Երվանդ Մանարյանը 94 տարեկան է
Այսօր դերասան, ռեժիսոր, սցենարիստ, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ  Երվանդ Մանարյանի ծննդյան օրն է։ Նա 94 տարեկան է։
Shantnews.am-ին Երվանդ Մանարյանի դուստրը՝ Արփենիկն ասել է, որ հայրը տանն է, իրեն մի փոքր թույլ է զգում: Առավոտյան արդեն իսկ նրան այցելել են հին ընկերները Թումանյանի անվան պետական տիկնիկային թատրոնից: Իր ծննդյան օրը դերասանն անցկացնելու է տանը՝ նեղ ընտանեկան միջավայրում։
Հիշեցնենք, որ հունիսի սկզբին Ե. Մանարյանը տեղափոխվել էր հիվանդանոց։ Նա վիրահատվել էր։
Երվանդ Մանարյանը ծնվել է 1924 թվականին Արաքում։ Սովորել է տեղի Հայկազյան դպրոցում, ապա՝ Թեհրանի ամերիկյան և պարսկական քոլեջներում։ 1946 թվականին ներգաղթել է Հայաստան, սովորել Երևանի գեղարվեստա-թատերական ինստիտուտում, որի ռեժիսորական ֆակուլտետն ավարտել է 1952 թվականին։ Որպես դերասան և ռեժիսոր աշխատել է Երևանի Հ. Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի թատրոնում և Գ. Սունդուկյանի թատրոնում։ 1957-1959թվականներին եղել է Հովհաննես Թումանյանի անվան տիկնիկային թատրոնի գլխավոր ռեժիսորը, 1988 թվականից՝ «Ագուլիս» տիկնիկային թատրոն-ստուդիայի գեղարվեստական ղեկավարը։ 1959-1961 թվականներին նույն պաշտոնը վարել է Գորիսի թատրոնում, 2007 թվականից՝ Կիևի տիկնիկային հայկական թատրոնի հիմնադիր-գեղարվեստական ղեկավար։ Այնուհետև աշխատել է Երևանի փաստագրական ֆիլմերի ստուդիայում և «Երևան» կինոմիավորումում։ Եղել է Երևանի պետական տիկնիկային թատրոնի գլխավոր ռեժիսորներից։ Շուշիում բացվել է Երվանդ Մանարյանի անվան տիկնիկային թատրոն։
Նկարահանել է վավերագրական և գեղարվեստական մի շարք ֆիլմեր, ինչպես՝ «Հայկական մանրանկարչություն», «Միքայել Նալբանդյան», «Կառամատույցի կրպակը», «Լույս», «Դեղերի ծնունդը», «Նորից եկավ ամառը» և այլն։
Գրել է սցենարներ «Տժվժիկ», «Տերն ու ծառան», «Սպիտակ ափեր» և այլ ֆիլմերի համար։ Մամուլում հրատարակել է պատմվածքներ և հոդվածներ։

Speaking to Shant News, Manaryan’s daughter, Arpenik said his father intends to celebrate his birthday anniversary at home, in a narrow family circle. She also added the actor had already received birthday congratulations from his old friends from Yerevan State Puppet Theatre after Hovhannes Tumanyan, who paid him a visit on Friday morning.
To note, the prominet actor has undergone a surgery after being hospitalized in early June. He feels slightly weak at the moment, his daughter said.
Manaryan was born in 1924, in Arak, Iran. He attended the Haykazian School, later the American and Persian Colleges in Tehran. In 1946, his family repatriated to Soviet Armenia along with thousands of other Iranian Armenians. He graduated from the filmmaking department of Yerevan Institute of Theatre and Fine Arts in 1952.
He worked as an actor and a director at Hakob Paronyan Musical Comedy Theatre and Gabriel Sundukyan State Academic Theatre. From 1957 to 1959, he served as the general director of Yerevan State Puppet Theatre after Hovhannes Tumanyan. Manaryan became the artistic director of Argus Puppet Theatre in 1988. He also served as one of the chief directors of Yerevan State Puppet Theatre.
Manaryan wrote the script for “Tzhvzhik” (‘Fried Liver’), a famous Soviet Armenian short film. He is best known for his roles in such films as “Karine”, “Morgan’s Relative” and “A Bride from the North”.