Ակցիայի մասնակիցներն արդեն ԲԴԽ-ի մոտ են: Նրանք ցանկանում են իրենց բողոքը հայտնել Խորհրդին, որպեսզի վերջինս կասեցնի դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանի լիազորությունները:
Հիշեցնենք, որ Վերաքննիչ քրեական դատարանը, դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանի նախագահությամբ, օգոստոսի 13-ին հրապարակեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը փոխելու հարցով որոշումը։
Ակցիայի մասնակիցներից մեկը հայտարարեց, որ գլխավոր դատախազությունից ստացել են պատասխան, որ ըստ իրենց՝ չի եղել որևէ հիմք բացարկ ներկայացնելու դատարանին, ապա ակցիայի մասնակիցները պետք է համապատասխան դիմում ստորագրեն և ներկայացնեն ԲԴԽ-ին, որպեսզի կասեցվի դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանի լիազորությունները:
13:11
Ակցիայի մասնակիցները հայտարարեցին, որ Դատախազությունից գնում են Բարձրագույն դատական խորհրդի շենքի մոտ և այնտեղ էլ իրենց հետագա քայլերի մասին հայտարարություն կանեն:
13:00
Գլխավոր դատախազության հատկապես կարևոր գործերով քննության նկատմամբ հսկողության վարչության պետ Վահագն Մուրադյանը հանդիպեց դատախազության շենքի դիմած հավաքվածներին։
«Ժողովրդի անունից լիազորվել ենք մեր բողոքը հայտնել, որ Ռոբերտ Քոչարյանի հանդեպ օր առաջ միջնորդությունը Գլխավոր դատախազությունը ներկայացնի Վճռաբեկ դատարան։ Ուզում ենք իմանալ՝ նախապատրաստվու՞մ են նյութեր»,- դիմելով դատախազության ներկայացուցչին՝ ասաց ակտիվիստներից մեկը։
Մուրադյանը պատասխանեց. «Մենք երեկ էլ ենք տարածել հաղորդագրություն, որ դեռևս Վերաքննիչ դատարանի որոշումը չենք ստացել, մեկ-երկու օրվա ընթացքում որոշումը կստանանք, այդ հարցը կքննարկենք և որոշման մեջ նշված հարցերի հետ կապված համահունչ բողոք կտանենք»։
Նա հավելեց, որ իրենց դիրքորոշումը Վերաքննիչ դատարանում հայտնել են։
Լրագրողների հարցին, թե մտադրություն ունե՞ն բողոք տանելու Վճռաբեկ դատարան, նա պատասխանեց. «Մտադրություն ունենք, ուղղակի պետք է որոշումը ստանանք, որպեսզի դրան համահունչ լինի ամեն ինչ»։
12։50
ՀՀ գլխավոր դատախազության մոտ հավաքվել են նաև Մարտի 1-ի զոհերի հարազատները: Գոռ Քլոյանի հայրը՝ Սարգիս Քլոյանն ասաց, որ իր անչափահաս երկու թոռները չեն իմացել՝ ինչ է հայրիկ բառը. «Մեկը 40 օրական էր, մյուսը՝ 2 տարեկան և նրանք չեն իմացել, թե ինչ բան է պապա բառը: Հիմա մեկը 12 տարեկան է, մյուսը՝ 10: Ռոբերտ Քոչարյան, դու ոնց ես տանելու իմ էրեխեքի այս դժբախտությունը, որ չգիտեն՝ ինչ է «պապա» բառը»:
Նա նշեց՝ երեկ երբ իմացել է, որ Վերաքննիչ քրեական դատարանի կողմից ազատ է արձակվել Ռոբերտ Քոչարյանը, ճնշումը բարձրացել է, հիմա սպասում են Վճռաբեկ դատարանի որոշմանը:
Սարգիս Քլոյանն ասաց, որ իրենք դատախազության առաջ հավաքվել են պահանջով՝ ձերբակալել Ռոբերտ Քոչարյանին:
12:34
Այժմ քաղաքացիները «Քոչարյան, մարդասպան» վանկարկումներով քայլում են դեպի Գլխավոր դատախազություն:
12.30
Նշենք, որ սրահում պառկել էր ակտիվիստ Վարդգես Գասպարին՝ ձեռքին Մարտի 1-ի զոհերի լուսանկարով փոքրիկ պաստառ։
12։17
«Հեղափոխությունը Հայաստանում տեղի է ունեցել ու այն արդեն անշրջելի է, իշխանությունները գործում են Հայաստանում ըստ սահմանադրությամբ տրված իրենց լիազորությունների, որոնց շրջանակում փորձում են իրականացնել երկրում արդարադատություն։ Բայց բացի իշխանություններից, ՀՀ-ում կան ազատ, անկախ քաղաքացիներ, որոնք ամեն վայրկյան պատրաստ են արդարադատության վերականգնման պրոցեսի մեջ ունենալ իրենց մասնակցությունը։ Մենք չենք պատրաստվում մեր երկրում հանդուրժել որևէ անարդարություն»,- հայտարարեց Դավիթ Պետրոսյանը։
Ակցիայի մասնակիցներից մեկն էլ լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ Ռոբերտ Քոչարյանի մամուլի ասուլիսն արդեն խափանված է. «Հարկ եմ համարում ասել, որ արդեն կարող ենք հեռանալ»։
