Հասմիկ Պապյանն Արցախում հանդես կգա մենահամերգով
Հուլիսի 20-ին Արցախում՝ Շուշիի կերպարվեստի պետական թանգարանում, կայանալու է ՀՀ ժողովրդական արտիստ Հասմիկ Պապյանի համերգը։ Համերգին հնչելու է Կոմիտաս, հանրահայտ օպերային արիաներ։
Panorama.am-ը համերգի կազմակերպիչ «ԱՐՏ PR» ընկերության տնօրեն Գայանե Դավթյանից տեղեկացավ, որ Արցախում հանդես գալու ցանկությունը Հասմիկ Պապյանին էր։
«Հասմիկ Պապյանի ցանկությունը հետաքրքրորեն համընկավ Արցախի մշակույթի, երիտասարդության հարցերով և զբոսաշրջության նախարարության հրավերի հետ։ Նախարարությունն էլ պատրաստվում էր հրավիրել երգչուհուն։ Ստացվում է, որ Հասմիկ Պապյանը նախարարության հրավերով է Արցախում»,- ասաց նա։
Գ. Դավթյանի խոսքով, «Այց Արցախ» ծրագիրը  ենթադրում է ոչ միայն համերգ, այլ բավականին հագեցած գրաֆիկով, հետաքրքիր հանդիպումներով է առանձնանալու 4-օրյա այցն Արցախ։
Հադրութի Տող գյուղի արվեստի դպրոցում Հ. Պապյանը հանդիպելու է դպրոցի երեխաներին, նաև երաժշտական դպրոցների երեխաներին, գնալու է զորամասեր, իսկ հուլիսի 20-ի համերգով կավարտվի այցը։
Գ. Դավթյանի խոսքով, Հ. Պապյանի կազմած համերգային  ծրագիրը պետք է հետաքրքիր հենց Արցախի հանրությանը։ Հասմիկ Պապյանին նվագակցելու է դաշնակահարուհի Էլլա Մելիք-Հուսյանը։
«Դաշնակահարուն ընտրել է Հասմիկ Պապյանը։ Հետաքրքիր համագործակցություն է Հասմիկի և նրա միջև։ Էլլա Մելիք-Հուսյանի համար էլ, ով աշխատում է Հայաստանից դուրս, կարևոր այց է, մեծ ոգևորությամբ  պատրաստվում է համերգին: Շատ հետաքրքիր հանդիպում է սպասվում դասական երաժշտության սիրահար արցախցիների համար»,- ասաց համերգի կազմակերպիչը։

В Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике (НКР)) – в Государственном музее изобразительного искусства в Шуши – состоится сольный концерт прославленной оперной певицы, народной артистки Армении Асмик Папян.
На концерте прозвучат известные оперные арии и произведения Комитаса. Вход свободный.
Как сообщила Panorama.am директор компании-организатора концерта ART PR Гаяне Давтян, желание выступить в Арцахе выразила Асмик Папян.
«Желание Асмик Папян интересным образом совпало с приглашением министерства культуры, по делам молодежи и туризма Арцаха. Министерство также собиралось пригласить певицу. Получается, что Асмик Папян находится в Арцахе по приглашению министерства», – сказала она.
По словам Г.Давтян, программа «Визит в Арцах» предполагает не только концерт, но и довольно насыщенный график, четырехдневный визит в Арцах будет наполнен интересными встречами.
В школе искусств села Тох в Гадрутском районе НКР Папян встретится с воспитанниками данного заведения, а также музыкальных школ, посетит воинские части, а 20 июля визит завершится концертом.
По словам Давтян, концертная программа, составленная А.Папян, должна быть интересна именно публике Арцаха. Выступление пройдет под аккомпанемент пианистки Эллы Мелик-Усян.
«Пианистку выбрала Асмик Папян. У них интересное сотрудничество. Для Эллы Мелик-Усян, которая работает за пределами Армении, это также является важным визитом, она готовится к концерту с большим энтузиазмом. Любителей классической музыки в Арцахе ждет очень интересная встреча», – сказала организатор концерта.