Ռոբերտ Քոչարյանին մեղադրանք է առաջադրվել
2008 թվականի մարտի 1-ից 2-ն ընկած ժամանակահատվածում Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործով նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցության հիման վրա 2018 թվականի հուլիսի 26-ին Հայաստանի Հանրապետության պաշտոնաթող Նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-ին հոդվածի 1-ին մասով այն բանի համար, որ նա այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ տապալել է Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգը: Այս մասին հայտնում են Հատուկ քննչական ծառայությունից։
Նույն օրը միջնորդություն է ներկայացվել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան` Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար:

Экс-президенту Армении Роберту Кочаряну предъявлено обвинение, представлено ходатайство о его аресте
По достаточной совокупности добытых в ходе предварительного следствия по расследуемому в Специальной следственной службе Армении уголовному делу о событиях, имевших место в период с 1 по 2 марта 2008 года, доказательств 26 июля 2018 года отставному президенту РА Роберту Кочаряну предъявлено обвинение, сообщает пресс-центр Специальной следственной службы.
Кочаряну обвинение предъявлено по ч.1 ст. 300.1 УК РА РА за то, что он по предварительному сговору с другими лицами сверг Конституционный строй Республики Армения, говорится в сообщении.
В тот же день в суд общей юрисдикции первой инстанции Еревана было представлено ходатайство об избрании в отношении Кочаряна меры пресечения в виде заключения под стражу.