Պտուղ-բանջարեղենի արտահանման ծավալները գերազանցել են 2017 թվականի տարեկան ցուցանիշը
2018 թվականի օգոստոսի 21-ի դրությամբ, ըստ օպերատիվ տեղեկատվության, հանրապետությունից արտահանվել է 121 295 տոննա թարմ պտուղ-բանջարեղեն։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից։
Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ արտահանման ծավալներն ավելացել են շուրջ 49 հազար տոննայով կամ 67.7%-ով և 444 տոննայով գերազանցում են 2017 թվականի արտահանման տարեկան ծավալները։
Հարկ է նշել, որ ընթացիկ տարում արձանագրվել է ծիրանի արտահանման ծավալների աննախադեպ աճ. այսօրվա դրությամբ արտահանվել է 51 594 տոննա ծիրան, ինչը նախորդ տարվա մակարդակը գերազանցում է 23 120 տոննայով կամ շուրջ 81.2%-ով։
Արտահանման ընդհանուր կառուցվածքում Ռուսաստանի Դաշնության մասնաբաժինը կազմել է շուրջ 114603 տոննա կամ 94.5 %, մնացածն արտահանվել է Վրաստան, Բելառուս, Ուկրաինա, Մոլդովա, Ղազախստան, Հոնկոնգ, Իրաք, ԱՄԷ, ԻԻՀ, Բելգիա, Ռումինիա, Մակեդոնիա, Քուվեյթ, Քաթար և ԱՄՆ:

As of August 2, 2018, 121,295 tons of fresh fruit and vegetables were exported from Armenia, the country's agriculture ministry reported on Tuesday. According to the operative data of the ministry, it is more 49 thousand tones or 67.7% increase to compare with the export volumes of the indicated period last year.
According to the source, an unprecedented growth of apricot export has been registered during the ongoing year with 51,594 tones exported as of today, exceeding the volumes of the previous year by 81.2%.
According to the source, Russia is the main export destination with 94.5% share of total export from Armenia, while Georgia, Belarus, Ukraine, Moldova, UAE, Romania, Belgium, Macedonia, Kuwait, Kazakhstan, Iraq, and the US accounted the smaller share of the total export volumes.