Կասկածներ ունենք, որ Մարտի 1-ի գործով կան այլ փաստաթղթեր ևս. ՀՔԾ պետ
«Կարելի է ասել, որ Մարտի 1-ի գործը նորից քննվում է՝ իր բոլոր հանգամանքներով»,- այս մասին այսօր կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հատուկ քննչական ծառայության պետ Սասուն Խաչատրյանը:
«Եթե հաշվի առնենք, որ այնպիսի կարևոր փաստաթուղթ, ինչպիսին 0038 հույժ գաղտնի հրամանն է, նախաքննության այս 10,5 տարվա ընթացքում նախաքննության մարմնի կողմից փորձ չէր արվել հայտնաբերելու, գործին կցելու ու դրա շուրջ քննություն իրականացնելու, արդեն պատկերացրեք, որ մենք ունենք նաև կասկածներ, որ կան այլ փաստաթղթեր, այլ վկայություններ ևս։ Ներկայում մեծ ծավալի քննչական գործողություններ են կատարվում, բնականաբար, կլինեն նոր տուժողներ»,- նշեց Սասում Խաչատրյանը:
Հարցին, թե նախկինում մեղադրված անձանցից քանիսն են ներկայում տուժող ճանաչվել, ՀՔԾ պետը դժվարացավ պատասխանել: Նրա խոսքով՝ առկա է միտում, որ մարդիկ, որոնք ժամանակին վախենալով քրեական հետապնդումներից նույնիսկ չեն հայտնել իրենց մարմնական վնասվածք ստանալու մասին, այսօր դիմում են և տուժողի դատավարական կարգավիճակ են ստանում, հայտնում են գործի մասին իրենց ունեցած ամբողջ տեղեկատվությունը:

Глава Спецследственной службы Армении: Возможно, имеются и другие документы по «делу 1 марта»
«Можно сказать, что „дело 1 марта” расследуется заново – со всеми своими обстоятельствами», – заявил сегодня на брифинге после заседания правительства Армении начальник Специальной следственной службы (ССС) РА Сасун Хачатрян.
«Если учитывать, что на протяжении минувших 10,5 лет орган предварительного следствия не предпринимал попыток обнаружить и приобщить к делу столь важный документ, каким является строго секретный приказ №0038, расследовать его, то представьте, что у нас имеются подозрения, что есть также другие документы и свидетельства. Сейчас предпринимаются масштабные следственные действия, естественно, будут также новые потерпевшие», – отметил С. Хачатрян.
На вопрос, сколько человек из ранее обвиненных лиц признаны сейчас потерпевшими, С. Хачатрян затруднился ответить
По его словам, налицо тенденция, когда люди, которые в свое время испугавшись уголовного преследования, даже не сообщали о полученных травмах, сегодня уже обращаются к ним и получают статус потерпевшего, сообщают всю информацию, которой владеют по данному делу.