«Իմ քայլ»-ի օգնությամբ «Լույս»-ի 18 շահառուի կրթաթոշակի հարց կլուծվի
«Իմ քայլը» հիմնադրամը կֆինանսավորի «Լույս» հիմնադրամի հույսով տարբեր առաջատար համալսարաններ ընդունված 18 դիմորդների առաջին տարվա կրթաթոշակների պակասող գումարները: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտնեց Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի տիկին Աննա Հակոբյանը:
««Իմ քայլը» հիմնադրամը փորձեց ամեն ինչ անել «Լույս» հիմնադրամի հույսով տարբեր առաջատար համալսարաններ ընդունված դիմորդների հետ կապված, ովքեր հիմնադրամի գործունեության դադարի պատճառով մնացել էին, այսպես ասած, օդում կախված և չգիտեին ինչպես վարվել: Մենք մոտ երկու-երեք շաբաթ առաջ բաց նամակ ստացանք՝ ուղղված «Իմ քայլը» հիմնադրամին, որպեսզի կարողանանք ապահովել նրանց կրթաթոշակները: Բայց քանի որ գիտեք «Իմ քայլը» հիմնադրամը դեռ ձևավորման փուլում է, մենք դիմեցինք մեր հայտարարած գործունեության մյուս տեսակին, այսինքն կամուրջ դարձանք և գործընկեր կազմակերպությունների հետ համագործակցության արդյունքում «Լույս»-ից 18 հոգու կարողացանք ապահովել իրենց պակասող կրթաթոշակով»,- պատմեց Հակոբյանը:
Նա նշեց, որ բացի այդ 18 հոգուց, կրթաթոշակի հետ կապված ֆինանսավորում կստանան ևս չորս հոգի, ովքեր «Լույսի» շահառուներից չեն. «Եվս հինգ երեխայի հարց քննարկվում է: Բայց ուզում եմ խնդրել բոլորին և նշել, որ «Իմ քայլը» հիմնադրամը չի կարող այս ճանապարհով բոլորի կրթաթոշակների հարցին լուծում տալ: Մենք արդեն սկսել ենք քննարկումներ շահագրգիռ կողմերի հետ՝ հասկանալու ինչպես պետք է այս հարցը հիմնավոր ու ստաբիլ լուծում ստանա, քանի որ այն ինչ տեղ ունեցավ այս շաբաթների ընթացքում ստեղծված իրավիճակում հնարավորինս արագ ու անցնցում ելք էր»:
Աննա Հակոբյանը մանրամասնեց, որ 220 հազար դոլար տրամադրել է «Վիտալի Գրիգորյան» հիմնադրամը, 200 հազար՝ դոլար ՀԲԸՄ-ն, կանադահայ գործարարից՝ 70 հազար դոլար և անանուն բարերարից ևս: Ընդհանուր 517 հազար դոլարի ներդրում է եղել:

Анна Акопян: Фонд «Мой шаг» обеспечит 18 бенефициаров фонда «Луйс» недостающими стипендиями
Фонд «Мой шаг» предоставит 18 абитуриентам, поступившим в различные ведущие вузы с надеждой на поддержку фонда «Луйс», недостающие стипендии за первый год обучения. Об этом в ходе сегодняшней пресс-конференции заявила супруга премьер-министра Армении Никола Пашиняна – Анна Акопян.
«Фонд „Мой шаг” попытался сделать всё возможное для оказания помощи указанным 18 абитуриентам, которые из-за прекращения деятельности фонда „Луйс” оказались в неопределенной ситуации и не знали, как быть.
Примерно две-три недели назад мы получили открытое письмо, адресованное фонду „Мой шаг”, с просьбой обеспечить им стипендии. Но, как вы знаете, фонд „Мой шаг” пока находится в стадии формирования, посему мы обратились к другому анонсированному ранее формату нашей деятельности, став своеобразным мостом. И в результате сотрудничества с другими партнерскими организациями мы смогли обеспечить 18 бенефициариев фонда „Луйс” недостающими стипендиями», – рассказала А.Акопян.
Она отметила, что, кроме 18 абитуриентов, финансирование получат ещё 4 человека, которые не являются бенефициариями фонда «Луйс».
«Вопрос ещё 5 абитуриентов находится в стадии обсуждения. Но хочу попросить всех и отметить, что фонд „Мой шаг” не может таким образом решить вопрос стипендий всех абитуриентов. Мы уже начали переговоры с заинтересованными сторонами для того, чтобы понять, как дать окончательное и стабильное решение данному вопросу, поскольку произошедшее за эти недели в сложившейся ситуации было максимально быстрым выходом без потрясений», – отметила супруга премьера.
А. Акопян пояснила, что 220 тысяч долларов предоставил фонд «Виталия Григорянца», 200 тысяч долларов – Армянский всеобщий благотворительный союз (AGBU), канадский бизнесмен передал в дар фонду 70 тысяч долларов. В целом, объем инвестиций составил 517 тыс. долларов.
Как известно, 10 мая с.г., исполнительный директор образовательной программы Фонда «Луйс» Жаклин Караасланян заявила о прекращении деятельности данной структуры.