Արմեն Սարգսյանն այցելել է «ՔԵՆԴԼ» սինքրոտրոնային հետազոտությունների ինստիտուտ
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր այցելել է «ՔԵՆԴԼ» սինքրոտրոնային հետազոտությունների ինստիտուտ, ծանոթացել գիտական հաստատության ընթացիկ գործունեությանն ու միջազգային համագործակցության ծրագրերին: Այս մասին հայտնում են ՀՀ նախագահի գրասենյակից:
«ԱՐԵԱԼ» գծային արագացուցչի սրահում նախագահ Սարգսյանին են ներկայացվել արագացուցչի հնարավորությունները, ինչպես նաև ժամանակակից փորձարարական հետազոտությունները, որոնք իրականացվում են արագացուցչի միջոցով:
Արմեն Սարգսյանն այցելել է նաև գերբարձր վակուումային, ճշգրիտ չափումների, եռակցման, նորագույն նյութերի և միկրոսարքերի, փորձարարական կենսաբանության եւ գերբարձր հաճախականությունների լաբորատորիաներ, ծանոթացել հագեցվածությանն ու պայմաններին:
Շրջայցից հետո Հանրապետության նախագահը, ինստիտուտի ղեկավարության եւ գիտության ոլորտի պատասխանատուների հետ միասին, հանդիպել է գիտաշխատողների, արագացուցչի վրա իրականացվող հետազոտական ծրագրերում ընդգրկված գիտական խմբերի ներկայացուցիչների հետ, լսել ոլորտի զարգացման վերաբերյալ նրանց կարծիքներն ու մոտեցումները:
Անդրադառնալով գիտության զարգացման հեռանկարներին՝ նախագահ Սարգսյանը կարեւորել է գիտական հաստատությունների միջև երկխոսությունը և առկա ձեռքբերումների ու ավանդույթների վրա հիմնված՝ գիտության զարգացման նոր տեսլականի ձևավորումը: Հանդիպման մասնակիցներին նա կոչ է արել մասնակցել այդ տեսլականի ձեւավորմանը: «Մենք կարող ենք ունենալ փոքր, բայց շատ բարձր որակի գիտություն, որը մրցունակ կլինի համաշխարհային շուկայում»,- նշել է Հանրապետության նախագահը՝ պատրաստակամություն հայտնելով իր կողմից ամենայն աջակցություն ցուցաբերել ոլորտի զարգացմանը:

Президент Армении заявил о важности формирования нового видения развития науки
Президент Республики Армения Армен Саркисян сегодня, 18 июля, посетил Институт синхротронных исследований «КЕНДЛ», ознакомился с текущей деятельностью научного учреждения и с программами международного сотрудничества.
Как передает пресс-служба президента РА, в зале линейного ускорителя «АРЕАЛ» президенту Саркисяну представили возможности ускорителя, а также современные экспериментальные исследования, которые осуществляются посредством ускорителя.
Армен Саркисян посетил также лаборатории сверхвысокого вакуума, точных измерений, сварки, новейших материалов и микроскопов, экспериментальной биологии и сверхвысоких частот. Он ознакомился с оснащённостью и условиями.
После экскурсии президент Саркисян вместе с руководством института и ответственными по части науки встретился с научными сотрудниками, представителями научных групп, которые работают над осуществляемыми на ускорителе исследовательскими проектами, выслушал их мнения и подходы относительно развития сферы.
Касаясь перспектив развития науки, президент Саркисян подчеркнул важность диалога между научными учреждениями и формирования нового видения развития науки, основанного на существующих достижениях и традициях.
«Мы можем иметь маленькую, но очень высококачественную науку, которая сможет конкурировать на мировом рынке», – отметил президент республики, выразив готовность оказать со своей стороны всяческое содействие развитию сферы.