Առաջնագիծ գնալու համար Դեն Բիլզերյանը պետք է թույլտվություն ունենա. Դավիթ Բաբայան
«Պոկերի արքա, ամերիկահայ միլիոնատեր Դեն Բիլզերյանի այցն Արցախ մասնավոր է և Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի հետ պաշտոնական հանդիպում չի նախատեսվում»,- Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ԱՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության պետ Դավիթ Բաբայանը՝ միաժամանակ հավելելով, որ եթե անգամ նման հանդիպում կայանա, իրենք այդ մասին պաշտոնական հայտարարություն կտարածեն։
«Այցը որևէ քաղաքական նպատակ չի հետապնդում։ Դեն Բիլզերյանը պարզապես այցելել է իր պատմական հայրենիքի մի մասը, տվյալ դեպքում՝ Արցախ։ Մենք միշտ շահագրգռված ենք, որ հայտնի մարդիկ գան Արցախ և տեսնեն, որ սա նորմալ երկիր է։ Պարզ է, որ նման այցելությունները դրականորեն նպաստում են Արցախի ճանաչման գործընթացին»,- ասաց նա։
Հարցին՝ հավաստի՞ են մամուլում շրջանառվող տեղեկությունները, որ ամերիկահայ միլիոնատերն այցելել է առաջնագիծ, Դավիթ Բաբայանը կրկին շեշտեց, որ այցը մասնավոր է, այն նախապես կազմակերպված և ուղղորդված չի եղել։
«Դա արդեն ինքը պետք է որոշի։ Կցանկանա՝ կգնա։ Բայց եթե ցանկանա գնալ առաջնագիծ, պետք է անպայման ունենա Պաշտպանության նախարարության թույլտվությունը։ Եթե տեղեկություններ հրապարակի, ուրեմն 100 տոկոսով թույլտվություն է ստացել, որովհետև որևէ մեկն իրավունք չունի առանց թույլտվության մեկնել առաջնագիծ»,- ասաց արցախցի պաշտոնյան։

Давид Бабаян: Визит Дэна Билзеряна в Арцах носит исключительно частный характер
Визит известного миллионера-армянина из США Дэна Билзеряна в Арцах носит частный характер и не планируется встречи с президентом Арцаха Бако Саакяном на официальном уровне. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщил пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян, в то же время добавив, если даже подобная встреча состоится – они распространят официальное заявление касательно этого.
«Данный визит не преследует никаких политических целей. Дэн Билзерян просто посетил часть своей исторической Родины, в данном случае – Арцах. Мы всегда заинтересованы в том, чтобы известные люди приезжали в Арцах и увидели, что это нормальная страна. Понятно, что подобные визиты позитивным образом содействуют процессу признания Арцаха», – отметил пресс-секретарь.
На вопрос, являются ли достоверными муссируемые в СМИ сведения, что миллионер посетил передовую, Д. Бабаян вновь подчеркнул, что визит носит личный характер: он не был заранее организован.
«Это уже ему решать. Если захочет – поедет. Но, если он захочет посетить передовую, то в обязательном порядке должен получить разрешение Министерства обороны Арцаха. Если подобные сведения будут опубликованы, то значит, у него на 100% есть подобное разрешение, поскольку никто не имеет права без разрешения направляться на передовую», – отметил он.