«Ժողովուրդ». Ո՛չ մեղադրող, ո՛չ պաշտպանական կողմը դատավորին ինքնաբացարկ չի հայտնել
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Ինչպես հայտնի է` ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոց կալանավորումը փոխելու վերաքննիչ բողոքը քննեց և նրան ազատ արձակելու որոշումը կայացրեց դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանը, որը 1998-99թթ. և 2001-2006թթ աշխատել է ՀՀ նախագահի աշխատակազմում: Տեսակետ կա, որ հենց այս հանգամանքն էլ դեր է խաղացել, որ Ազարյանը որոշի Քոչարյանի խափանման միջոցը վերացնելու մասին:
Բայց, ինչպես պնդում են «Ժողովուրդ» օրաթերթի աղբյուրները, դատավոր Ազարյանը դատաքննությունից առաջ կողմերին հարցրել է՝ արդյոք իրեն ինքնաբացարկ հայտնելու հիմքեր տեսնում են: Սակայն ո՛չ մեղադրող, ո՛չ պաշտպանական կողմը որևէ առարկություն չի ներկայացրել ու դատավորին ինքնաբացարկ չի հայտնել: Դրանից հետո էլ սկսվել է Ռոբերտ Քոչարյանի բողոքի քննությունը: Բայց փաստորեն ստացվում է` իզուր»:

«Жоховурд»: Ни сторона обвинения, ни сторона защиты о самоотводе судьи не ходатайствовали
Газета «Жоховурд» пишет, что как известно, апелляционную жалобу об изменении меры пресечения в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна рассмотрел и принял решение о его освобождении судья Апелляционного суда Армении Александр Азарян, который в 1998-1999гг. и 2001-2006гг. работал в Аппарате президента Армении. Есть мнение, что именно это обстоятельство сыграло роль в том, чтобы Азарян принял решение об отмене меры пресечения Роберта Кочаряна.
«Но как утверждают источники издания, судья Александр Азарян до судебного разбирательства спросил стороны, есть ли у них основания для заявления самоотвода. Однако ни сторона обвинения, ни сторона защиты не представила каких-либо возражений судье и не ходатайствовала о самоотводе. После этого началось судебное разбирательство. Однако, получается, что зря», - пишет газета.