Mastercard-ի կողմից կազմակերպված “Innovation award” ֆորումում ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը հաղթել է «Առաջին անhպում քարտերը Հայաստանում» անվանակարգում
Տեղի է ունեցել MasterCard միջազգային վճարային համակարգի կողմից կազմակերպված “Innovation award” ֆորումը, որի ընթացքում ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը հաղթող է ճանաչվել «Առաջին անհպում քարտերը Հայաստանում» անվանակարգում:
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի մամլո ծառայության հաղորդմամբ, 2017 թ. ՎՏԲ-Հայաստան Բանկն առաջինը Հայաստանի շուկայում մեկնարկեց MasterCard PayPass անհպում քարտերի թողարկումն ու սպասարկումը, ինչի շնորհիվ անկանխիկ վճարումը հնարավոր է կատարել ոչ միայն Հայաստանի, այլև ողջ աշխարհի առևտրային և սպասարկման կետերի Pay Pass (ալիք) լոգոտիպով տերմինալին ընդամենը մեկ հպման միջոցով:
Ըստ աղբյուրի, PayPass անհպում վճարումների տեխնոլոգիան քարտային վճարումենրի իրականացման ամենաժամանակակից, արագ, մատչելի և ապահով եղանականերից է: MasterCard PayPass անհպում քարտերի առավելություններն են.
• Անվտանգություն` վճարումն իրականացնելու համար կարիք չկա քարտը փոխանցել գանձապահին, այսինքն քարտապանը ամբողջությամբ վերահսկում եք վճարման գործընթացը` այդպիսով պաշտպանելով իր քարտի տվյալները և կանխելով հնարավոր զեղծարարության ռիսկը:
• Հարմարավետություն` անհպում քարտով վճարումներ կատարելը շատ հեշտ է` ընդամենը պետք է քարտը մոտեցնել POS-տերմինալին, որն ունի առանց շփման քարտի ընթերցման տեխնոլոգիայի հնարավորություն, և վճարումը մեկ վայրկյանում կիրականացվի:
• Արագություն` վճարումներն իրականացվում են ակնթարթորեն՝ POS-տերմինալին մեկ հպումով, իսկ 10 000 ՀՀ դրամը չգերազանցող գործարքների համար չի պահանջվում PIN կոդի մուտքագրում:
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի և MasterCard միջազգային վճարային համակարգի համագործակցությունն ունի արդեն 7 տարվա պատմություն, որոնց ընթացքում տարեցտարի այն կրել է առավել շահավետ և արդյունավետ բնույթ երկու գործընկերների համար: Գործարկվել են մի շարք պրոդուկտներ, ծառայություններ և ակցիաներ, որոնք ուղղված են սպասարկման որակի, հաճախորդների հարմարավետության և շահավետության բարձրացմանը:

Назван победитель в номинации «Первые бесконтактные карты в Армении» на форуме Innovation Award
Состоялся форум «Innovation Award», организованный международной платежной системой MasterCard, на котором Банк ВТБ (Армения) стал победителем в номинации «Первые бесконтактные карты в Армении».
Согласно релизу, в 2017 г. Банк ВТБ (Армения) первым на рынке Армении стал выпускать и обслуживать бесконтактные карты MasterCard PayPass, благодаря чему безналичный платеж можно совершать всего лишь одним прикосновением карты к терминалу с логотипом PayPass (волна) в торгово-сервисных точках не только Армении, но и всего мира.
«Технология бесконтактных платежей PayPass является одним из самых современных, быстрых, доступных и надежных способов осуществления карточных платежей. Преимуществами бесконтактных карт MasterCard PayPass являются:
• Безопасность: для осуществления оплаты не нужно передавать карту кассиру, т.е. владелец карты полностью контролирует процесс оплаты, таким образом защищая данные своей карты и предотвращая риск возможного мошенничества.
• Удобство: оплачивать покупки бесконтактной картой очень просто – нужно просто поднести карту к POS-терминалу, оснащенному возможностью считывания бесконтактных карт, и в течение секунды оплата будет совершена.
• Скорость: покупки оплачиваются мгновенно в одно касание к POS-терминалу, а для транзакций до 10,000 драмов РА не требуется введение ПИН-кода», – говорится в сообщении.
Партнерство Банка ВТБ (Армения) и международной платежной системы MasterCard имеет уже историю 7 лет, на протяжении которых из года в год сотрудничество приобретало все более выгодный и продуктивный характер для обоих партнеров. Были запущены ряд продуктов, услуг и акций, нацеленных на повышение качества обслуживания, комфортности и выгодности клиентов.