«Ժողովուրդ». ՀՔԾ-ն հարցաքննության չի կանչել ժամանակին Մարտի 1-ի գործով անցնող ընդդիմադիրներին
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Թավշյա հեղափոխությունից հետո, երբ վերսկսվեց մարտի 1-ի գործի քննությունը, հերթով սկսեցին հարցաքննվել 2008թ. պետական պաշտոններ զբաղեցրած անձինք: Սակայն հետաքրքիրն այն է, որ ՀՔԾ-ն հարցաքննության դեռ չի կանչել ժամանակին այդ գործով անցնող ընդդիմադիրներին, որոնք քաղբանտարկյալ դարձան, անգամ դատապարտվեցին:
Երեկ «Ժողովուրդ» օրաթերթը նախկին քաղբանտարկյալներից, այժմ ԱԺ պատգամավոր Արարատ Զուրաբյանին հարցրել է` իրեն կանչե՞լ են հարցաքննության, կամ ինքն ասելիք չունի՞ իրավապահներին:
«Բազմաթիվ մարդիկ, որոնք լռում էին, պետական պաշտոնյաներ, որոնք մասնակից են եղել այս կամ այն գործընթացին, հիմա ՀՔԾ-ում ցուցմունք են տալիս մեկը մյուսի վրա, ամեն ինչ հստակ ներկայացնում են: Ես ինչ-որ բան ասելու այդտեղ չունեմ, արտառոց որևէ բան, որին մասնակից եմ եղել: Մենք խաղաղ ցույցեր ենք արել, բռնաճնշման ենք ենթարկվել, զանգվածային հարձակում է եղել պատկան մարմինների կողմից Ազատության հրապարակում, հետո` կրակոցներ, սպանություններ»,- մեկնաբանեց նա»:

«Жоховурд»: ССС не вызывала на допрос проходящих по делу 1 марта оппозиционеров
Газета «Жоховурд» пишет, что когда после бархатной революции возобновилось дело о событиях 1 марта, начали по очереди допрашивать лиц, занимавших государственные должности в 2008 году. Однако интересно то, что Специальная следственная служба не  вызывала на допрос проходящих в свое время по этому делу оппозиционеров, которые стали политзаключенными и даже были осуждены.
Накануне корреспондент издания поинтересовался у бывшего политзаключенного, ныне депутата парламента Армении Арарата Зурабяна, вызывали ли его на допрос и есть ли ему что сказать правоохранителям.
«Многочисленные люди, которые молчали, государственные чиновники, которые участвовали в том или ином процессе, сейчас в Специальной следственной службе дают показания друг против друга, все четко представляют. Мне здесь сказать нечего, ничего необычного, мы подверглись насилию, на площади Свободы было массовое наступление  со стороны надлежащих органов, потом выстрелы, убийства», - заявил Арарат Зурабян.