34 մլն եվրո ներդրում՝ աջակցելու նորարարական 14 ծրագրերի ավելի արագ ելքը դեպի շուկա
Եվրոպական հանձնաժողովի Եվրոպական նորարարության խորհուրդ (ԵՆԽ) պիլոտային նախաձեռնության ներքո աջակցություն կտրամադրվի 14 բարձրակարգ ծրագրերի, որպեսզի նրանց նորարարական գաղափարներն ավելի արագ դուրս հանվեն դեպի շուկաներ:
Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակությունից հայտնում են, որ ծրագրերից յուրաքանչյուրին կհատկացվի 2 մլն եվրո՝ Հորիզոն 2020 գործիքով ֆինասավորվող ԵՆԽ պիլոտային նախաձեռնության «Արագացված ֆինանսավորում նորարարությանը» բաղադրիչի շրջանակներում:
Նշյալ 14 ծրագրերում ներգրավված են 59 գործընկերներ, այդ թվում` փոքր և միջին ձեռնարկություններ, արդյունաբերական գործընկերներ, համալսարաններ և ոչ առեւտրային կազմակերպություններ՝ 18 երկրներից: Վերոնշյալ ֆինանսավորման և բիզնեսի արագացման (ակսելերացիայի) լրացուցիչ աջակցության շնորհիվ ծրագրերը կստանան ֆինանսավորում իրենց շուկայամետ նորարարական գործունեության համար:
Աղբյուրը տեղեկացնում է, որ ընտրյալ ծրագրերի շարքում են՝ կրկնօգտագործման տեխնոլոգիա, որի միջոցով հնարավոր կլինի հնամաշ անվադողերից ստանալ ռետին և որպես չմշակված կաուչուկի փոխարինող կիրառել արտադրական հոսքագծերում, ատրի ֆիբրիլյացիա խրոնիկ ախտանիշի բուժման համակարգ, հետախուզական արհեստական գործիք, որը կբարելավի տեսանյութի որակը և կսահմանափակի վեբ-հոսքերի ինտերնետի տրաֆիկը, ինչպես նաև բարձր ջերմաստիճանի պայմաններում արդյունաբերության մեջ կիրառելի Stirling - շարժիչով ջերմային պոմպեր:
«Արագացված ֆինանսավորում նորարարությանը» բաղադրիչը, որի թիրախն են նոր շուկաներ ստեղծող արմատապես նոր և նորարարության ամենաթարմ բացահայտում հանդիսացող ապրանքներ, ծառայություններ, գործընթացներ և բիզնես մոդելներ, կազմում է Եվրոպական նորարարության խորհուրդ պիլոտային նախաձեռնության առանցքային մասը:
Նախաձեռնությունն առաջարկում է մինչև 3 միլիոն եվրո ֆինանսավորում այնպիսի կոնսորցիումների, որոնք բաղկացած են 3-ից 5 գործընկեր անձերից, այդ թվում՝ փոքր և միջին ձեռնարկություններից (ՓՄՁ), արդյունաբերական մասնակիցներից, հետազոտական կենտրոններից, համալսարաններից, կլաստերային կազմակերպություններից, արդյունաբերական ասոցիացիաներից, ինկուբատորներից, ներդրողներից և պետական հատվածից: Ծրագիրը նախատեսված է համեմատաբար հասուն, բացահայտում հանդիսացող և շուկային մոտ տեխնոլոգիաների, կոնցեպտների և բիզնես մոդելների համար: Մասնակիցները հնարավորություն կունենան նաև օգտվելու բիզնեսի վարման և արագացման (ակսելերացիայի) անվճար ծառայություններից:
«Արագացված ֆինանսավորում նորարարությանը» բաղադրիչով հայտերի ներկայացման համար սահմանված առաջին վերջնաժամկետի՝ 2018 թվականի մայիսի 31-ի դրությամբ Եվրոպական հանձնաժողովը ստացել էր 2016 առաջարկ: Հաջորդ վերջնաժամկետը 2018 թվականի հոկտեմբերի 23-ն է:

EU to invest €34 million in 14 innovative projects to help them enter the market faster
The European Commission will support 14 top-class projects to bring their innovations faster onto the market under the European Innovation Council (EIC) pilot. As the Delegation of the European Union in Armenia reports in a press statement, each project will receive around €2 million from the Fast Track to Innovation strand of the EIC pilot, funded under Horizon 2020, the EU's research and innovation programme. The 14 projects involve 59 partners, including small and medium-sized companies, industrial partners, universities and non-profit organisations, from 18 countries. With this funding and extra business acceleration support, the projects will be able to finance their close-to-market innovation activities.
As the statement details, projects selected for funding include a recycling technology to introduce rubber from 'end-of-life' tyres into production lines as virgin rubbers substitute, a system to treat persistent atrial fibrillation, an artificial intelligence tool that improves video quality and limits internet traffic tied to video streaming, and a stirling heat pump for industrial use in high temperatures.
The Fast Track to Innovation scheme is a central part of the EIC pilot, targeting radically new, breakthrough products, services, processes or business models that open up new markets. It offers up to €3 million to consortia composed of 3 to 5 partners including small and medium-sized enterprises (SMEs), industrial participants, research centers, universities, cluster organisations, industry associations, incubators, investors, and the public sector.  The scheme is for relatively mature groundbreaking technologies, concepts and business models that are close to market. The participants also have access to free business coaching and acceleration services.
By the cut-off date of 31 May 2018, the European Commission received 2016 proposals. The next cut-off date for Fast Track to Innovation is on 23 October 2018, the source said.