Հայ ազգային Կոնգրես կուսակցությունն իր մտահոգություններն է հայտնում հանրային սննդի ձեռնարկությունների հարկման վերաբերյալ: Ըստ կուսակցության, արտոնագրային հարկից շրջանառության հարկին անցումը մի քանի ռիսկեր է պարունակում:
ՀԱԿ տարածած հայտարարության մեջ մասնավորապես ասված է.
«Այդ բնագավառը արդեն երկար ժամանակ գտնվում է թռիչքաձև զարգացման մեջ, ապահովելով ռեստորանների, սրճարանների, բարերի, արագ սննդի փոքր կետերի քանակի, բազմազանության, սննդի և սպասարկման որակի աճ և լրջորեն խթանում է երիտասարդության զբաղվածության խնդրի լուծումը։ Նման վիճակը մեծապես կապված էր արտոնագրային հարկի կիրառման հետ։ Արտոնագրային հարկն իր պարզությամբ, կանխատեսելիությամբ նպաստում էր գործող օբյեկտների ընթացիկ աշխատանքին, ինչպես նաև նոր մասնակիցների մուտքին շուկա: Այն հնարավորություն էր տալիս սեփականատերերին և կառավարիչներին կենտրոնանալ բուն բիզնես պրոցեսների և հերթական պրոյեկտների վրա, իսկ հարկային ռիսկերի կանխատեսելիությունն այս ոլորտը դարձրել էր ներդրումների համար չափազանց գրավիչ:
Սույն թվականի հուլիսի 1-֊ից հանրային սննդի օբյեկտները Հարկային Օրենսգրքի փոփոխությունների արդյունքում անցան շրջանառության հարկի։
Բնագավառի մասնակիցների հետ Հայ Ազգային Կոնգրեսի տնտեսական հանձնաժողովի խորհրդակցությունների արդյունքում կատարված հաշվարկները ցույց են տալիս, որ այդ օբյեկտների վրա էֆեկտիվ հարկային բեռը արդեն ավելացել է միջին հաշվով 2.5 անգամ, իսկ 2019թ. հունվարի 1-ից և հատկապես 2020թ. հունվարի 1-ից հետո` դրույքաչափը բարձրացնելու արդյունքում, հարկային բեռը կավելանա 4-5 անգամ: Արդյունքում թե տեղի կունենա գների աճ, որն իր հերթին սպառման կրճատման ռիսկ է պարունակում՝ այդ թվում գերակա ճանաչված տուրիզմի ոլորտում, և թե շահույթի էական կրճատումը կնվազեցնի ներդրումների ծավալը»:
Ըստ կուսակցության, հարկման համակարգի նման արմատական փոփոխությունն արվել է բավական հապճեպ, առանց ոլորտի ներկայացուցիչների հետ լայն քննարկման: Մենք գտնում ենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է վարի կանխատեսելի հարկային քաղաքականություն, որը ենթադրում է հարկման դրույքաչափերի մեղմ և աստիճանական փոփոխություն:
ՀԱԿ-ն առաջարկում է. «Քանի որ սույն օրենսդրական փոփոխությունը ծրագրվել է նախորդ կառավարության կողմից, իսկ նոր կառավարությունն ըստ էության դեռևս խորամուխ չի եղել խնդրի մեջ, որպես ժամանակավոր և մասնակի լուծում, առաջարկում ենք, որ կառավարությունը հանդես գա օրենսդրական նախաձեռնությամբ՝ վերականգնելով հանրային սննդի ձեռնարկությունների մասով մինչև 2018թ. հուլիսի 1-ը գործող հարկային ռեժիմը, ներկայումս գործող 6 տոկոս դրույքաչափը կիրառել 2019 թ. հունվարի 1-ից, հանել Հարկային Օրենսգրքով նախատեսված շրջանառության հարկի շարունակական բարձրացումը 2019 և 2020 թվականների համար:
Հետագա մեկ-երկու տարվա ընթացքում անհրաժեշտ կլինի իրականացնել ոլորտի ձեռնարկությունների ընթացիկ աշխատանքների, ոլորտում ներդրումների, հարկային մուտքերի մշտադիտարկում, և այս ամենի վերլուծության արդյունքում կշռադատված որոշում ընդունել հանրային սննդի ոլորտի հարկման ռեժիմի և դրույքաչափերի վերաբերյալ»:

АНК – новому правительству: Армения должна проводить  предсказуемую налоговую политику
Партия «Армянский национальный конгресс» (АНК) выражает свою обеспокоенность в связи с налогообложением предприятий общественного питания. Согласно распространенному партией АНК заявлению, переход от патентной системы налогооблажения к налогу с оборота содержит в себе несколько рисков.
В частности, в распространенном партией заявлении говорится: «Данная сфера уже на протяжении долгого времени переживает скачкообразное развитие, обеспечивая разнообразие ресторанов, кафе, баров, небольших точек быстрого питания, улучшение уровня обслуживания, серьезным образом способствует решению проблемы занятости молодежи. Подобное положение дел в основном было связано с применением патентной системы налогооблажения.
Патентный налог своей простотой, предсказуемостью способствовал текущей работе действующих объектов питания, а также выходу на рынок новых участников. Патентный налог предоставлял владельцам и управляющим возможность сконцентрироваться исключительно на бизнес-процессах и очередных проектах, а предсказуемость налоговых рисков превратила данную сферу чрезвычайно привлекательной для инвесторов.
С 1 июля с.г. в результате изменений в Налоговом Кодексе РА объекты общественного питания перешли к налогу с оборота. Подсчеты, сделанные в ходе консультаций экономической комиссии АНК  со специалистами данной сферы, показали, что эффективное налоговое бремя на эти предприятия уже увеличилось в среднем в 2,5 раза, а с 1 января 2019 года и особенно после 1 января 2020 года, в результате повышения ставки налога, налоговое бремя увеличится в 4-5 раз.
В результате произойдет рост цен, что, в свою очередь, содержит в себе риск сокращения потребления, в том числе в признанной приоритетной сфере туризма, а  существенное сокращение прибыли снизит объем инвестиций»:Согласно заявлению АНК, подобные коренные изменения системы налогообложения были сделаны довольно поспешно, без проведения широких обсуждений с представителями данной сферы.
«Мы считаем, что Армения должна проводить предсказуемую налоговую политику, которая предполагает мягкое и постепенное изменение ставок налогообложения», – говорится в заявлении.
АНК предлагает: «Поскольку данное изменение было разработано прежним правительством РА, а новое правительство РА, по сути, пока не вникло в суть данного вопроса, в качестве временного и частичного решения предлагаем, чтобы правительство Армении выступило с законодательной инициативой – по части предприятий общественного питания восстановив действующий до 1 июля 2018 года налоговый режим,  действующую же на данный момент 6%-ю ставку налога применить с 1 января 2019 года, упразднив постепенное повышение налога для 2019 и 2020 гг.».