Գրեթե 60 տարվա ընդմիջումից հետո Մոսկվայի Մեծ թատրոնի բեմում կցուցադրվի Արամ Խաչատրյանի «Գայանե» բալետը: Ներկայացումը կցուցադրվի հուլիսի 24-ին Ա․ Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի արտիստների մասնակցությամբ։
Մեծ թատրոնի գլխավոր տնօրեն Վլադիմիր Ուրինը ՏԱՍՍ-ին ասել է, որ իրենք միշտ ուրախ են իրենց բեմում ընդունել ընկերների և գործընկերների։
«Հայաստանը երաժշտական երկիր է։ Բացի այդ, «Գայանե» բալետի հիմքում, որը ներկայացնելու է Երևանից ժամանած խումբը, ընկած է ազգային լեգենդ, իսկ երաժշտության հեղինակը հայտնի հայ կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանն է»,- ընդգծել է Ուրինը։
Հյուրախաղերի կազմակերպիչները տեղեկացրել են, որ 2018 թվականը լի է հայկական պետականության և մշակույթի հետ կապված կարևոր իրադարձություններով։
«Այս տարի նշվում է մեծագույն կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի 115-ամյակը։ Հայաստանը նաև նշում է Առաջին Հանրապետության 100-ամյակը, Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակը»,- ասել է գործակալության զրուցակիցը։
Նրա խոսքով, «այդ բոլոր կարևոր ամսաթվերը հիանալի առիթ դարձան Ռուսաստանում հայկական մշակույթն իր ամբողջ շքեղությամբ ներկայացնող մի շարք միջոցառումներ կազմակերպելու համար»։ Այսպես, 60 տարվա ընդմիջումից հետո Մեծ թատրոնի պատմական բեմում ցուցադրվելու է Խաչատրյանի «Գայանե» բալետը։ Վերջին անգամ այն Մեծ թատրոնի բեմում ներկայացվել է 57 տարի առաջ՝ 1961 ավականի փետրվարին։
Ներկայացմանը մասնակցելու է Ա․ Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի սիմֆոնիկ նվագախումբը թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար և տնօրեն, ՌԴ վաստակավոր արտիստ Կոնստանտին Օրբելյանի ղեկավարությամբ։ Գլխավոր դերերում հանդես են գալու թատրոնի բալատային խմբի առաջատար մենակատարներ Ռուբեն Մուրադյանը, Սյուզաննա Փիրումյանը, Մերի Հովհաննիսյանը, Սոնա Վարդանյանը, Վահագն Մարգայանը, Ռազմիկ Մարուքյանը։

Aram Khachaturyan’s “Gayane” Ballet returns to the Bolshoi stage after a 60-year break
“Gayane” ballet of the renowned Armenian composer Aram Khachaturyan will be performed at the Bolshoi Theater in Moscow on July 24, 2018 after a 60-year break. The Bolshoi Theatre General Director Vladimir Urin has told the TASSS agency they have always been happy to welcome friends and partners from other countries at their stage. It is noted that last time “Gayane” Ballet was staged at the Bolshoy 57 years ago in 1961.
“Armenia is a country of music. Apart from that, “Gayane” ballet which will be performed by the artists of the Yerevan Opera House is based on a national legend , while the author of the music is the famous Armenian composer Aram Khachaturyan,” Urin has noted.
As the organizers of the concert has noted the 2018 season at the Bolshoy has been enriched with events dedicated to the Armenian statehood and culture.
“This year marks the 115th anniversary of Aram Khachaturyan. Armenia marks the 100th anniversary of the first republic, while capital Yerevan will celebrate the 2800th anniversary of the founding of Erebouni,” Urin has noted.
In his words, all those dates were a good opportunity “to feature the Armenian culture with all its beauty in Russia though number of events.”
The performance will be accompanied by the music of the Symphony Orchestra of the National Academic Theater of Opera and Ballet headed by Artistic and General Director of the Yerevan Opera House, Honored Artist of Russia Maestro Constantine Orbelian.  The leading soloists include Honored Artists of Armenia Ruben Muradyan, Suzanne Pirumyan, and Mary Hovhannisyan, as well as Sona Vardanyan, Vahagn Margaryan, and Razmik Marukyan.