Բագրատ Ասատրյան. Հնարավոր է տարին փակենք ներգաղթով
ԿԲ նախկին նախագահ, տնտեսագետ Բագրատ Ասատրյանն այս տարվա առաջին վեց ամիսների վերաբերյալ հրապարակված  ցուցանիշներում և դրական, և անհանգստացնող բաներ է տեսնում:
«Արտահանում-ներմուծում հարաբերակցության շեղումը դեպի ներմուծում անհանգստացնող է: Իմ կարծիքով, ամենաբացասական բանն է, ու պետք է քննարկման առարկա դառնա կառավարության համար»,-ասաց Բագրատ Ասատրյանը «Ներառող տնտեսություն կառուցելու ճանապարհին․ պաշտոնական տվյալներն ու կառավարության քայլերը» թեմայով քննարկման ժամանակ:
Նրան ուրախացրել է, որ ապրիլ-մայիսին նկատված դրամական միջոցների արտահոսքը, տրանսֆերտների կրճատումը չեն շարունակվում: Մայիսից, ըստ նրա, ֆինանսական շուկայում կայունություն է:
«Արտահոսքը դադարել է, հունիս-հուլիսին էլ տրանսֆերտների դրական շարժ կա, դրական ինչ-որ իմպուլսներ են նկատվում: Ամենալավ ցուցանիշը ես համարում եմ մեկնումների կտրուկ նվազումը, ժամանումների ավելացումը: Եթե այս պատկերը պահպանվի, հնարավոր է մենք տարին ամփոփենք ներգաղթով: Ես սա համարում եմ լավագույն ցուցանիշը: Կարծում եմ, որ սա մեր տնտեսության առողջացման առաջնային հարցերից մեկն է»,-նշեց նա, հիշեցնելով, որ մեկնողների թիվը այդ ընթացքում կրճատվել է 31 հազարով:
ԱՎԾ տվյալները վկայակոչելով, Ասատրյանն ասաց, հունվար-հունիսի ընթացքում Հայաստանից մեկնել է 6136 մարդ, անցած տարի՝ 37 006 մարդ, առաջին վեց ամիսների գրանցվել է 8.9 տոկոս, անցած տարվա նույն  ժամանակահատվածում 6.1 տոկոս:
ԿԲ նախկին նախագահն ընդգծում է ու գործող կառավարությանը հիշեցնում է, սա չի նշանակում, որ պետք է նստել, հանգստանալ, պետք է քննարկումները՝ անելիքների վերաբերյալ ինտենսիվ կերպով շարունակել:
«Եթե քաղաքական դաշտում նշմարվել են առաջնահերթությունները, ուժերը, խնդիրները, ապա տնտեսական կայունության առումով մենք ունենք բազմաթիվ հարցեր: Անորոշություն կա տնտեսական քաղաքականության կամ դրանում պետության մասնակցության մասով»,-ասաց նա:
Նրան մտահոգում է փաստը, որ իշխանությունը դեռ չի ձերբազատվել բիզնես տարրերից կամ այն հատվածներից, որոնք բիզնես շահեր են հետապնդում: Բագրատ Ասատրյանի կարծիքով, բոլոր փոփոխությունները, այդ թվում Հարկային օրենսգրքի, պետք է արվեն փուլ առ փուլ:
«Անհնար է կարճ ժամանակահատվածում գնալ դրան, պետք է մասնատել, բաժանել փուլերի, անել ըստ առաջնահերթությունների: Հեղափոխական փոփոխության խնդիրը  պետք է լուծվի առաջիկա 3-5 տարիների ընթացքում, ընդ որում լուծումները պետք է լինեն շատ խոր քննարկված, վերլուծված, որպեսզի էլ չանդրադառնանք հարկային խնդիրներին»,-ասաց քննարկման մասնակիցը:
Անհանգստացնող հաջորդ խնդիրը վերաբերում է բյուջեի ծախսերին:
«Ես այստեղ որևէ փոփոխություն չեմ տեսել, բյուջեն լցված է անիմաստ, անարդյունավետ ու չկանոնակարգված ծախսերով: Երբ նայում ես մեր սոցիալական հատվածի ծախսերին, մենք չպետք է ունենանք 30 տոկոս աղքատություն: Սա նշանակում է, որ  այդ ծախսերի մեջ մենք ունենք բացեր: Էլ չեմ խոսում անիմաստ ծախսերի մասին, օրինակ Երևան քաղաքի արտաքին լուսավորության համար հատկացվող միջոցները: Պետք է բարձրացվեն միջոցների ծախսման արդյունավետությունը»,-նշեց բանախոսը:

От расходов бюджета до освещения Еревана: Баграт Асатрян привлек внимание правительства к ряду вопросов
15:35 08/08/2018
Экс-председатель Центрального банка Армении, экономист Баграт Асатрян в ходе сегодняшнего обсуждения на тему «На пути построения инклюзивной экономики: официальные данные и шаги правительства» отметил, что в опубликованных за первое полугодие 2018 года показателях видит как позитивные, так и вызывающие обеспокоенность вещи.
«В соотношении экспорт-импорт отклонение в сторону импорта вызывает обеспокоенность. На мой взгляд, это самое негативное явление, оно должно стать предметом обсуждения для правительства», – отметил Б. Асатрян.
По словам экономиста, его порадовало, что зарегистрированный в апреле-мае отток средств, сокращение трансфертов не продолжаются. По его словам, с мая с.г. на финансовом рынке царит стабильность.
«Отток прекратился, а за июнь-июль наблюдаются позитивные сдвиги в сфере трансфертов, наблюдаются определенные позитивные импульсы. Самым хорошим показателем считаю резкое снижение выездов из страны по сравнению с въездами. Если данная картина сохранится, возможно, мы завершим год иммиграцией», – отметил он, напомнив, что число отбывающих из страны за этот период сократилось на 31 тыс.
Сославшись на данные Национальной статистической службы Армении, он отметил, что за период с января по июнь с.г. из Армении выехали 6136 человек, а за аналогичный период прошлого года – 37006 человек.
Экс-председатель ЦБ РА подчеркивает и напоминает действующему правительству: это не означает, что пора отдохнуть, необходимо продолжить интенсивные обсуждения касательно предстоящих дел.
«Если в политической сфере обозначены приоритеты, силы, задачи, то по части экономической стабильности перед нами множество вопросов. Есть неопределенность по части экономической политики или по части участия государства в этом», – отметил экономист.
По словам эксперта, обеспокоенность вызывает тот факт, что власти до сих пор не освободились от бизнес-элементов или от того сегмента, который преследует бизнес-интересы.
По словам Б. Асатряна, все изменения, в том числе изменения в Налоговом кодексе, необходимо проводить поэтапно.
«Невозможно за короткий период достичь этого, необходимо разделить всё на этапы, проводить работу согласно приоритетам. Задача революционных перемен должна быть решена в течение 3-5 лет, причем решения должны быть очень хорошо обсуждены, проанализированы, чтобы более не возвращаться к проблемам в налоговой сфере», – отметил экономист.
По словам экономиста, следующая проблема, вызывающая обеспокоенность, касается расходов бюджета.
«Я не увидел здесь никаких изменений, по бюджету предусмотрены бессмысленные, неэффективные и несистематизированные расходы. Когда смотришь на расходы социальной сферы, то уровень бедности не должен достигать 30%. Это означает, что в этих расходах имеются упущения. Уже не говорю о бессмысленных расходах, к примеру, средствах, выделяемые на наружное освещение в Ереване. Необходимо повысить эффективность бюджетных расходов», – отметил он.