Երևանի «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնն ընդգրկվել է 2018թ. Եվրոպական լավագույն կինոփառատոնների շարքում: Այս մասին գրված է կինոփառատոնի ֆեյսբուքյան էջում։
2018թ. Եվրոպական լավագույն կինոփառատոների ցանկը ներկայացված է flightnetwork.com կայքում, որտեղ նաև նշված է, որ եվրոպական կինոփառատոներն աշխարհում շատ է սիրվում, քանի որ այն կարողանում է ներկայացնել հայտնի մարդկանց, կինոգործիչների և կինոնկարների միջազգային լսարան:
Ցանկում ընդգրկված են ինչպես արդեն կայացած, այնպես էլ դեռ կայանալիք կինոփառատոներ, ընդգրկված են աշխարհի տարբեր երկրներում անցկացվող կինոփառատոներ, ներկայացված են լիամետրաժ, կարճամետրաժ ֆիլմերի փառատոներ, երիտասարդական, բնության և սպորտի մասին ֆիլների փառատոներ։
Երևանի «Ոսկե ծիրանը» և ևս 6 ֆիլմ «Special Interest» («Հատուկ հետաքրքրություն») ներկայացնող փառատոներից են։

The Golden Apricot Yerevan International Film Festival has been included in the list of the Best European Film Festivals of 2018, the festival said in a Facebook post.
The list of best festivals published on flightnetwork.com says that European film festival scene is one of the most coveted in the world, as it attracts an international audience of celebrities, filmmakers and cinephiles.
The list features both completed and upcoming film festivals, festivals of full-length and short films, as well as film festivals about nature, sports and youth.