Սերգեյ Սմբատյանը ղեկավարելու է Հռոմի Roma Tre նվագախումբը
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը այսօր Իտալիայում անցկացվող «Երաժշտության ներքո» խորագիրը կրող երաժշտական փառատոնի և դաշնամուրային մրցույթի շրջանակներում կղեկավարի Հռոմի Roma Tre նվագախումբը։
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հաղորդմամբ, որպես մենակատարներ հանդես կգան մոսկվայաբնակ մեր հայրենակից, ջութակահար Հայկ Կազազյանը ևհայտնի կլարնետահար Շիրլի Բրիլը։ Ծրագրում կհնչեն Լյուդվիգ վան Բեթհովենի և Ալեքսեյ Շորի ստեղծագործություններից։
Համերգը կկայանա Հռոմի հանգույն օպերային թատրոններից մեկնում՝ 1732 թվականին բացված Teatro Argentina-ում։ Այն կառուցված է Պոմպեյի թատրոնի մի հատվածում։
«Երաժշտության ներքո» միջազգային փառատոն-մրցույթը կյանքի է կոչվում Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամի կողմից։ Այն մեկնարկել է հուլիսի 9-ին և կշարունակվի մինչեւ հուլիսի 17-ը։ Փառատոնային համերգներն երաժշտասերներին հնարավորություն կտան ունկնդրելու ամենատարբեր երկացանկ՝ օպերայից, մինչեւ սիմֆոնիկ, դաշնամուրային և նվագախմբային գործեր։
Մրցույթ-փառատոնի նպատակն է ներկայացնել աշխարհում մեծ ճանաչում ունեցող երաժիշտների, ինչպես նաեւ դասական արվեստում բացահայտելու նոր անուններ։

Armenia’s Sergey Smbatyan to conduct Roma Tre Orchestra at Italian music festival
Internationally acclaimed Armenian conductor Sergey Smbatyan, the artistic director and principal conductor of the Armenian State Symphony Orchestra, is to conduct the Roma Tre Orchestra today at a concert organized as part of the first edition of "In Musica" Roma International Music Festival and Piano Competition taking place in Italy from 9 to 17 July.
Moscow-based Armenian violinist Haik Kazazyan and accomplished clarinetist Shirley Brill will perform as soloists at the concert, the symphony orchestra’s press service told Panorama.am.
The audience will be treated to music of Ludwig van Beethoven and contemporary Maltese composer Alexey Shor.
Teatro Argentina, one of the oldest opera houses in Rome (founded in 1732) is set to host the concert, the source said.
The Italian international music festival and piano competition is organized by the European Foundation for Support of Culture.
The event is aimed at presenting world-famous musicians and revealing new talents in classical music.