«Аргументы и Факты». Կարո՞ղ է Ռուսաստանը նույնքան հանրաճանաչ լինել զբոսաշրջիկների շրջանում, որքան Հայաստանն է
17:30 09/08/2018
«Հայաստանը դարձել է Կովկասի զբոսաշրջային ամենահետաքրքրիր ուղղություններից մեկը: Այստեղ գալիս են ոչ միայն Ռուսաստանից, այլև Իրանից, ԱՄԷ-ից ու նույնիսկ Ֆիլիպիններից»,-գրում է ռուսական «Аргументы и Факты» պարբերականը:
Ըստ աղբյուրի,  հիմա Երևանում հանգստանում են հարյուր հազարավոր մարդիկ և այնտեղ թողնում են մեծ գումարներ: Հոդվածի հեղինակները տարակուսում են՝ ինչո՞ւ Ռուսաստանը, որը և ծով, և լեռնային առողջարաններ, և տեսարժան վայրեր ունի, չի կարողանում տուրիզմից գումար ստանալ, ինչպես օրինակ Հայաստանը:
Հաշվի առնելով, որ Ռուսաստան Ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության ժամանակ ավելի քան մեկ ու կես մլն հյուր է եկել, պարբերականը հարց է տալիս, կարո՞ղ է Ռուսաստանը զբոսաշրջիկների շրջանում արագ հայտնի դառնալ, ինչպես  Հայաստանի դեպքում է:
«Երևանում՝ Հանրապետության հրապարակի շուրջ տասնյակ մեքենաներ են կանգնած, որոնց վրա փակցված են Հայաստանի տեսարժան վայրերը: Վարորդներն առաջարկում են տանել Տաթևի համալիր, Սևանա լիճ, Դիլջան ու Գյումրի քաղաքներ: Նրանք խոսում են ռուսերեն, նաև անգլերեն, մի քանիսը նույնիսկ պարսկերեն: Սակարկելուց հետո գները կարելի է իջացնել 25-30 տոկոսով: Կասկադում ինձ այցեքարտ է տալիս համալսարանի պրոֆեսորը, նա առաջարկում է իր հեղինակած տուրը անձնական ջիպով: Այնպես որ տուրսիզմի ոլորտում ընդգրկվել են բնակչության բոլոր շերտերը: Երևանում ստեղծվել են բազմաթիվ մատչելի սրճարաններ, որոնք հայկական խոհանոցի ուտեստներ են առաջարկում, Սևանում 11 կահավորված լողափ է բացվել, իսկ քաղաքի հսկա կազինոն աշխատատեղ  է ապահովում հազարավոր մարդկանց համար: Օդից փողեր են գալիս, օրինակ դասընթաց կա, ինչպես ճիշտ պատրաստել հայկական լավաշ, ցանկացողների պակաս չի զգացվում»,-գրում է հեղինակը:
Ըստ ռուսական աղբյուրի, իրանցիները Հայաստան ժամանողների թվում երրորդն են՝ 14 տոկոս, առաջին տեղում ԵՄ երկրների բնակիչներն են՝ 21 տոկոս, երկրորդ տեղում՝ Ռուսաստանի քաղաքացիները 20 տոկոս, չորրորդ տեղում ամերիկացիներն են՝ 13.6 տոկոս: Ընդ որում, վերջին տարում նրանց թիվն ավելացել է 1/3-ով:
«Հայաստանն ակտիվորեն իրեն ներկայացնում է ԱՄՆ-ի, Եվրոպայի շուկաներում: Օրինակ, Նահանգներում ես չեմ տեսել «Այցելեք Ռուսաստան» ոճի գովազդ»,-նշում է հոդվածագիրը:

Сможет ли Россия стать такой же популярной у туристов, как Армения? Разбирался обозреватель «АиФ»
Российское издание «Аргументы и Факты» в статье под заголовком «„Оторваться” в Армении. Почему мы не зарабатываем на туризме, как соседи?» сравнило развитие туризма в Армении с ситуацией в России.
Как указывает издание, сейчас в Ереван едут отдыхать сотни тысяч людей и оставляют много денег. «У нас же есть и море, и горнолыжные курорты, и достопримечательности, а богатеть на туристах никак не научимся...» – отмечает автор статьи, добавляя: «Армения превратилась в одно из самых интересных направлений Кавказа. Сюда приезжают не только из РФ, но также из Ирана, ОАЭ и даже... с Филиппин!»
Учитывая, что Россию во время чемпионата мира по футболу посетили полтора миллиона гостей, обозреватель «АиФ» задумался: могут ли россияне быстро сделать свою страну популярной у туристов, как Армения?
«Вокруг площади Республики в Ереване стоят десятки автомобилей, заклеенных фото с видами Армении, — водители предлагают ехать в горы к монастырскому комплексу Татев, к озеру Севан, в города Дилижан и Гюмри. Они говорят по-русски и по-английски, некоторые даже на фарси, языке Ирана. После торга цены снижаются на 25-30%. У Каскада (знаменитой ереванской лестницы) мне даёт визитную карточку профессор университета: он тоже зарабатывает на гостях столицы, предлагая «авторские туры» на своём джипе, — в туризм вовлеклись все слои населения. Появилось огромное количество доступных кафе с армянской кухней (раньше у гостей была популярнее грузинская), на озере Севан открыли 11 оборудованных пляжей, а огромные казино за городом дают работу тысячам людей. Деньги извлекают из воздуха: для приезжих организовали курсы, как правильно печь культовый армянский хлеб лаваш, и от желающих нет отбоя», – отмечается в материале.
«Иранцы плотно занимают третье место среди гостей Армении (14%), поскольку на первом (21%) — жители стран Евросоюза, на втором — граждане России (20%), а на четвёртом... американцы (13,6%), причём за последний год их число увеличилось на треть. Армения активно продвигает себя на рынках туризма в США и Европе, и всё окупается сторицей. Рекламу в стиле «Посетите Россию!» я не видел в Штатах ни разу, только в Германии висели щиты с фото собора Василия Блаженного, и в первом же турбюро Берлина за размещение в Москве попросили 200 евро в сутки. А нынешний турист – он, извините, существо бюджетное: деньги свои умеет считать очень хорошо», – пишет обозреватель.