«Ժողովուրդ». Նախկին պաշտոնյաները սև ցուցակում
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Նախկին իշխանության ներկայացուցիչները, որոնք այս կամ այն կերպ առնչվել են 2008թ. մարտի 1-ի ոճրագործությանը, կասկածվում են այդ հանցագործությանը մասնակցություն ունենալու մեջ, հայտնվել են ծանր դրության մեջ: Ինչպես պնդում են «Ժողովուրդ» օրաթերթի աղբյուրները, այս օրերին ներքին կարգով արգելանք է դրվել մարտի 1-ին հնարավոր առնչություն ունեցող նախկին պաշտոնյաների բանկային հաշիվների վրա, ընդ որում, խոսքը նաև օտարերկրյա պետություններում գործող բանկերում նրանց ունեցած հաշիվների մասին է:
Ըստ մեր աղբյուրների` նման իրավիճակում հայտնվածներից մեկն էլ 2008 թվականին Պաշտպանության նախարարի պաշտոնը զբաղեցրած, գեներալ֊գնդապետ Միքայել Հարությունյանն է, որին ՀՔԾ-ն մեղադրանք է առաջադրել սահմանադրական կարգը տապալելու համար՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածի համաձայն և հայտարարել հետախուզում։
Պատահական չէ, որ երեկ ՀՀ առաջին փոխվարչապետ Արարատ Միրզոյանը երկրից թալանված և արտերկրում հանգրվանած ունեցվածքի նույնականացման և վերադարձի գործընթաց սկսելու ակնկալիքով խորհրդատվական և տեխնիկական աջակցություն ստանալու վերաբերյալ նամակ է գրել Համաշխարհային Բանկի ղեկավարությանը:
Մինչ այդ, «Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով, բացի բանկային հաշիվներն արգելափակելուց  ՀՀ-ում արևմտյան մի շարք երկրների դեսպանատներ նախկին այդ պաշտոնյաների անուններն ընդգրկել են «սև ցուցակներում»: Նպատակը մեկն է՝ մերժել նրանց իրենց երկրներ մուտքի վիզա տալը` այդկերպ խափանելով հայկական արդարադատությունից խուսափելու հնարավոր պլանները: Այնպես որ, այս գործը դեռ շատ ջուր է քաշելու»:

«Жоховурд»: Бывшие высокопоставленные чиновники – в «черном списке» посольств западных стран
Газета «Жоховурд» пишет, что представители прежней власти, которые тем или иным образом имеют отношение к событиям 1 марта, подозреваются в участии в этом преступлении, оказались в тяжелой ситуации. Как утверждают источники издания, в эти дни во внутреннем порядке наложен арест на банковские счета бывших должностных лиц, имеющих возможное отношение к событиям 1 марта. Причем речь идет также о счетах в иностранных банках.
«Согласно нашим источникам, один из оказавшихся в подобной ситуации – занимавший должность министра обороны в 2008 году Микаел Арутюнян, которому Специальная следственная служба предъявила обвинение по ч.1 ст.300.1 Уголовного кодекса Армении в свержении конституционного строя по предварительному сговору вместе с другими высокопоставленными лицами.
Неслучайно, вчера первый вице-премьер Арарат Мирзоян заявил, что для начала процесса идентификации и возвращения расхищенного в стране и вывезенного за рубеж имущества он обратился с письмом к руководству Всемирного банка, чтобы получить консультационное и техническое содействие Stolen Asset Recovery Initiative», - пишет газета.
А до этого, по сведениям издания, кроме ареста банковских счетов, ряд западных посольств в Армении включили имена этих должностных лиц в «черный список». Цель одна – отказать в выдаче визы на въезд в эти страны и тем самым препятствовать возможным планам избежать армянского правосудия.