Հայկական գորգերի արտադրությունն  այս տարվա առաջին կիսամյակում 72.2%-ով աճել է
Հայկական գորգերի արտադրությունն այս տարի զգալի աճել է: Այս մասին Panorama.am-ին տեղեկացնում են ՀՀ վիճակագրական կոմիտեից:
Կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն՝ 2018 թվականի առաջին կիսամյակում  հանրապետությունում արտադրվել է 12.4 տոննա գորգեր և գորգեղեն, ինչը 2017 թ-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 72.2 տոկոսով:
Նշենք, որ նախորդ տարվա հունվար-հունիսին հանրապետությունում արտադրվել է 7.2 տոննա գորգ:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանում գորգերի և գորգագործական արտադրատեսակների արտադրությունը  2017 թվականի ընթացքում հիմնականում անկման ցուցանիշներ էր գրանցում, սակայն տարեկան կտրվածքով գորգերի արտադրությունն աճել է։ Մասնավորապես,  նախորդ տարի հանրապետությունում արտադրվել է 19.8 տոննա գորգեր և գորգեղեն՝ 2016 թվականի համեմատ աճելով 10%-ով։

Armenia’s carpet production recorded a significant increase in the first half of 2018, the Statistical Committee told Panorama.am.
The country manufactured a total of 12.4 tons of carpets and carpet coverings from January to June this year, up by 72.2 percent from the same period last year, when some 7.2 tons of carpets were produced in Armenia.
Carpet production volumes constituted mostly a decrease in 2017, yet recorded increase per annum. Namely, 19.8 tons of carpets and carpet coverings were manufactured in Armenia last year, showing a rise of 10 percent from 2016.