«Անցումային արդարադատությունը համաշխարհային ընդունված գործիք է, և նույնիսկ միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ իշխանափոխության հենց հաջորդ օրվանից քննարկումներ ունեցել ենք»,- լրագրողների հետ զրույցում այսօր ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Իրավապահ մարմինները զեկուցում են, որ մարդկանց հաշիվների վրա կան միլիոնավոր դոլարներ։ Ակնհայտ է, որ դրանք հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված գումարներ են։ Բայց այսօրվա մեր քրեաիրավական կարգավորումները լուրջ խոչընդոտներ են ստեղծում այդ գումարների ծագումը քննելու և դրանք վերադարձնելու վերաբերյալ»,- ասաց նա։
Դիտարկմանը, որ վերջին հանրահավաքի ժամանակ իր կողմից հնչեցված «խելքներդ գլուխներդ հավաքեք» արտահայտությունը ՀՀԿ-ականները դատավորների հանդեպ սպառնալիք են որակում, Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց՝ ինքը շարունակում է չխառնվել դատական իշխանության գործերին։
«Ես կարծում եմ, որ 21-րդ դարի ցանկացած բանական քաղաքացի պարտավոր է իր խելքը պահել իր գլխում։ Ես կարծում եմ, որ վարչապետն ինքն իրեն էլ է դա ասում։ Այսօր ես բազմաթիվ բողոքներ եմ ստանում, որ դատարաններն անարդար են դատել, որ գույք են վերցրել։ Իմիջիայլոց, ես այդ նույն հայտարարությունն արել եմ նաև երկու ամիս առաջ։
Ասել եմ՝ այն դատավորները, ովքեր կգործեն օրենքի տրամաբանությամբ և պատասխանատու կլինեն իրենց որոշումներիկ համար, մենք կողջունենք նրանց, բայց նաև ասել եմ՝ վայը եկել է տարել այն դատավորներին, ովքեր կողմնակի ազդեցություններով, կաշառքներով կփրձեն դատական համակարգը տանել այլ ուղղությամբ։ Ես ասում եմ, ո չեմ միջամտում նրանց գործերին, բայց եթե փորձեն օգտվել նախկին խողովակներից, հետևի դռնից մարդիկ դուրս գան, քավոր-սանիկ-բարեկամ կապերն օգտագործեն, նման բան չի լինի»,- ասաց վարչապետը։
Հարցին՝ հավաստի՞ են տեղեկությունները, որ «Ելք» դաշինքը պառակտման եզրին է, գործադիրի ղեկավարը պատասխանեց՝ նման բան չկա, մասնավորապես՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակացությունը Երևանի ավագանու ընտրություններին մասնակցելու է այլ, դաշինքի մյուս կուսակցությունները՝ այլ ձևաչափերով։

Nikol Pashinyan defends the idea of transitional justice as “internationally accepted tool”
Armenian Prime Minister has defended the idea of introducing transitional justice system, describing the measure as “an internationally accepted practice.” The PM’s comments came at a short briefing with reporters on Wednesday after the opening ceremony of Armenian-Chinese school in Yerevan.
“Transitional justice is an internationally accepted tool and we had discussions over it with representatives of international organizations from the first days when we came to power,” Pashinyan said.
“I am briefed by law enforcement that millions of dollars are on bank accounts of certain people. Obviously, those are illegally obtained money, yet our legal and criminal regulations do not allow us to properly investigate the origin of the money and return them,” PM justified the need for a system of transitional justice.
Pashinyan reiterated his pledge to not interfere with courts and judges. “The judges who act within the law and are responsible for their rulings are welcome. Yet the same is not intended for those judges who will attempt to endanger the judicial system through ruling decisions under pressure from third parties or bribes.” warned Pashinyan.
To remind, the idea of introducing a transitional judicial system was first voiced by the PM during the demonstration on August 17 in the Republic Square devoted to the100th day in office. The controversial initiative received much criticism from the Republican Party of Armenia that labeled the move as apparent threat to the independence of the judicial power, interference to all ongoing and upcoming judicial proceedings and court decisions.
Parliament Speaker Ara Babloyan called the thesis of transitional justice an anti-legal hint of giving the retroactive effect to the laws.