Կասկածներ ունենք, որ Մարտի 1-ի գործով կան այլ փաստաթղթեր ևս. ՀՔԾ պետ
«Կարելի է ասել, որ Մարտի 1-ի գործը նորից քննվում է՝ իր բոլոր հանգամանքներով»,- այս մասին այսօր կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հատուկ քննչական ծառայության պետ Սասուն Խաչատրյանը:
«Եթե հաշվի առնենք, որ այնպիսի կարևոր փաստաթուղթ, ինչպիսին 0038 հույժ գաղտնի հրամանն է, նախաքննության այս 10,5 տարվա ընթացքում նախաքննության մարմնի կողմից փորձ չէր արվել հայտնաբերելու, գործին կցելու ու դրա շուրջ քննություն իրականացնելու, արդեն պատկերացրեք, որ մենք ունենք նաև կասկածներ, որ կան այլ փաստաթղթեր, այլ վկայություններ ևս։ Ներկայում մեծ ծավալի քննչական գործողություններ են կատարվում, բնականաբար, կլինեն նոր տուժողներ»,- նշեց Սասում Խաչատրյանը:
Հարցին, թե նախկինում մեղադրված անձանցից քանիսն են ներկայում տուժող ճանաչվել, ՀՔԾ պետը դժվարացավ պատասխանել: Նրա խոսքով՝ առկա է միտում, որ մարդիկ, որոնք ժամանակին վախենալով քրեական հետապնդումներից նույնիսկ չեն հայտնել իրենց մարմնական վնասվածք ստանալու մասին, այսօր դիմում են և տուժողի դատավարական կարգավիճակ են ստանում, հայտնում են գործի մասին իրենց ունեցած ամբողջ տեղեկատվությունը:

Chairman of Armenia’s Special Investigative Service (SIS) Sasun Khachatryan said today that new documents and evidences may emerge in the criminal case investigating the circumstances of the March 1, 2008 post-election turmoil in capital Yerevan, which left eight civilians and two police officers dead.
Speaking to reporters after today’s Cabinet meeting, he said the March 1 case 'is being re-investigated in full.'
“Given the fact that during the past 10 and a half years of investigation, no attempt has been made by the pre-investigation body to find such an important document as the 0038 strictly confidential order to attach it to the case and hold discussions on it, we already have some doubts there are also other documents and evidences [over the case],” Khachatryan said.
With large-scale investigation underway, the SIS chief says the March 1 case will most certainly reveal more affected persons, who now tend to identify themselves as victims of those events and provide all the information they have on the case, but did not do so since they feared they would face criminal prosecution at the time.