ԱՄՆ-ի Սենթ Լուիս քաղաքում անցկացված «Սինքֆիլդի գավաթ» սուպերմրցաշարում տարած հաղթանակի շնորհիվ հայկական շախմատի առաջատար Լևոն Արոնյանը Grand Chess Tour-ի ընդհանուր հաշվարկում գրավել է երկրորդ տեղը:
ՀԱՕԿ-ի կայքից տեղեկանում ենք, որ Grand Chess Tour-ի 4 փուլերի արդյունքում հայ գրոսմայստերը հավաքել է 34 միավոր և զիջել միայն ամերիկացի Հիկարու Նակամուրային (34.5 միավոր): Երրորդ տեղը գրավել է ֆրանսիացի Մաքսիմ Վաշյե-Լագրավը, որը հավաքել է 31 միավոր:
Նակամուրան, Արոնյանը և Վաշյե-Լագրավը նվաճել են Լոնդոնում դեկտեմբերի 11-17-ը կայանալիք Grand Chess Tour-ի եզրափակիչ փուլի ուղեգիր: Այդ մրցաշարի վերջին ուղեգիրը կվիճարկեն ԱՄՆ-ը ներկայացնող Ֆաբիանո Կարուանան և Ուեսլի Սոն, որոնք 26-ական միավորով բաժանում են 4-5-րդ տեղերը:
Grand Chess Tour ընդհանուր հաշվարկում երկրորդ տեղը գրավելու համար Լևոն Արոնյանը կստանա 95 հազար դոլար պարգևավճար:

Armenian GM Levon Aronian has become a co-champion of the 2018 Sinquefield Cup supertournament, the last leg of the 2018 Grand Chess Tour, held in the US city of Saint Louis to make it through to the playoff of the championship, the Armenian National Olympic Committee told Panorama.am.
As a result of the four tournaments of Grand Chess Tour, the Armenian chess star collected 34 points to take the second place, legging behind only Hikaru Nakamura, who scored 34.5 points. Maxime Vachier-Lagrave took the third spot with 31 points.
Thus, Nakamura, Aronian and Vachier-Lagrave have been qualified for the Grand Chess Tour Finals, while Fabiano Caruana and Wesley So will battle it out on Tuesday to secure their place at the finale scheduled for London on 11-17 December.