Բոլոր խնդիրները ձեր հաղորդագրության մեջ չեն տեղավորվի. «Ծիրանի ծառ» փառատոնի տնօրեն
Սեպտեմբերի 15-21-ը Ուջանում և Երևանում կայանալու է «Ծիրանի ծառ» Ուջանի միջազգային կինոփառատոնը։ Փառատոնն այս տարի անցկացվում է չորրորդ անգամ։
«Ուրախ ենք հայտարարել, որ չնայած բոլոր խոչընդոտներին՝ «Ծիրանի ծառ» Ուջանի միջազգային կինոփառատոնը տեղի կունենա սեպտեմբերի 15-21՝ Ուջանում և Երևանում»,- նշված է փառատոնի ֆեյսբուքյան էջում։
Փառատոնի տնօրեն Գարեգին Զաքոյանից Panorama.am-ը հետաքրքրվեց, թե կոնկրետ ի՞նչ խնդիրների մասին է խոսքը։ Նա չմանրամասնեց, միայն նշեց. «Բոլոր խնդիրները շաղկապված են։ Պետք է բոլորն ասեմ, իսկ բոլորը ձեր հաղորդագրության մեջ չեն տեղավորվի, իսկ մի քանիսի թվարկումն անիմաստ է։ Մեզ մոտ պրոբլեմներ շատ կան, չէ՞»։
Փառատոնի ընթացքում ներկայացվելու է 21 վավերագրական ֆիլմ՝ մարդաբանական ու կենսագրական ֆիլմերից մինչև արտիստիկ ու անիմացիոն վավերագրություններ։
«Փառատոնի թեման մարդիկ՝ տարբեր ժողովուրդներ, էթնոսներ, ինչպես են ապրում տարբեր երկրներում թե սոցիալական, թե էթնոգրաֆիկ իմաստով»,- հավելեց փառատոնի տնօրենը։
Ֆիլմեր ստացել են Հայաստանից, Չինաստանից, Ֆրանիսիայից, Պարսկաստանից, Վրաստանից, Ռուսաստանից, Իտալիայից և այլ երկրներից։
Հարցին՝ նախորդ տարիների համեմատ, այս տարի ավելի շատ, թե քիչ ֆիլմեր են ցուցադրելու, Գ. Զաքոյանն ասաց, որ ֆիլմերի քանակը կրճատվել է։
«Ֆինանսը չի հերիքել շատ անելու համար։ Ամեն ֆիլմ թարգմանվում է հայերեն, սուբտիտրեր են գրվում, այդ ամեն ինչը գումար է։ Գումար քիչ լինելու պատճառով կրճատել ենք»,- նշեց նա՝ հավելելով, որ փառատոնին աջակցել է մշակույթի նախարարությունը։

В Уджане и Ереване пройдет фестиваль документального кино «Абрикосовое дерево»
С 15 по 21 сентября в Уджане и Ереване состоится Уджанский международный кинофестиваль «Абрикосовое дерево», который проводится уже в 4 раз.
«Рады сообщить, что несмотря на все препятствия – Уджанский международный кинофестиваль “Абрикосовое дерево” состоится с 15-21 сентября в Уджане и Ереване», – сообщается на странице кинофестиваля в соцсети Facebook.
Корреспондент Panorama.am поинтересовался у директора фестиваля Гарегина Закояна, о каких именно проблемах идет речь. Директор не пояснил, отметив только: «Все проблемы взаимосвязаны. Должен перечислить все эти проблемы, однако они не уместятся в этом сообщении, а говорить всего о нескольких проблемах – бессмысленно»
На кинофестивале будет представлен 21 документальный фильм: от антропологического и биогрфического кино, заканчивая анимационными документальными фильмами.
«Тема фестиваля в этом году – люди: различные народы, этносы, как они живут в различных странах как в социальном, так и этнографическом смыслах», – добавил директор фестиваля.
Фильмы были получены из Армении, Китая, Франции, Ирана, Грузии, России, Италии и других стран.
По словам Г. Закояна, количество фильмов в этом году сократилось.
«Финансы не позволяют для большего. Каждый фильм переводится на армянский язык, фильмы показываются с субтитрами, это всё стоит денег. По причине недостатка средств мы сократили количество фильмов», – отметил он.