«Ոսկե ծիրան» Երևանի 15-րդ միջազգային կինոփառատոնն ամփոփել է մրցութային ծրագրերի արդյունքները։ Ա․ Խաչատրյանի համերգադահլիճում փառատոնի փակման հանդիսավոր արարողության ընթացքում ժյուրիի կազմը հայտարարել է մրցանակակիրներին:
Փառատոնի կայքի հաղորդմամբ, հաղթողներն են
Միջազգային խաղարկային մրցույթ
Ոսկե ծիրան. «Հրաբուխ», ռեժ․ Ռոման Բոնդարչուկ (Ուկրաինա/Գերմանիա)
Արծաթե ծիրան․ «Ֆորտունա», ռեժ․Ժերմինալ Ռոո (Շվեյցարիա)
Միջազգային վավերագրական մրցույթ
Ոսկե ծիրան. «Հեռավոր Համաստեղություն», ռեժ․ Շևաուն Միզրահի (ԱՄՆ/ Թուրքիա/ Նիդերլանդներ)
Արծաթե ծիրան․ «Կհանդիպենք վաղը», եթե Աստված տա, ռեժ․ Այնարա Վերա (Իսպանիա)
Ժյուրիի հատուկ հիշատակում. «Հստակ աշխարհ», ռեժ․ Վախթանգ Կունցև- Գաբաշվիլի
Հայկական համայնապատկեր հատուկ ծրագիր
Հայաստանի ազգային կինոակադեմիայի մրցանակը «Հայկական համայնապատկեր» ծրագրի լավագույն ֆիլմին․ «Եվա», ռեժ․ Անահիտ Աբադ (Հայաստան/Իրան)
Հայաստանի կինեմատոգրաֆիստների միության մրցանակը «Հայկական համայնապատկեր» ծրագրի լավագույն դեբյուտային ֆիլմին․ «Քամու հետ», ռեժ․ Արթուր Սահակյան (Հայաստան)
Հրանտ Մաթևոսյանի մրցանակ լավագույն սցենարի համար․ «Մայրամուտի Բեռնատարը», ռեժ․ Աբուֆազլ Սաֆարի (Իրան/Գերմանիա)
Սոս Սարգսյանի մրցանակ լավագույն դերակատարման համար Շանթ Հովհաննիսյանին․ «Եվա», ռեժ․ Անահիտ Աբադ (Հայաստան/Իրան)
AAFCCJ մրցանակը «Հայկական համայնապատկեր» ծրագրի լավագույն սփյուռքահայ կինոգործիչ Առնո Խայաջանյանին․ «Մենք ենք, մեր սարերը» (ֆրանսիա/ Հայաստան)
FIPRESCI ժյուրիի մրցանակ. «Դեդե», ռեժ․ Մարիամ Խաչվանի (Վրաստան/ Քաթար)
Պատվավոր ոսկե ծիրան․ Հասմիկ Պապյան
«Փարաջանովյան թալեր» համաշխարհային կինոյում վաստակի համար. Ջանֆրանկո Ռոզի
«Փարաջանովյան թալեր» համաշխարհային կինոյում վաստակի համար․ Ասղար Ֆարհադի (Իրան)
«Ոսկե ծիրան» Երևանի 15-րդ կինոփառատոնըտեղի է ունեցել հուլիսի 8-15-ը: Այս տարի փառատոնը ստացել էր ավելի քան 600 հայտ 83 երկրից։ Մրցութային և արտամրցութային տարբեր ծրագրերում ընդգրկվել էր 110 ֆիլմ:

The 15th Golden Apricot Yerevan International Film Festival has summed up the films in competitions, the official website of the festival reports.
The Boards of Juries of International Feature Competition, International Documentary Competition and Armenian Panorama Special Program as well as the FIPRESCI accordingly have announced this year’s competition results at the official closing ceremony of the festival held on Sunday, July 15, at Aram Khachaturian Concert Hall.
The winners of this year’s edition are as follows:
International Feature Competition
Golden apricot: Volcano, dir. Roman Bondarchuk (Ukraine/Germany)
Silver apricot: Fortuna, dir. Germinal Roaux (Switzerland)
International Documentary Competition
Golden apricot: Distant Constellation, dir. Shevaum Mizrahi (USA/Turkey/ Netherlands)
Silver apricot: See You Tomorrow, dir. Ainara Vera (Spain)
Special jury mention: Transparent World, dir. Vakhtang Kuntsev-Gabashvili (Georgia)
Armenian Panorama Special Program
Hrant Matevosyan Award for the Best Script on The Armenian Panorama: Sunset Truck, dir. Abolfazl Saffari
Sos Sargsyan Award for The Best Actor in Armenian Panorama to Shant Hovhannisyan: Yeva, dir. Anahit Abad (Armenia/Iran)
Armenian National Film Academy Award for Best Film in Armenian Panorama: Yeva, dir. Anahit Abad (Armenia/Iran)
Union of Cinematographers of Armenia Award for the Best Debut in Armenian Panorama: With the Wind, dir. Arthur Sahakyan (Armenia)
AAFCCJ Award for the Best Diaspora Director in Armenian Panorama: We Are Our Mountains, dir. Arnaud Khayadjanian (France/Armenia)
FIPRESCI Jury Prize: Dede, dir. Mariam Khatchvani (Georgia/Qatar)
'Parajanov’s Thaler' for Outstanding Artistic Contribution into World Cinema: Asghar Farhadi
'Parajanov’s Thaler' for Outstanding Artistic Contribution into World Cinema: Gianfranco Rossi
Special Prize ‘Master’: Larry Smith
Special Prize ‘Master’: Sean Baker (USA)
Honorary Golden Apricot Prize: Hasmik Papyan
The 15th Golden Apricot Yerevan International Film Festival was held from 8 to 15 July. This year, the festival has received 600 applications from 83 countries, with a total of 110 films included in the competition and non-competition programs.