

World-famous Armenian violinist Sergey Khachatryan will open the 12th Yerevan International Music Festival on 10 September.
Aram Khachaturian Concert Hall is set to host the solemn opening of the festival, Panorama.am was informed from the Armenian National Philharmonic Orchestra’s official website.
The event is dedicated to the 2800th anniversary of Yerevan and to the 100 anniversary of the First Republic of Armenia.
The program of the opening concert features Violin Concerto by Johannes Brahms and Symphony No.9 by Ludwig van Beethoven. It will be conducted by Eduard Topchjan.
The artistic directors of the Yerevan music festival are Alexander Chaushian and Eduard Topchjan.
Born in Yerevan, Armenia, Sergey Khachatryan won First Prize at the VIII International Jean Sibelius Competition in Helsinki in 2000, becoming the youngest ever winner in the history of the competition. In 2005 he claimed First Prize at the Queen Elisabeth Competition in Brussels.
In recent seasons, Sergey has performed with such major orchestras as the Bamberger Symphoniker (Herbert Blomstedt and Jonathan Nott), Münchner Philharmoniker (James Gaffigan), Swedish Radio Symphony Orchestra (Valcuha), Mariinsky Orchestra (Valery Gergiev) and Orchestre de Paris (Andris Nelsons and Gianandrea Noseda). He has also collaborated with the Berliner Philharmoniker, Royal Concertgebouw Orchestra, Radio Filharmonisch Orkest, Rotterdam Philharmonic, Orchestre National de France, London Symphony, London Philharmonic, Philharmonia Orchestra, NHK Symphony and the Sydney and Melbourne Symphony Orchestras.
Sergey’s most recent appearances in the US were with the Seattle Symphony (Ludovic Morlot), Los Angeles Philharmonic (Morlot) and National Symphony Orchestra Washington (Vasily Petrenko). He has also visited the New York Philharmonic, Boston Symphony, Philadelphia Orchestra, Cleveland Orchestra and San Francisco Symphony as well as the Ravinia, Blossom and Mostly Mozart Festivals.