Հադրութի շրջանում դիտարկումն անցել է ըստ նախատեսված ժամանակացույցի
Օգոստոսի 2-ին, Արցախի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ԵԱՀԿ առաքելությունը հրադադարի ռեժիմի պլանային դիտարկում է անցկացրել Արցախի և Ադրբեջանի սահմանին՝ Հադրութի շրջանի հյուսիս-արևելյան ուղղությամբ։
Արցախի ԱԳ նախարարությունից հայտնում են, որ Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ (ԳՆԱՆ) դեսպան Անջեյ Կասպշիկը և նրա դաշտային օգնական Գենադիե Պետրիկան (Մոլդովա)։
Սահմանի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ դաշտային օգնականներ Միխայիլ Օլարուն (Մոլդովա) և Օգնեն Յովիչը (Բոսնիա և Հերցեգովինա)։

In accordance with the arrangement reached with the authorities of the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic), the OSCE Mission conducted on Thursday, August 2, a planned monitoring of the ceasefire regime on the border of Artsakh and Azerbaijan, in the northeastern direction of the Hadrut region.
From the positions of the Artsakh Defense Army, the monitoring was conducted by Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office (CiO), Ambassador Andrzej Kasprzyk and his Field Assistant Ghenadie Petrica (Moldova).
From the opposite side of the border, the monitoring was conducted by Field Assistants to the Personal Representative of the OSCE CiO Mihail Olaru (Moldova) and Ognjen Jovic (Bosnia and Herzegovina).
The monitoring passed in accordance with the agreed schedule, the Artsakh Foreign Ministry said in a statement.