«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խորհրդական Արսեն Խառատյանի աշխատանքից ազատման հիմքում բոլորովին այլ պատճառներ են: Տեղեկություններ են շրջանառվում, թե նրան աշխատանքից ազատել են ՌԴ իշխանությունների հորդորով:
Բանն այն է, որ մինչ այս մամուլում տեղեկություններ կային, որ Յուրի Խաչատուրովի աղմկահարույց պատմության կիզակետում գտնվողներից մեկն էլ Խառատյանն է, և նա է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին խորհուրդ տվել ձերբակալել Խաչատուրովին՝ առանց ՀԱՊԿ անդամներին տեղյակ պահելու՝ վստահեցնելով, որ խնդիրներ չեն ծագի, և հետո էլ մենք հնարավորություն կունենանք գլխավոր քարտուղարի նոր թեկնածու առաջադրել: Դրանից բացի՝ Մոսկվայի համար Խառատյանը համարվում է ամերիկյան լրտես, և չեն ցանկանում, որ եղբայրական Հայաստանի վարչապետի գլխավոր խորհրդականը նման մարդ լինի: «Իհարկե, այլ թեմաներ ևս կան նրա հետ կապված, բայց փաստացի 27 տարվա մեջ չի եղել մի դեպք, երբ Մոսկվայից զանգեն և ասեն՝ կոնկրետ մարդու գործից հանեք»,- պատմեց մեր աղբյուրը:
Նշենք, որ Արսեն Խառատյանն ազգագրագետ Հրանուշ Խառատյանի որդին է: Նա Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է, որ հրաժարականի պատճառներն անձնական են․ «1. Ընտանիքս, որը բնակվում է Թբիլիսիում և տարբեր պատճառներով այնտեղ է լինելու առնվազն մինչև 2019-ի ամառը: 2. Պետական ծառայությունում այս շուրջ 3 ամիսների ընթացքի իմ անձնական փոխակերպումները ճշգրիտ գնահատելու ու վերարժևորելու խնդիր ունեմ»»։

«Грапарак»: В чем причина увольнения Арсена Харатяна с должности советника премьера
Газета «Грапарак» пишет, что основанием для освобождения от должности советника премьер-министра Никола Пашиняна – Арсена Харатяна – стали совершенно другие причины. Муссируются сведения о том, что он был уволен с должности по призыву властей России.
«Дело в том, что до этого в прессе распространились сведения о том, что Арсен Харатян –один из тех, кто оказался в центре скандальной истории с Юрием Хачатуровым и именно он посоветовал премьер-министру Николу Пашиняну арестовать Юрия Хачатурова, не проинформировав заранее членов ОДКБ об этом, заверив, что проблем не возникнет и потом у появиться возможность выдвинуть нового кандидата на этот пост.
Кроме того, в Москве Арсена Харатяна считают американским шпионом и не хотят, чтобы в братской Армении главным советником премьера был подобный человек. «Конечно, есть также другие связанные с ним темы, но фактически за 27 лет не было ни одного случая, когда из Москвы звонили бы и говорили, снимите с должности конкретного человека», - рассказал наш источник.
Отметим, что Арсен Харатян – сын этнографа Грануш Харатян. Он написал на своей странице в  Facebook, что причины отставки личные.
«1.Семья, которая проживает в Тбилиси и по разным причинам будет там до лета 2019 года. 2. Мне нужно точно оценить и переосмыслить свои личные трансформации в течение около 3 месяцев на государственной службе», - написал Харатян.