«Հայաստանում կարտոֆիլի գինը շուտով կկարգավորվի: Ինչ վերաբերում է լոլիկին և ձմերուկին, ապա այս տարի մեր հանրապետությունում սաստիկ շոգերը ցանքատարածություններին մեծ վնաս հասցրեցին: Ձմերուկ մեծամասամբ ներկրվեց Ռուսաստանից, սակայն Նորագավիթի շուկայում արդեն իսկ խոշոր ձմերուկի կիլոգրամն 80 դրամ է, մանր ձմերուկինը՝ 50 դրամ: Սուպերմարկետներում գործում է կիլոգրամի դիմաց 110 դրամ գինը: Իջել է նաև լոլիկի գինը և համամտաբար ցածր կմնա մինչև ջերմատնային սորտերի վաճառքը»,- այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ֆերմեր Հարություն Մնացականյանը:
«Պետք է ճիշտ ագրարային քաղաքականություն մշակվի: Առաջինը վարկերի խնդիրն է: Դրանց շեմը պետք է իջեցվի, վարկեր պետք է տրամադրվեն նույնիսկ այն գյուղացիներին, որոնք 3 միլիոն դրամից քիչ վարկ են ցանկանում վերցնել: Միաժամանակ, բանկերը պետք է լուրջ վերահսկողություն սահմանեն վարկառուների վրա, որպեսզի վարկ վերցնելուց հետո գյուղացին գումարը չօգտագործի ավտոմեքենա գնելու կամ որդու հարսանիքն անելու համար»,- ասաց նա:
Հարություն Մնացականյանը տեղեկացրեց, որ ինքն այս տարի Հայաստան 9 միլիոն դոլարի սիսեռի պատվեր է բերել և անելու է ամեն ինչ, որ սիսեռի մշակումը Հայաստանում լուրջ հիմքերի վրա դրվի: Ըստ նրան՝ հեռանկարային է նաև բրոկոլիի, բրյուսելյան կաղամբի, կոլրաբիի մշակությունը, արժե կենտրոնանալ նաև դդմի մշակության վրա:
«Ինչ վերաբերում է տավարի մսի թանկացմանը, ապա իմ՝ ավելի վաղ արած կանխատեսումներն իրականացան: Տավարի մսի գնի ինքնարժեքը 1300 դրամ է, և եթե տավարաբուծությոնւը գրագետ հիմքերի վրա դրվի, միսը զգալի կէժանանա»,- ասաց ֆերմերը:
«Սպառողների միության» նախագահ Արմեն Պողոսյանն իր հերթին նկատեց, որ այս սեզոնին լոլիկը սովորաբար վաճառվում էր 70-80 դրամով, մինչդեռ այժմ վաճառվում է 250 դրամով: «Սա աբսուրդ է: Բացի շաքարավազից՝ ամեն ինչ կթանկանա»,- նշեց նա:

Фермер: Цены на арбузы в Армении начали снижаться
«Цены на картофель в Армении в скором времени урегулируются. Что касается томатов и арбузов, то в текущем году сильная жара в РА нанесла огромный ущерб посевным площадям. Арбузы в основном были импортированы из России, однако на рынке в Норагавите цена на большие арбузы составляет в среднем 80драмов за килограмм, на маленькие – 50 драмов.
В супермаркетах цена на арбуз составляет порядка 110 драмов за кг. Снизились цены также на томаты и низкие цены сохранятся до конца продаж тепличных сортов», – заявил в ходе сегодняшней пресс-конференции фермер Арутюн Мнацаканян.
«Необходимо разработать правильную аграрную политику. Первоочередной является проблема с кредитами. Необходимо снизить порог, кредиты должны предоставляться даже тем фермерам, которые желают взять кредит размером меньше 3 миллионов драмов. В то же время, банки должны установить жесткий контроль над заемщиками, чтобы после получения кредита фермеры не использовали средства на покупку автомобиля или, к примеру, организацию свадьбы сына», – отметил он.
«Что касается подорожания говядины, то сделанные мною ранее прогнозы исполнились. Себестоимость говядины составляет 1300 драмов, и, если скотоводство будет поставлено на грамотные основы, то говядина значительным образом подешевеет», – отметил фермер.
В свою очередь председатель Союза потребителей Армении Армен Погосян отметил, что в этот сезон томаты обычно продаются по 70-80 драмов, между тем, сейчас они продаются по 250 драмов. «Это абсурд. Кроме сахара – цены на всё повысятся», – подчеркнул он.