ԵԽ․ Ադրբեջանում խոշտանգումները, անպատժելիությունն ու կոռուպցիան շարունակում են լինել համակարգային ու լայնածավալ
Եվրոպայի խորհրդի Խոշտանգումների կանխարգելման կոմիտեն (ԽԿԿ, CPT) այսօր հրապարակել է Ադրբեջան կատարած 6 այցերի վերաբերյալ զեկույցները՝ 2004, 2012, 2013, 2015, 2016 և2017թթ․-ներին։ Այսօր այս բոլոր այցերի վերաբերյալ զեկույցները հրապարակվել են։
ԽԿԿ-ի բոլոր զեկույցներում ընդհանուր տպավորությունն այն է, որ Ադրբեջանում ոստիկանության, իրավապահ մարմինների, բանակի կողմից խոշտանգումները, ֆիզիկական վատ վերաբերմունքը, կոռուպցիան ողջ իրավապահ համակարգում ու անպատժելիությունը շարունակում է լինել համակարգային, տարածված ու էնդեմիկ։ 2017թ․-ին ժամանակավոր այցի արդյունքները ցույց են տալիս իրավապահ տարբեր մարմինների աշխատակիցների շրջանում ընդհանրացված բռնության մշակույթի գոյությունը։
Նշվում է, որ բացի այդ, գոյություն ունի նաև անպատժելիության ու վատ վերաբերմունքի պնդումների վերաբերյալ ոչ պատշաճ հետաքննության խնդիր, ինչպես նաև ձերբակալված անձանց համար անարդյունավետ իրավական երաշխիքներ, ինչպիսիք են փաստաբանի մատչելիություն, բժշկի հասանելիություն, իրավունքների վերաբերյալ տեղեկատվության ստացում և այլն։
Չնայած օրենսդրական բարեփոխումներին, հին բանտերի վերանորոգման ու նոր բանտերի կառուցման ջանքերին՝ առկա է բատների գերբեռնվածություն, նյութական աղքատ պայմաններ, ոչ բավարար բժշկական օգնություն։ Նշվում է, որ այս խնդիրները դժվարացնում են կոռուպցիայի դեմ պայքարն ու բանտարկյալների միջև բռնությունները։
Նշենք, որ ԽԿԿ-ի զեկույցները կազմվելուց հետո ներկայացվում են երկրին և միայն նրա համաձայնությամբ այն կարող է հրապարակվել։ Ադրբեջանն այս ողջ տարիներին թույլ չէր տվել, որպեսզի Եվրոպայի խորհուրդը հրապարակի իր երկրում խոշտանգումների վերաբերյալ զեկույցները և միայն այժմ է համաձայնել, որ զեկույցները հրապարակվեն, ինչը ԽԿԿ նախագահ Միկոլա Գնատովսկին ողջունել է ու այն դիտարկել որպես այս խնդիրների դեմ պայքարելու առաջին քայլ։

Пытки, безнаказанность и коррупция в Азербайджане – в центре новых публикаций Комитета СЕ против пыток
15:12 18/07/2018
Комитет Совета Европы по предупреждению пыток и бесчеловечного или унижающего достоинство обращения или наказания (КПП) опубликовал сегодня, 18 июля, доклады о 6 своих посещениях Азербайджана в 2004, 2012, 2013, 2015, 2016 и 2017 годах – наряду с реакцией азербайджанского правительства. Таким образом, все доклады КПП о посещениях Азербайджана теперь стали публичными.
«Общее впечатление КПП о положении в Азербайджане состоит в том, что пытки и другие формы жестокого обращения со стороны полиции, других правоохранительных органов и армии, а также коррупция в правоохранительной системе в целом и безнаказанность по-прежнему имеют систематический характер, широко распространены и не искореняются.
Выводы специального посещения в 2017 году позволяют сделать вывод о наличии общей традиции применения насилия среди сотрудников различных правоохранительных органов.
Кроме того, существует серьезная проблема безнаказанности и отсутствия должного расследования заявлений о жестоком обращении, а также неэффективные правовые гарантии для заключенных, такие как доступ к адвокату, уведомление о помещении под стражу, доступ к врачу и получение информации о правах», –  говорится в сообщении на сайте Совета Европы.
Кроме того, как указывается, несмотря на законодательные реформы и усилия по ремонту старых тюрем и строительству новых, сохраняется проблема перенаселенности в тюрьмах, плохие материальные условия, отсутствие деятельности (особенно для подследственных и пожизненных заключенных), низкий уровень медицинского обслуживания и недостаточное количество сотрудников тюрем и их низкие зарплаты. Все это усложняет борьбу с коррупцией и предупреждение насилия в тюрьмах между заключенными, говорится в материале.