12։12
Քիչ անց պետք է մեկնարկեր ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի մամուլի ասուլիսը: Ասուլիսի սրահ ներխուժեցին մի խումբ քաղաքացիներ, այդ թվում որոշ ակտիվիստներ, «ԵՊՀ ռեստարտ» նախաձեռնության անդամ, ուսանող Դավիթ Պետրոսյանը:

Пресс-конференция второго президента Армении Роберта Кочаряна сорвалась (дополняется)
Участники акции протеста уже у здания Высшего судебного совета. По их словам, они желают выразить свою жалобу Совету, чтобы последний приостановил полномочия судьи Александра Азаряна.
Напомним, что Апелляционный уголовный суд Армении под председательством судьи Александра Азаряна, накануне, 13 августа, огласил решение по вопросу изменения меры пресечения второму президенту РА Роберту Кочаряну. Суд удовлетворил апелляционную жалобу адвокатов на решение суда общей юрисдикции первой инстанции об избрании в отношении второго президента РА Роберта Кочаряна меры пресечения в виде заключения под стражу.
Один из участников акции протеста заявил, что из Генпрокуратуры получен ответ, что на их взгляд не было оснований для заявления отвода судье, однак участники акции протеста должны подписать соответствующее заявление и представить в Высший судебный совет для приостановления полномочий судьи Александра Азаряна.
13։20
Участники акции протеста заявили, что теперь направляются к зданию Высшего судебного совета и выступят с заявлением о дальнейших действиях.
13։17
Начальник управления по расследованию особо важных дел Генеральной прокуратуры Армении Ваагн Мурадян встретился с собравшимися у здания Генпрокуратуры Армении родственниками, погибших 1 марта 2008 года и активистами.
«От имени народа мы хотим выразить нашу жалобу касательно того, чтобы Генпрокуратура как можно скорее представила ходатайство об изменении меры пресечения в Кассационный суд. Хотим знать, уже подготавливаются материалы?» – обратившись к представителю Генпрокуратуры РА сказал один из активистов.
В. Мурадян ответил: «Мы и вчера распространили заявление, что пока не получили решения Апелляционного суда, в течение одного-двух дней получим решение, обсудим данный вопрос и подадим соответствующую жалобу по отмеченным в решении вопросам».
В. Мурадян добавил, что они выразили свою позицию в Апелляционном суде.
12։41
Отметим, что в данный момент группа активистов направляется к зданию Генпрокуратуры Армении, скандируя – «Кочарян – убийца».
12։37
В 12:00 по ереванскому времени была запланирована пресс-конференция второго президента Армении Роберта Кочаряна. Однако на место проведения пресс-конференции проникла группа активистов, в том числе, представитель студенческой инициативы «Рестарт», студент Давид Петросян.
В данный момент активисты всячески пытаются сорвать пресс-конференцию.
«В Армении была совершена революция и это уже необратимый процесс, власти в Армении действуют в рамках полномочий, закрепленных в Конституции РА, и пытаются осуществить в стране правосудие. Но кроме властей, в РА живут свободные, независимые граждане, которые в любую минуту готовы принять участие в процессе восстановления правосудия. Мы не собираемся терпеть в нашей стране какого-либо проявления несправедливости», – отметил Д. Петросян.
В свою очередь другой участник акции протеста в беседе с журналистами отметил, что пресс-конференция Роберта Кочаряна уже сорвана. «Считаю нужным сказать, что мы уже можем уходить», – отметил он.