Երևանի ցանկացած վարչական շրջանում ամեն քայլափոխի աղբակույտեր են ու լի աղբամաններ: Ձմերուկի սեզոնին, +42 աստիճանի շոգի պայմաններում աղբամանների կողքը կեղտաջրի լճակներ են գոյացել, դրանց վրա էլ՝  ճանճերի, մոծակների, մլակների հոծ բազմություն: Առնետներ տեսնողներ  էլ են եղել: Աղբամանների հարակից տարածքներն էլ լցվել են աղբով, քամին դրանցում եղած թեթև տոպրակներն ու այլ տարաները քշել, տարել է:
Քաղաքացիները դժգոհում են՝ բացի վատ աղբահանությունից, նաև աղբամանների թիվն է կրճատվել: Շենգավիթ վարչական շրջանի Ներքին Չարբախի 1-ին, 5-րդ փողոցներում, կամուրջի հարևանությամբ եղած աղբամաններն անհետացել են:
«Արդեն մեկ շաբաթ է՝ Ներքին Չարբախում աղբամանների թիվը զգալիորեն կրճատվել է:  Հիմա բնակիչները աղբը թողնում են աղբամանների նախկին տեղում:  Բարեկիրթներն էլ, աղբը ձեռքներին, այնքան են պտտվում մինչև մի աղբաման գտնեն: Գտնելուց էլ էլի կողքն են դնում»,-Panorama. am-ի հետ զրույցում ասաց բնակիչներից մեկը:
Նրանք զանգահարել են «Սանիթեք» ընկերության թեժ գիծ, պատասխանել են, որ դրանց տեղադրման հարցով  զբաղվում է թաղապատերանը: Խոստացել են բողոքը փոխանցել վարչական շրջանի աշխատակազմ, օրեր անց էլ խնդիրը չի լուծվել:
Panorama.am-ը փոքրիկ շրջայց կատարեց Կենտրոնի  փողոցներում: Մինչ մենք լուսանկարում էինք կուտակված աղբը, քաղաքացիները մոտենում էին ու դժգոհություններ հայտնում:
«Եվ սա պետության մայրաքաղա՞ք է», -նկատեց տարեց մի տղամարդ:
Քաղաքապետարանից Panorama.am-ին ասացին, որ աղբահանության խնդրի մասով կարող է խոսել միայն «Սանիթեք»-ը:
«Սանիթեք» ընկերության թեժ գծի (8090) 301 օպերատորն ասաց տեխնիկական խնդիր է, իրենք էլ դժգոհություններ են ստանում: Այլ մանրամասներ հայտնելու իրավասություն, ասաց, չունի, խնդրեց զանգահարել՝  011 200 331 հեռախոսահամարով: Այստեղ էլ պատասխանող չեղավ: Ընկերության ֆեյսբուքյան էջին ուղղված նամակ-հարցումն էլ անպատասխան է:

Утопающий в мусоре Ереван
В любом административном центре Еревана буквально на каждом шагу – горы мусора и переполненные мусорные баки. В сезон арбузов и в условиях 42-градусной жары возле мусорных баков образуются зловонные лужицы, а на них – скопления мух, комаров и москитов. Многие жители Еревана замечали возле баков и крыс. Мусором заполнены и прилегающие к бакам территории: ветер поднимает в воздух и разбрасывает вокруг легкие пакеты и тары.
Жители столицы выражают недовольство: помимо плохой работы по вывозу мусора, сократилось и число мусорных баков. Мусорные баки, установленные близ моста на 1 и 5 улицах Неркин Чарбах в административном районе Шенгавит, куда-то исчезли.
«Уже почти неделю в квартале Неркин Чарбах заметно сократилось число мусорных баков. Сейчас жители нашего района просто оставляют мусор на месте, где прежде стояли мусорные баки. А воспитанным людям приходится очень долго ходить с мусором в поисках контейнера. А когда находят, приходится оставлять мусор рядом с переполненным контейнером», – в беседе с корреспондентом Panorama.am рассказал один из жителей Неркин Чарбаха.
Жители данного района позвонили на телефон горячей линии компании «Санитек» (Компания «Санитек» занимается вывозом мусора в Ереване. – Прим. Ред.), однако в компании ответили, что вопросом размещения контейнеров для мусора занимается муниципалитет. Они пообещали передать жалобу аппарату административного района, однако и через несколько дней проблема не решилась.
Корреспондент Panorama.am совершил небольшую экскурсию по улицам Еревана. Пока мы фотографировали скопившийся мусор, горожане подходили и выражали свое недовольство сложившейся на улицах столицы ситуацией.
«И это столица нашего государства?» – посетовал пожилой житель столицы.
В мэрии Еревана корреспонденту Panorama.am сказали, что  комментарий по проблеме с вывозом мусора можно получить только в компании «Санитек».
Оператор телефона горячей линии «Санитек» – (8090) 301 – сказал, что дело в технической проблеме, они также получают жалобы. По его словам, он не уполномочен давать дополнительную информацию, попросил позвонить по номеру 011 200 331. Однако по данному номеру никто не ответил. Письмо, отправленное на страницу компании «Санитек» в соцсети Facebook, также осталось без ответа.