Ոսկե և բրոնզե մեդալներ՝ ինֆորմատիկայի Եվրոպայի պատանեկան օլիմպիադայից
Հուլիսի 26-ից օգոստոսի 1-ը Ռուսաստանի Իննոպոլիս քաղաքում տեղի ունեցած «Ինֆորմատիկա» առարկայի Եվրոպայի պատանեկան 2-րդ օլիմպիադայից (European Junior Olympiad in Informatics) Հայաստանի թիմը վերադարձել է երկու մեդալով: «Քվանտ» վարժարանի աշակերտ (9-րդ դասարան) Ալեքսանդր Աբելյանը նվաճել է ոսկե, իսկ Ա․Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոցի սան (9-րդ դասարան) Էմիլ Կոստանյանը՚ բրոնզե մեդալ:
ԿԳՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ օլիմպիադային մասնակցել են եվրոպական 21 երկրների մինչև 15 տարեկան 80 մասնակիցներ: Հայաստանի թիմը, որը ներկայացված է եղել երկու մասնակցով, ղեկավարել է Երևանի պետական համալսարանի դասախոս Արմեն Անդրեասյանը:

Armenia conquers gold and bronze medals at European Junior Olympiad in Informatics
The Armenian team won two medals at the European Junior Olympiad in Informatics (EJOI) held in the Russian city of Innopolis from July 26 to August 1.
As the ministry of science and education reports, Armenian 9-grader Alexander Abelyan, representing Yerevan Quantum college, conquered gold, while another 9-grader Emil Kostanyan from the Physics and Mathematics Specialized School after Shahinyan took bronze medal.
European Junior Olympiad in Informatics (EJOI) is an individual programming contest for young programmers from Council of Europe countries. This year the contest brought together around 80 participants from 21 European countries under the age of 15. The Armenian team was coached by lecturer Armen Andreasyan from the Yerevan State University (YSU).