Հոգևորականներից միայն Կաթողիկոսին է թողնվել դիվանագիտական անձնագիրը. «Փաստ»
Օրեր առաջ ՀՀ ԱԳ նախարարությունը հայտարարեց, որ ՀՀ օրենսդրության համաձայն, պաշտոնավարության ավարտից հետո համապատասխան պաշտոնատար անձինք իրենց դիվանագիտական անձնագրերը պետք է հանձնեն ԱԳ նախարարությանը: Ըստ հայտարարության, հուլիսի 31–ից հետո չհանձնված, ինչպես նաև կորած դիվանագիտական անձնագրերը անվավեր են ճանաչվելու: Բացի նախկին պաշտոնյաներից, դիվանագիտական անձնագրերը պահանջել են նաև բարձրաստիճան հոգևորականներից` եպիսկոպոսներից, ինչը որոշ դեպքերում աղմուկ էր բարձրացրել:
ԱԳՆ խոսնակ Տիգրան Բալայանի հետ զրույցում «Փաստ»-ը փորձել է պարզել, թե ինչպե՞ս և ի՞նչ չափորոշիչներով են եպիսկոպոսները դասվել նախկին պաշտոնյաների շարքում: Ի պատասխան, Տ. Բալայանը նախ ընդգծել է, որ հորդորը ոչ միայն հոգևորականներին ու նախկին պաշտոնյաներին է վերաբերել, այլև բոլոր նրանց, ովքեր այն կրելու իրավունք չունեն:
Իսկ ինչ վերաբերում է հոգևորականներին, նա նշել է. «Չափորոշիչը «Դիվանագիտության մասին» օրենքն է, որով սահմանված է այն անձանց ցանկը, որոնք կարող են կրել ՀՀ դիվանագիտական անձնագիր: Հոգևորականներից այդ շարքում ընդգրկված է միայն Ամենայն հայոց կաթողիկոսը»:
Հարցին, թե այս պահին, ընդհանուր առմամբ, քանի՞ անձնագիր է վերադարձվել, Տիգրան Բալայանը պատասխանեց. «Անձնագրերի թիվը մի քանի տասնյակ է: Բացի այդ` դիվանագիտական անձնագրերի հետ հանձնման գործընթացը նաև այս օրերին է շարունակվում»:

«Паст»: Из священнослужителей дипломатический паспорт может иметь только Католикос всех армян
Несколько дней назад МИД Армении сообщил, что согласно законодательству Армении, после завершения срока пребывания в должности соответствующие должностные лица должны сдать свои дипломатические паспорта в МИД. Согласно заявлению, не сданные, а также потерянные паспорта после 31 июля будут считаться недействительными, пишет газета «Паст».
«Отметим также, что кроме бывших должностных лиц, вернуть дипломатические паспорта потребовали также у высокопоставленных священнослужителей – епископов, что в некоторых случаях вызвало шум», - отмечает газета.
Корреспондент издания в беседе с пресс-секретарем МИД Армении Тиграном Балаяном попытался выяснить, как и по каким критериям епископы были причислены к числу бывших должностных лиц. В ответ Тигран Балаян подчеркнул, что этот призыв относился не только к священнослужителям и бывшим должностным лицам, но и ко всем тем, у кого нет права иметь дипломатический паспорт.
Что касается священнослужителей, он отметил: «Критерием является закон «О дипломатической службе», который устанавливает список лиц, которые могут иметь дипломатический паспорт Республики Армения. Из священнослужителей в этот перечень входит только Католикос всех армян».
На вопрос, в целом, сколько паспортов возвращено на данный момент, Тигран Балаян ответил: «Количество паспортов достигает нескольких десятков. Кроме того, процесс возвращения дипломатических паспортов в эти дни все еще продолжается».