Աղթամարի Սուրբ Խաչ եկեղեցին հնարավոր է ընդգրկվի ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի մշտական ցանկում
Վանա լճի Աղթամար կղզում գտնվող հայկական Սուրբ Խաչ եկեղեցին հնարավոր է ընդգրկվի ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության մշտական ցանկում:
Թուրքական «Անադոլու» կայքը հոդված է հրապարակել Աղթամարի մասին՝ նշելով, որ տարեկան հազարավոր տեղացի և օտարազգի զբոսաշրջիկներ են այցելում կղզի։ Այս տարվա 7 ամսվա ընթացքում Աղթամար է այցելել տեղացի և արտասահմանից 83 հազար զբոսաշրջիկ:
Վանի մշակույթի և զբոսաշրջության հարցերի տնօրեն Մուզաֆեր Աքթուղն ասել է, որ Աղթմարի հուշահամալիրը զբոսաշրջության տեսանկյունից քաղաքի ամենակարևոր պատմական արժեքներից մեկն է: Աղթամարը 2015-ին եկեղեցին ներառվել է ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ժամանակավոր ցանկում: Նա նշել է, որ Թանգարանների գլխավոր վարչության հետ քննարկել են, որոշել այս տարի հայտ ներկայացնել ՅՈւՆԵՍԿՕ՝ Աղթամարի Սուրբ Խաչ եկեղեցին Համաշխարհային ժառանգության մշտական ցանկում ընդգրկելու համար:
Հոդվածում նշվում է, որ Աղթամար եկեղեցին կառուցվել է 915-921 թվականներին Գագիկ 1-ին թագավորի հրամանով, ճարտարապետը Մանվելն է։
2005-ին Թուրքիայի մշակույթի և զբոսաշրջության նախարարության որոշմամբ սկսվել են եկեղեցու վերանորոգման աշխատանքները։ Աշխատանքները տևել են երկու տարի։ Ծախսվել է 4 միլիոն լիր։
Նշվում է, որ վերականգնողական աշխատանքներին մասնագետ-արվեստագետների հետ միասին ընդգրկվել էին նաև հնագետներ և ինժեներ-շինարարներ, այդ թվում նաև Հայաստանից։
Վերանորոգումից հետո եկեղեցին ստացել է Թանգարան-հուշարձանի կարգավճակ։
Նշենք, որ 2010 թվականի սեպտեմբերի 19-ին, 95 տարվա ընդմիջումից հետո, եկեղեցում տեղի է ունեցել պատարագ, իսկ սեպտեմբերի 30-ի գիշերը մինչև հոկտեմբերի 1-ը եկեղեցու վրա դրվել է խաչ: Մինչ այդ Թուրքական կառավարությունը հրաժարվել էր խաչ տեղադրել եկեղեցու գմբեթի վրա, որի պատճառով ողջ աշխարհի հայությունը բողոքի ցույց էր կազմակերպել։

Akhtamar Church (the Church of the Holy Cross), a medieval Armenian church in Turkey's eastern Van province draws the interest of foreign and domestic visitors, Anadolu Agency said in an article about Akhtamar.
The church, located on Akhtamar Island, also known as Akdamar, Aghtamar and Ahtamar, in Lake Van, was built between 915 and 921 A.D. by architect Bishop Manuel, under the supervision of Gagik I Ardzruni, an Armenian king.
It was included in the UNESCO Tentative List of World Heritage on April 13, 2015.
"Akhtamar Church represents a unique accomplishment in Christian architecture, displaying for the first time sculpted imagery on the exterior of a church in such an elaborate profusion," the UNESCO website said.
Muzaffer Aktug, Van provincial director of culture and tourism, told Anadolu Agency that the church deserved to be included in the permanent list of UNESCO.
"Around 83,000 people visited the island in the first seven months of this year," Aktug said.
He added that efforts were underway to get the church on UNESCO's World Heritage list.
Akhtamar Church, which was opened as a monument museum in 2007 after being restored for two years with a 4-billion-lira (around $3 billion in 2005) budget allocated for the project.
The church has been hosting annual religious ceremonies organized by the Armenian Patriarchate of Istanbul once a year since 2010.
The first Divine Liturgy was served in the church on 19 September 2010 after 95 years of break. However, the failure of Turkish authorities to place a cross atop the church before the service sparked protests by Armenians all over the world. Eventually, a cross was hoisted on the dome of Akhtamar Church on 30 September.