Աղթամարի Սուրբ Խաչ եկեղեցին հնարավոր է ընդգրկվի ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի մշտական ցանկում
Վանա լճի Աղթամար կղզում գտնվող հայկական Սուրբ Խաչ եկեղեցին հնարավոր է ընդգրկվի ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության մշտական ցանկում:
Թուրքական «Անադոլու» կայքը հոդված է հրապարակել Աղթամարի մասին՝ նշելով, որ տարեկան հազարավոր տեղացի և օտարազգի զբոսաշրջիկներ են այցելում կղզի։ Այս տարվա 7 ամսվա ընթացքում Աղթամար է այցելել տեղացի և արտասահմանից 83 հազար զբոսաշրջիկ:
Վանի մշակույթի և զբոսաշրջության հարցերի տնօրեն Մուզաֆեր Աքթուղն ասել է, որ Աղթմարի հուշահամալիրը զբոսաշրջության տեսանկյունից քաղաքի ամենակարևոր պատմական արժեքներից մեկն է: Աղթամարը 2015-ին եկեղեցին ներառվել է ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ժամանակավոր ցանկում: Նա նշել է, որ Թանգարանների գլխավոր վարչության հետ քննարկել են, որոշել այս տարի հայտ ներկայացնել ՅՈւՆԵՍԿՕ՝ Աղթամարի Սուրբ Խաչ եկեղեցին Համաշխարհային ժառանգության մշտական ցանկում ընդգրկելու համար:
Հոդվածում նշվում է, որ Աղթամար եկեղեցին կառուցվել է 915-921 թվականներին Գագիկ 1-ին թագավորի հրամանով, ճարտարապետը Մանվելն է։
2005-ին Թուրքիայի մշակույթի և զբոսաշրջության նախարարության որոշմամբ սկսվել են եկեղեցու վերանորոգման աշխատանքները։ Աշխատանքները տևել են երկու տարի։ Ծախսվել է 4 միլիոն լիր։
Նշվում է, որ վերականգնողական աշխատանքներին մասնագետ-արվեստագետների հետ միասին ընդգրկվել էին նաև հնագետներ և ինժեներ-շինարարներ, այդ թվում նաև Հայաստանից։
Վերանորոգումից հետո եկեղեցին ստացել է Թանգարան-հուշարձանի կարգավճակ։
Նշենք, որ 2010 թվականի սեպտեմբերի 19-ին, 95 տարվա ընդմիջումից հետո, եկեղեցում տեղի է ունեցել պատարագ, իսկ սեպտեմբերի 30-ի գիշերը մինչև հոկտեմբերի 1-ը եկեղեցու վրա դրվել է խաչ: Մինչ այդ Թուրքական կառավարությունը հրաժարվել էր խաչ տեղադրել եկեղեցու գմբեթի վրա, որի պատճառով ողջ աշխարհի հայությունը բողոքի ցույց էր կազմակերպել։

Церковь Сурб Хач на острове Ахтамар будет включен в список всемирного наследия ЮНЕСКО
Церковь Сурб Хач (Святого креста), расположенная на острове Ахтамар на озере Ван на территории современной Турции, может быть включена в список объектов всемирного наследия ЮНЕСКО на постоянной основе.
На турецком сайте Anadolu опубликована статья, посвященная Ахтамару, где отмечается, что ежегодно тысячи местных и иностранных туристов посещают остров. За 7 месяцев текущего года остров Ахтамар посетили 83 тыс. – как местных, так и иностранных – туристов.
По словам директора Ванского отдела культуры и туризма Музаффера Актуга, церковь Ахтамар является «одной из важнейших исторических ценностей города с точки зрения туризма». Церковь Сурб Хач на острове Ахтамар в 2015 году была включена в список Всемирного наследия ЮНЕСКО на временной основе.
Директор отметил, что в ходе обсуждений с Главным управлением по музеям было принято решение в этом году представить заявку на включение церкви в постоянный список объектов Всемирного наследия ЮНЕСКО.
В статье отмечается, что церковь на острове Ахтамар была возведена в 915-921 гг. по указу царя Гагика I зодчим Мануэлом (Манвелом). В 2005 году по решению министерства культуры и туризма Турции начались работы по реконструкции церкви. Работы продлились 2 года, было потрачено 4 миллиона лир.
Отмечается, что в работах по реконструкции вместе со специалистами-искусствоведами принимали участие археологи и инженеры-строители, в том числе и из Армении. После реконструкции церковь получила статус музея-памятника.
Отметим, что 19 сентября 2010 года, после 95-летнего перерыва, в церкви была отслужена литургия, а в ночь с 30 сентября на 1 октября на купол церкви был установлен крест.
До этого правительство Турции отказывалось от установления креста на куполе ахтамарской церкви Сурб Хач, из-за чего армянство всего мира организовало акции протеста.