Այս ամառ հանրապետությունում էլեկտրաէներգիայի սպառումն աննխադեպ է եղել. Նախարար
Այս տարվա ամռան ամիսներին հանրապետությունում էլեկտրաէներգիայի սպառումն աննխադեպ է եղել: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ՝ ամփոփելով իր պաշտոնավարման 100 օրը, ասաց ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Արթուր Գրիգորյանը:
«Անկախ Հայաստանի պատմության մեջ երբևէ չէր եղել, որ ամռան ամիսներին հանրապետությունում էլեկտրաէներգիայի ներքին սպառումն օրական հասնի 1030 մեգավատի», - նշեց նախարարը՝ հավելելով, որ դա հիմնականում պայմանավորված է շոգ եղանակով:
Ըստ նրա՝ նման ցուցանիշ հիմնականում գրանցվում է Նոր տարվա օրերին:
Արթուր Գրիգորյանի խոսքով՝ իրենց համար լուրջ խնդիր էր այդ իրավիճակում տրամադրել որակյալ ծառայություններ, հատկապես, որ այդ ժամանակահատվածում ատոմակայանը չէր աշխատում:
«Մեր փորձառու մասնագետների և անձնակազմի ճիշտ կազմակերպված աշխատանքի արդյունքում մենք ոչ մի խափանում չունեցանք», - նշեց նախարարը:

Armenia saw a record demand of electricity in summer 2018, Minister of Energy Infrastructures and Natural Resources Artur Grigoryan told reporters on Wednesday, summing up the first 100 days of his tenor.
“In the history of independent Armenia such volumes of power consumption – 1,030 MW daily – has never been recorded,” he stressed, linking it with hot summer.
According to the minister, such high electricity demand is generally observed during New Year.
In his words, it was a rather serious issue for them to ensure high-quality services at that time amid suspension of the operation of Armenia’s Nuclear Power Plant.